Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Univerzita Palackého vydala audioknihu vzpomínek rektora Josefa Jařaba

 
sobota, 23. února 2019, 10:00

Audioknihu vzpomínek svého prvního polistopadového rektora Josefa Jařaba vydala Univerzita Palackého v Olomouci. Zvukovou podobu získala kniha Rektorská rozpomínání, v níž emeritní rektor vzpomíná na polistopadovou dobu, kdy stál v čele druhé nejstarší české univerzity.

Řekla mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková. Rektorská rozpomínání psal Jařab zhruba rok a nepovažuje je za paměti. „Jde o velmi subjektivní vnímání objektivních faktů a událostí v časovém rozsahu od listopadu 1989 do února 1997. Když jsem tehdy předával klíče k rektorské pracovně svému nástupci, měl jsem docela dobrý pocit, že se mnohé podařilo. Své alma mater a osudu jsem byl vděčný za příležitost být u toho, když Univerzita Palackého vstupovala do historicky třetího období své existence," uvedl Jařab. Zvuková nahrávka je oproti bezmála třísetstránkové knižní předloze mírně upravená.

Text jsem zkrátil tak, aby se vešel do deseti kapitol, z nichž každá má zhruba pětadvacet minut," podotkl Jařab. CD bylo natočeno v Audiovizuální produkci UP v režii Michala Bureše. Hlas Jařabovým vzpomínkám propůjčil herec Moravského divadla v Olomouci Petr Kubes. Autorem hudby, která nahrávku doprovází, je skladatel a jazzový pianista Emil Viklický, který je stejně jako Jařab absolventem Univerzity Palackého.

Velmi děkuji profesoru Jařabovi za to, že své paměti sepsal. Vydávání akademických pamětí totiž považuji za klíčový počin pro Univerzitu Palackého," řekl rektor Jaroslav Miller. Univerzitní vydavatelství má speciální ediční řadu Paměť UP, která memoáry akademiků vydává. „Rektorská rozpomínání mají v této řadě čestné místo," dodal Miller.

Křest audioknihy Jařabových vzpomínek se symbolicky konal ve čtvrtek 21. února, tedy v den, kdy si Univerzita Palackého připomněla výročí svého obnovení v roce 1946. „CD Rektorská rozpomínání je možné si koupit v prodejně a informačním centru Univerzity Palackého UPoint na Horním náměstí nebo objednat přes e-shop prodejny," dodala mluvčí univerzity.

Napsal(a) ČTK | Foto Jakub Wittka

Kam dál?

Policie zadržela dalšího dealera drog. Hrozí mu až deset let za...

pátek, 22. února 2019, 21:00

K zadržení dalšího z dealerů drog došlo v úterý odpoledne na Žerotínově náměstí v Přerově.

Opilý muž s tričkem přes hlavu a plynovou pistolí v ruce chtěl po...

pátek, 22. února 2019, 20:30

Ve středu večer došlo k loupežnému přepadení s velmi ojedinělým způsobem provedení.

FOTO: Na radnici vítali prvního Olomoučánka letošního roku

pátek, 22. února 2019, 19:30

Ve čtvrtek 21. února byl na radnici oficiálně přivítán první letošní občánek tohoto roku, Josef Spurný. Narodil se 1. ledna tři...

VÍKEND PODLE DRBNY: Zajděte s dětmi na kreativní LEGO odpoledne,...

pátek, 22. února 2019, 18:00

Děti můžete vzít tento víkend na pohádkové představení nebo zábavné LEGO odpoledne. Pokud máte rádi fotbal, tak běžte povzbudit...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Největší zájem o eurovolby byl podle všeho v Praze

Zájem lidí o výběr kandidátů do Evropského parlamentu nebyl ani dnes dopoledne velký. Volební účast v jednotlivých krajích se podle zjištění zpravodajů pohybuje nejčastěji mezi 15 a 21 procenty. Zřejmě největší zájem o volby je v hlavním městě. V Praze odvolila téměř třetina oprávněných voličů. Vybírat zástupce do Evropského parlamentu šlo do dnešních 14:00, výsledek voleb bude zveřejněn v neděli pozdě večer.

Hodiny na Černé věži v Budějcích po čtyřiceti letech září novotou. Speciální barvu vybírali památkáři

Jako nové teď vypadají hodiny na Černé věži. Po čtyřiceti letech totiž dostaly nový nátěr. Na všechny čtyři ciferníky padne více než osm kilo speciální barvy, kterou vybírali památkáři. Hotovo by mělo být příští týden. Hlavní slovo má ale počasí.

Předmanželská smlouva? Ochrana před zchudnutím

Zhruba každé druhé manželství končí rozvodem. Je proto dobré myslet dopředu a zbytečným sporům o majetek předcházet. K tomu slouží předmanželská smlouva, ve které si snoubenci dohodnou jiný než zákonný majetkový režim.