Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Náletový javor mléč, který roste v centru Přerova, má hodnotu půl milionu. Překáží, ale kácet se nebude

 
sobota, 9. února 2019, 13:00

O osudu vzrostlého javoru se dnes rozhodovalo přímo v místě, kde zhruba před šedesáti lety začala náletová dřevina růst – ve dvoře domu v Kratochvílově ulici v Přerově.

I když se tam semínko uchytilo někdy v padesátých letech minulého století náhodně, dnes má strom podle odhadu dendrologa hodnotu půl milionu korun. Jenže jeho kmen doléhá na zídku, přináležející k sousednímu pozemku, na němž má vzniknout parkoviště. Obava, aby se zídka nezřítila do prostoru, byla podnětem k jednání mezi úředníky přerovského magistrátu a majitelem pozemku.

Vzhledem k tomu, že strom roste prakticky v centru Přerova, je zdravý a jedinou jeho vadou je to, že „překáží“ cihlám, bylo rozhodnuto, že v případě zhoršení situace bude muset zídka ustoupit stromu – nikoliv naopak. S tím souhlasil i majitel, který hájil zájem spojený s jeho pozemkem, ale zároveň zdůrazňoval, že má zájem na tom, aby se jednadvacet metrů vysoký strom zbytečně nekácel.

Dohodli jsme se, že budeme sledovat stav stromu i zídky. Pokud se statika cihlové zdi nebezpečně naruší, bude část ubourána a na náklady města, po dohodě se statikem, založena jiným způsobem,“ řekl Pavel Juliš, vedoucí stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu. Kromě toho se stromu ulehčí poté, co bude proveden redukční ořez koruny.

Kolem javoru v Kratochvílově ulici začaly „tance“ už v roce 2017, kdy lidem z přilehlého domu číslo 124 vadilo, že strom jim stíní a na podzim z něj padá listí přímo na jejich dvůr – a proto žádali o pokácení. V roce 2018 pak přišla další žádost o řešení situace, tentokrát ale od majitele vedlejšího pozemku právě kvůli neutěšenému stavu zídky.

Komise životního prostředí, která je poradním orgánem rady města, se proto tímto javorem zabývala a souhlasila s jeho skácením. Následně jsem tedy podala žádost o kácení dřeviny na orgán ochrany přírody, bylo vypracováno posouzení předmětného javoru - a kácení nám nebylo doporučeno s odůvodněním, že se jedná o esteticky hodnotný, funkční strom v relativně dobrém stavu,“ popsala následující kroky Svatava Doupalová z přerovského magistrátu.

Kácení stromů je v Přerově, jako i v dalších obcích, velké téma k diskuzi. Pokud se jedná o strom, který je ve špatné zdravotní kondici a odborník rozhodne o jeho kácení, nemá laická veřejnost na rozhodnutí vliv. Zároveň ale přichází přímo od občanů řada žádostí, aby byly stromy v blízkosti jejich domů pokáceny, protože jim znepříjemňují život třeba tím, že koruna vytváří v jejich bytě stín.

Před dvěma lety proto vznikla na webu města rubrika, kde jsou evidovány všechny požadavky na kácení, včetně snímků stromů a občané mají možnost se ke každé dřevině vyjádřit do deseti dnů od zveřejnění, a třeba i obhájit její život.  Za celou dobu ale nebyla od Přerovanů zaznamenána ani jedna reakce.

Tisková zpráva | Zdroj prerov.eu

Kam dál?

Nejstarší žirafa Zaira z olomoucké zoo musela být kvůli nemoci...

sobota, 9. února 2019, 10:00

V olomoucké zoo musela být tento týden utracena nejstarší žirafa ze stáda. Měla nemocné klouby a už se kvůli silným bolestem...

Řidič během jízdy manipuloval s lahví a nevěnoval plně pozornost...

pátek, 8. února 2019, 21:00

Včera ráno jel osmadvacetiletý řidič Renaultem Megane ulicí Palackého v Kojetíně. Kvůli jeho nepozornosti však nedojel do cíle.

Zloděj před policií utíkal s batohem, ve kterém měl čtrnáct kilo...

pátek, 8. února 2019, 19:00

Kuriózní případ se odehrál v neděli 3. února po sedmé hodině večer v jednom ze zábřežských supermarketů. Zajímavý příběh...

VÍKEND PODLE DRBNY: Zúčastněte se soutěže v pojídání jitrnic,...

pátek, 8. února 2019, 18:00

Máte rádi jitrnice a škvarky? Pak nemůžete chybět na zabijačkových hodech. Pro děti je program na tento víkend bohatý a možností...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VIZUALIZACE: Lidé mají možnost určit novou podobu areálu Zbrojovky. Zájem je stále větší

Už několik měsíců se může veřejnost podílet na rozhodování o nové podobě areálu bývalé Zbrojovky v brněnských Židenicích. Zájem lidí přitom neustále roste. Developerská firma CPI Property Group, která je majitelem objektu, postupně lidem odhaluje možnosti, jak by mohl vypadat nový areál, jež je rozdělený do šesti zón.

Nezvyklé teplo v pátek v Česku přepisovalo tabulky rekordů

Teploty na několika místech Česka v pátek vystoupaly nad 15 stupňů Celsia. Nejvyšší teplotu, 15,5 stupně, naměřili meteorologové v Neumětelích na Berounsku. Teplotní rekordy pro 15. únor dnes byly překonány na pětině stanci měřících alespoň 30 let, uvedl na svém informačním webu Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Statisíce lidí ve městech spí v hluku, v Praze přes milion

Statisíce lidí ve velkých městech spí podle strategických hlukových map ministerstva zdravotnictví v nadměrném hluku. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) i českých hygieniků by neměl hluk před okny domů přesáhnout během dne v průměru 55 a v noci 40 decibelů. V Praze tuto hranici překračuje bydliště 1,12 milionu lidí, v Brně 350 tisíc.