Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Náletový javor mléč, který roste v centru Přerova, má hodnotu půl milionu. Překáží, ale kácet se nebude

 
sobota, 9. února 2019, 13:00

O osudu vzrostlého javoru se dnes rozhodovalo přímo v místě, kde zhruba před šedesáti lety začala náletová dřevina růst – ve dvoře domu v Kratochvílově ulici v Přerově.

I když se tam semínko uchytilo někdy v padesátých letech minulého století náhodně, dnes má strom podle odhadu dendrologa hodnotu půl milionu korun. Jenže jeho kmen doléhá na zídku, přináležející k sousednímu pozemku, na němž má vzniknout parkoviště. Obava, aby se zídka nezřítila do prostoru, byla podnětem k jednání mezi úředníky přerovského magistrátu a majitelem pozemku.

Vzhledem k tomu, že strom roste prakticky v centru Přerova, je zdravý a jedinou jeho vadou je to, že „překáží“ cihlám, bylo rozhodnuto, že v případě zhoršení situace bude muset zídka ustoupit stromu – nikoliv naopak. S tím souhlasil i majitel, který hájil zájem spojený s jeho pozemkem, ale zároveň zdůrazňoval, že má zájem na tom, aby se jednadvacet metrů vysoký strom zbytečně nekácel.

Dohodli jsme se, že budeme sledovat stav stromu i zídky. Pokud se statika cihlové zdi nebezpečně naruší, bude část ubourána a na náklady města, po dohodě se statikem, založena jiným způsobem,“ řekl Pavel Juliš, vedoucí stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu. Kromě toho se stromu ulehčí poté, co bude proveden redukční ořez koruny.

Kolem javoru v Kratochvílově ulici začaly „tance“ už v roce 2017, kdy lidem z přilehlého domu číslo 124 vadilo, že strom jim stíní a na podzim z něj padá listí přímo na jejich dvůr – a proto žádali o pokácení. V roce 2018 pak přišla další žádost o řešení situace, tentokrát ale od majitele vedlejšího pozemku právě kvůli neutěšenému stavu zídky.

Komise životního prostředí, která je poradním orgánem rady města, se proto tímto javorem zabývala a souhlasila s jeho skácením. Následně jsem tedy podala žádost o kácení dřeviny na orgán ochrany přírody, bylo vypracováno posouzení předmětného javoru - a kácení nám nebylo doporučeno s odůvodněním, že se jedná o esteticky hodnotný, funkční strom v relativně dobrém stavu,“ popsala následující kroky Svatava Doupalová z přerovského magistrátu.

Kácení stromů je v Přerově, jako i v dalších obcích, velké téma k diskuzi. Pokud se jedná o strom, který je ve špatné zdravotní kondici a odborník rozhodne o jeho kácení, nemá laická veřejnost na rozhodnutí vliv. Zároveň ale přichází přímo od občanů řada žádostí, aby byly stromy v blízkosti jejich domů pokáceny, protože jim znepříjemňují život třeba tím, že koruna vytváří v jejich bytě stín.

Před dvěma lety proto vznikla na webu města rubrika, kde jsou evidovány všechny požadavky na kácení, včetně snímků stromů a občané mají možnost se ke každé dřevině vyjádřit do deseti dnů od zveřejnění, a třeba i obhájit její život.  Za celou dobu ale nebyla od Přerovanů zaznamenána ani jedna reakce.

Tisková zpráva | Zdroj prerov.eu

Kam dál?

Nejstarší žirafa Zaira z olomoucké zoo musela být kvůli nemoci...

sobota, 9. února 2019, 10:00

V olomoucké zoo musela být tento týden utracena nejstarší žirafa ze stáda. Měla nemocné klouby a už se kvůli silným bolestem...

Řidič během jízdy manipuloval s lahví a nevěnoval plně pozornost...

pátek, 8. února 2019, 21:00

Včera ráno jel osmadvacetiletý řidič Renaultem Megane ulicí Palackého v Kojetíně. Kvůli jeho nepozornosti však nedojel do cíle.

Zloděj před policií utíkal s batohem, ve kterém měl čtrnáct kilo...

pátek, 8. února 2019, 19:00

Kuriózní případ se odehrál v neděli 3. února po sedmé hodině večer v jednom ze zábřežských supermarketů. Zajímavý příběh...

VÍKEND PODLE DRBNY: Zúčastněte se soutěže v pojídání jitrnic,...

pátek, 8. února 2019, 18:00

Máte rádi jitrnice a škvarky? Pak nemůžete chybět na zabijačkových hodech. Pro děti je program na tento víkend bohatý a možností...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Vysílání z nedělní demonstrace na ČT vidělo čtvrt milionu lidí

Vysílání z nedělní demonstrace na pražské Letné vidělo na kanále ČT 24 v průměru 245 tisíc diváků starších 15 let. To je 12 procent z těch, co byli v tu dobu, tedy mezi 16:30 a 20:00 hodinou, u televize.

POLITOLOGOVÉ: Letná Babišovi vadí, voliče ANO ale nemusí ovlivnit

Nedělní protivládní demonstrace na pražské Letné, která byla dosud největším občanským protestem od listopadu 1989, podle oslovených politologů znamená pro premiéra Andreje Babiše (ANO) nepříjemnou situaci a poškozenou image u části domácí veřejnosti i v zahraničí. K jeho demisi ale nepovede. A to zda ovlivní rozložení voličských preferencí s dosud jasně dominujícím hnutí ANO, nelze v tuto chvíli odhadnout, záležet podle nich bude na více faktorech. Vyplývá to z dnešní ankety mezi politology. Sněmovní volby, které rozhodnou o příští vládě, se mají konat v řádném termínu v roce 2021.

Premiér je překvapen. Čím víc peněz dáváme, tím jsou lidé nespokojenější, říká

Čím více peněz dala vláda do platů, investic nebo vědy a výzkumu, tím více jsou lidé nespokojenější, uvedl dnes k nedělnímu protivládnímu protestu na pražské Letné premiér Andrej Babiš (ANO). K demonstraci, která byla zřejmě největší od roku 1989, se Babiš vrátil na závěr svého dnešního projevu na Konferenci ekonomických diplomatů v Černínském paláci a vyjádřil v něm přesvědčení, že Česko se nikdy nemělo tak dobře jako nyní.