Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Náletový javor mléč, který roste v centru Přerova, má hodnotu půl milionu. Překáží, ale kácet se nebude

 
sobota, 9. února 2019, 13:00

O osudu vzrostlého javoru se dnes rozhodovalo přímo v místě, kde zhruba před šedesáti lety začala náletová dřevina růst – ve dvoře domu v Kratochvílově ulici v Přerově.

I když se tam semínko uchytilo někdy v padesátých letech minulého století náhodně, dnes má strom podle odhadu dendrologa hodnotu půl milionu korun. Jenže jeho kmen doléhá na zídku, přináležející k sousednímu pozemku, na němž má vzniknout parkoviště. Obava, aby se zídka nezřítila do prostoru, byla podnětem k jednání mezi úředníky přerovského magistrátu a majitelem pozemku.

Vzhledem k tomu, že strom roste prakticky v centru Přerova, je zdravý a jedinou jeho vadou je to, že „překáží“ cihlám, bylo rozhodnuto, že v případě zhoršení situace bude muset zídka ustoupit stromu – nikoliv naopak. S tím souhlasil i majitel, který hájil zájem spojený s jeho pozemkem, ale zároveň zdůrazňoval, že má zájem na tom, aby se jednadvacet metrů vysoký strom zbytečně nekácel.

Dohodli jsme se, že budeme sledovat stav stromu i zídky. Pokud se statika cihlové zdi nebezpečně naruší, bude část ubourána a na náklady města, po dohodě se statikem, založena jiným způsobem,“ řekl Pavel Juliš, vedoucí stavebního úřadu a životního prostředí přerovského magistrátu. Kromě toho se stromu ulehčí poté, co bude proveden redukční ořez koruny.

Kolem javoru v Kratochvílově ulici začaly „tance“ už v roce 2017, kdy lidem z přilehlého domu číslo 124 vadilo, že strom jim stíní a na podzim z něj padá listí přímo na jejich dvůr – a proto žádali o pokácení. V roce 2018 pak přišla další žádost o řešení situace, tentokrát ale od majitele vedlejšího pozemku právě kvůli neutěšenému stavu zídky.

Komise životního prostředí, která je poradním orgánem rady města, se proto tímto javorem zabývala a souhlasila s jeho skácením. Následně jsem tedy podala žádost o kácení dřeviny na orgán ochrany přírody, bylo vypracováno posouzení předmětného javoru - a kácení nám nebylo doporučeno s odůvodněním, že se jedná o esteticky hodnotný, funkční strom v relativně dobrém stavu,“ popsala následující kroky Svatava Doupalová z přerovského magistrátu.

Kácení stromů je v Přerově, jako i v dalších obcích, velké téma k diskuzi. Pokud se jedná o strom, který je ve špatné zdravotní kondici a odborník rozhodne o jeho kácení, nemá laická veřejnost na rozhodnutí vliv. Zároveň ale přichází přímo od občanů řada žádostí, aby byly stromy v blízkosti jejich domů pokáceny, protože jim znepříjemňují život třeba tím, že koruna vytváří v jejich bytě stín.

Před dvěma lety proto vznikla na webu města rubrika, kde jsou evidovány všechny požadavky na kácení, včetně snímků stromů a občané mají možnost se ke každé dřevině vyjádřit do deseti dnů od zveřejnění, a třeba i obhájit její život.  Za celou dobu ale nebyla od Přerovanů zaznamenána ani jedna reakce.

Tisková zpráva | Zdroj prerov.eu

Kam dál?

Nejstarší žirafa Zaira z olomoucké zoo musela být kvůli nemoci...

sobota, 9. února 2019, 10:00

V olomoucké zoo musela být tento týden utracena nejstarší žirafa ze stáda. Měla nemocné klouby a už se kvůli silným bolestem...

Řidič během jízdy manipuloval s lahví a nevěnoval plně pozornost...

pátek, 8. února 2019, 21:00

Včera ráno jel osmadvacetiletý řidič Renaultem Megane ulicí Palackého v Kojetíně. Kvůli jeho nepozornosti však nedojel do cíle.

Zloděj před policií utíkal s batohem, ve kterém měl čtrnáct kilo...

pátek, 8. února 2019, 19:00

Kuriózní případ se odehrál v neděli 3. února po sedmé hodině večer v jednom ze zábřežských supermarketů. Zajímavý příběh...

VÍKEND PODLE DRBNY: Zúčastněte se soutěže v pojídání jitrnic,...

pátek, 8. února 2019, 18:00

Máte rádi jitrnice a škvarky? Pak nemůžete chybět na zabijačkových hodech. Pro děti je program na tento víkend bohatý a možností...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Varování před nestabilními dětskými židličkami

U jídelních stolů mají malé děti své místo ve vysoké židličce. Spotřebitelská organizace dTest otestovala 22 modelů pro samostatně sedící děti. Čtyři židličky propadly ve zkoušce stability. Modely Baby Mix 2v1, Caretero Primus, Caretero Homee a Scarlett Kombi nesplnily zákonné normy, při jejich použití hrozí převrácení židličky i s dítětem vzad.

Facebook oznámil uzavření řady falešných účtů a stránek

Internetový gigant Facebook v prvním čtvrtletí letošního roku celosvětově zrušil řadu falešných uživatelských účtů a celkem osm koordinovaných sítí s původem například v Severní Makedonii, Kosovu či Rusku. Společnost o tom informovala Evropskou komisi v pravidelné zprávě shrnující, jak dosud postupovala v boji s dezinformacemi na své internetové platformě.

VIDEO: Zaměstnanec na jatkách mlátí krávy a sprostě na ně křičí. Společnost ho potrestala

Aktivisté z hnutí Zvířata nejíme natočili záběry na jatkách společnosti Uzeniny Příbram. Video nazvali „Labilní zaměstnanec na jatkách v Příbrami?“. Na záběry reagovala i firma, která s chováním svého zaměstnance neztotožňuje a došlo údajně i na jeho potrestání.