Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Z vražd v minulém roce jsou obviněni i mladiství. Vražedným nástrojem byl nejčastěji nůž

 
středa, 6. února 2019, 09:00

Celkem tři mladiství jsou podle kriminalistů podepsáni pod loňskými případy vražd v Olomouckém kraji. Stalo se jich dohromady jedenáct, o tři víc než předloni.

Nízký věk tří obviněných považují kriminalisté ve statistikách za mimořádný, řekl šéf odboru obecné kriminality Jan Lisický. Dva z nich podle kriminalistů figurují u vraždy muže v Hranicích na Přerovsku, jehož tělo bylo objeveno v květnu v řece Bečvě, jeden je obviněn v souvislosti s násilnou smrtí pětapadesátiletého muže nalezeného na konci června na stavbě v Prostějově. „Z vlastní zkušenosti je to výjimečné. V dnešní době bohužel násilí v lidech je a nějak nám mizí brzdy, které dříve bývaly. Mění se i struktura způsobu, kterým se lidé mezi sebou vzájemně napadají. Dříve po prvních dvou úderech pěstí do obličeje, když člověk upadl, pěstní souboj končil. Dnes velmi často ještě nastupují kopy do ležícího nešťastníka, směřované často na hlavu. Poté jsou ty následky mnohem tvrdší," řekl Lisický.

První případ vraždy, ve kterém mezi obviněnými figurují mladiství, se stal na konci května. Tělo čtyřiačtyřicetiletého muže bylo objeveno v řece Bečvě v katastru Hranic. Policisté v souvislosti s případem dopadli tři muže, podle kriminalistů šlo údajně o konflikt mezi bezdomovci. Bezdomovce má zřejmě na svědomí i další mladistvý, který byl policisty zadržen na konci srpna. Pětapadesátiletého muže z Blanenska našli policisté v sobotu 30. června ve výkopu na staveništi v ulici Předina.

PSALI JSME: Kriminalita v Olomouckém kraji klesla, ale zvýšil se počet vražd

Olomoucké kriminalisty zaskočil i počet vražd, v předchozích letech jich vyšetřovali méně. Předloni jich bylo osm, v roce 2017 šest. Všechny loňské případy se však policistům podařilo objasnit. „Čtyři se staly v rodinném domě, tři v bytě a čtyři venku," podotkl Lisický. Nejčastěji byl mezi vražednými nástroji zastoupen nůž, jednou střelná zbraň, zabíjely i kopy, kámen či betonová dlaždice, dodal kriminalista.

Všechny vraždy se podařilo vyřešit, vysokou objasněnost mají na kontě krajští kriminalisté i z pohledu celkové násilné kriminality. Loni vyšetřovali v této oblasti dohromady 837 případů, o dvacet méně než předloni. Objasnit se jim podařilo 74,3 procenta, nejvíce za poslední tři roky. Policisté loni v Olomouckém kraji zaznamenali 9332 trestných činů, což je v meziročním srovnání pokles o 8,9 procenta. Kriminalita v Olomouckém kraji loni podle policejních statistik celkově klesla již pátým rokem za sebou. Policistům se podařilo vyřešit 60,3 procenta trestných činů, předloni to bylo 58,67 procenta.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Dnes před soudem stane šest obžalovaných v metanolové kauze

středa, 6. února 2019, 07:30

Před olomouckým vrchním soudem dnes stane šestice obžalovaných z ostravské větve kauzy metanol, kterým krajský soud za ohrožování...

Téměř šedesát kilogramů polského hovězího skončilo v restauracích,...

úterý, 5. února 2019, 22:00

Podle aktuálních správ Státní veterinární správy do Česka doputovalo 300 kilogramů hovězího masa z problematických polských...

Velký test dětských balzámů na rty ukázal, že jedenáct jich je...

úterý, 5. února 2019, 21:00

Před více než rokem informoval spotřebitelský časopis dTest, že většina testovaných balzámů na rty pro dospělé propadla v...

Rozrušený syn pod vlivem alkoholu udeřil slepeckou holí svého otce....

úterý, 5. února 2019, 19:00

V pondělí po poledni byli vysláni strážníci Městské policie Olomouc do panelového domu v ulici U Cukrovaru. Mělo tam dojít k...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.