Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Univerzita Palackého vydala audioknihu vzpomínek rektora Josefa Jařaba

 
sobota, 23. února 2019, 10:00

Audioknihu vzpomínek svého prvního polistopadového rektora Josefa Jařaba vydala Univerzita Palackého v Olomouci. Zvukovou podobu získala kniha Rektorská rozpomínání, v níž emeritní rektor vzpomíná na polistopadovou dobu, kdy stál v čele druhé nejstarší české univerzity.

Řekla mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková. Rektorská rozpomínání psal Jařab zhruba rok a nepovažuje je za paměti. „Jde o velmi subjektivní vnímání objektivních faktů a událostí v časovém rozsahu od listopadu 1989 do února 1997. Když jsem tehdy předával klíče k rektorské pracovně svému nástupci, měl jsem docela dobrý pocit, že se mnohé podařilo. Své alma mater a osudu jsem byl vděčný za příležitost být u toho, když Univerzita Palackého vstupovala do historicky třetího období své existence," uvedl Jařab. Zvuková nahrávka je oproti bezmála třísetstránkové knižní předloze mírně upravená.

Text jsem zkrátil tak, aby se vešel do deseti kapitol, z nichž každá má zhruba pětadvacet minut," podotkl Jařab. CD bylo natočeno v Audiovizuální produkci UP v režii Michala Bureše. Hlas Jařabovým vzpomínkám propůjčil herec Moravského divadla v Olomouci Petr Kubes. Autorem hudby, která nahrávku doprovází, je skladatel a jazzový pianista Emil Viklický, který je stejně jako Jařab absolventem Univerzity Palackého.

Velmi děkuji profesoru Jařabovi za to, že své paměti sepsal. Vydávání akademických pamětí totiž považuji za klíčový počin pro Univerzitu Palackého," řekl rektor Jaroslav Miller. Univerzitní vydavatelství má speciální ediční řadu Paměť UP, která memoáry akademiků vydává. „Rektorská rozpomínání mají v této řadě čestné místo," dodal Miller.

Křest audioknihy Jařabových vzpomínek se symbolicky konal ve čtvrtek 21. února, tedy v den, kdy si Univerzita Palackého připomněla výročí svého obnovení v roce 1946. „CD Rektorská rozpomínání je možné si koupit v prodejně a informačním centru Univerzity Palackého UPoint na Horním náměstí nebo objednat přes e-shop prodejny," dodala mluvčí univerzity.

Napsal(a) ČTK | Foto Jakub Wittka

Kam dál?

Policie zadržela dalšího dealera drog. Hrozí mu až deset let za...

pátek, 22. února 2019, 21:00

K zadržení dalšího z dealerů drog došlo v úterý odpoledne na Žerotínově náměstí v Přerově.

Opilý muž s tričkem přes hlavu a plynovou pistolí v ruce chtěl po...

pátek, 22. února 2019, 20:30

Ve středu večer došlo k loupežnému přepadení s velmi ojedinělým způsobem provedení.

FOTO: Na radnici vítali prvního Olomoučánka letošního roku

pátek, 22. února 2019, 19:30

Ve čtvrtek 21. února byl na radnici oficiálně přivítán první letošní občánek tohoto roku, Josef Spurný. Narodil se 1. ledna tři...

VÍKEND PODLE DRBNY: Zajděte s dětmi na kreativní LEGO odpoledne,...

pátek, 22. února 2019, 18:00

Děti můžete vzít tento víkend na pohádkové představení nebo zábavné LEGO odpoledne. Pokud máte rádi fotbal, tak běžte povzbudit...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.