Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Transfuzní oddělení chce překonat rekord v počtu prvodárců. Na zúčastněné čekají zajímavé dárky

 
středa, 20. února 2019, 13:30

Čísla hovoří neúprosně: co tři vteřiny někdo v České republice potřebuje krev, každý občan dostane pětkrát za život transfuzi krve a čtrnáctkrát lék vyrobený z krve.

Přesto se zdá, že dárcovství krve v současné době není příliš „v módě“. Změnit tento trend se snaží projekt 450ml naděje, který je zaměřen na prvodárce. S celostátní kampaní začali vloni v Břeclavi a její další zastávkou bude v úterý 26. února 2019 Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc.

V břeclavské nemocnici měla akce se stejným názvem několikaletou tradici. Konala se zde jednou ročně. „Vzhledem k její úspěšnosti jsme se rozhodli rozšířit ji do celé České republiky, a to pod hlavičkou Nadačního fondu Naděje. Snažíme se tak reagovat na potřeby samotných transfuzních stanic, které hlásí nedostatek nových bezplatných dárců,“ vysvětlila koordinátorka projektu 450ml naděje Xenie Kratochvílová.

Kampaň už má od září roku 2018 za sebou několik úspěšných zastávek, například v Brně, Hodoníně, Prostějově, Přerově nebo Trutnově. Nejúspěšnější zatím byla v Uherském Hradišti. „V lednu tohoto roku tady přišel rekordní počet prvodárců. Během pěti hodin poprvé darovalo krev sto třicet lidí. Průměrně zde přitom registrují sto nových dárců za měsíc,“ dodala Kratochvílová.

Transfuzní oddělení FN Olomouc v současné době registruje zhruba více než 8300 aktivních dárců, přičemž vloni se podařilo získat zhruba 1200 nových dárců. Za celý rok se uskutečnilo bezmála 12 500 běžných odběrů krve.  

Na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc by v úterý 26. února 2019 od 6.30 do 12.30 hodin rekord rádi překonali. „Plánujeme omezit provoz, v ten den budeme přijímat jen dárce plazmy, ostatní objednávání jsme stopli a budeme čekat na prvodárce. Snad k nám přijde alespoň o jednoho víc než v Uherském Hradišti,“ usmívá se referentka náboru dárců krve Lucie Vybíralová. Smyslem akce ale samozřejmě není trhání rekordů, nýbrž motivace veřejnosti k dárcovství krve.

„Přestože počty prvodárců u nás v posledních čtyřech pěti letech stále rostou, není to tolik, abychom mohli být spokojení. Proto je třeba stále podnikat různé osvětové akce a lidem vysvětlovat, jak je dárcovství důležité. Krev je dar, který může zachránit život. Nikdo z nás přitom neví, zda darovanou krev nebude potřebovat někdo z jeho blízkých nebo dokonce i on sám,“ zdůrazňuje primářka transfuzního oddělení Dana Galuszková.

Stejně jako v jiných městech, také v Olomouci si prvodárci z transfuzního oddělení odnesou malé, větší nebo i velké dárky, které věnovali partneři projektu 450ml naděje. Na jednoho z účastníků čeká poukaz na let horkovzdušným balonem od společnosti Balony.eu. Pro další jsou připraveny například dobroty od společnosti Nestlé, ochucená i neochucená nealkoholická piva od pivovaru Zubr, volné vstupy do olomouckých fitness center Contours nebo deset volných vstupů do posilovny Relax Sports Pavola Jablonického. Dvojnásobný mistr světa v kulturistice je současně patronem olomouckého odběru.

Tisková zpráva

Kam dál?

Opilci v kolejišti, před menzou nebo na toaletách včera zaměstnali...

středa, 20. února 2019, 11:00

Jen během včerejšího dne zasahovali strážníci Městské policie Olomouc u pěti případů, kdy hlavní roli sehrál alkohol.

Dlouhodobě neobydlený dům v Hodolanech přitahoval zloděje jako...

středa, 20. února 2019, 10:30

Do dlouhodobě neobývaného rodinného domu v Hodolanech se vloupalo několik zlodějů.

VIDEO: Tramvaje kolem Galerie Moritz jezdí krokem, vlivem počasí se...

středa, 20. února 2019, 09:33

Od úterý 19. února jezdí tramvaje mezi kostelem sv. Mořice a Náměstím Hrdinů sníženou rychlostí. Důvodem snížení rychlosti je...

Chodníky v Seifertově ulici nahradí zámková dlažba. Oprava bude trvat...

středa, 20. února 2019, 07:30

Čtyři a půl milionu korun bude stát rekonstrukce chodníků v Seifertově ulici v Přerově. Oprava šesti set metrů dlouhého úseku má...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Zahráli si s Glenem Hansardem. Nyní brněnská kapela křtí novou desku, která rozhodně stojí za pozornost

Splnil se jim jejich životní i kariérní sen, když si je na své vystoupení pozval sám držitel Oscara Glen Hansard. Brněnská kapela The Shookies rozhodně stojí za pozornost. Zdobí je autentický projev zpěváka, unikátní zvuk i příjemný pocit z jejich hudby. Přesvědčit se o tom mohou lidé sami v Brně na Melodce, kde 21. března křtí novou desku Sooner or Later.

VIZUALIZACE: Brněnští senioři se v Domově Kosmonautů mohou těšit na novou terasu a komunitní sál

Senioři v Domově Kosmonautů ve Starém Lískovci se mohou těšit na nové prostory. Město schválilo projekt dvoupatrové přístavby s komunitním sálem, pobytovou terasou i kancelářskými prostory za bezmála 50 milionů korun. Do konce roku by měl být hotový projekt.

V Liberci se chystá natáčení seriálu s Kylem MacLachlanem a Sofií Helin. Hledá se kompars

Produkční společnost Cinenord Company připravuje seriál Atlantic Crossing. Příběh norské korunní princezny Marty Švédské během druhé světové války se bude natáčet už příští týden v Liberci. A hledají se komparsisté.