Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V olomoucké zoo se narodila mláďata kriticky ohroženého adaxe

 
středa, 27. února 2019, 15:00

Olomoucká zoologická zahrada oznamuje světu adaxů zprávu plnou naděje. Narodila se zde dvě mláďata tohoto kriticky ohroženého zvířete, které bychom v přírodě hledali stěží, protože počet volně žijících adaxů se podle IUCN odhaduje na 30 až 90 jedinců. Každé narozené mládě v zahradě je naší radostí, u kriticky ohrožených zvířat lze však říci, že se jedná o radost dvojnásobnou, komentuje zooložka Libuše Veselá. Sameček Vilík přišel na svět 28. ledna, samička Laděna 2. února 2019.

Chov adaxů v olomoucké zoo

Olomoucká zoologická zahrada započala s chovem pouštních antilop v roce 1987. Chov adaxů se v průběhu let velmi zkvalitnil. Nyní je jejich olomoucká populace geneticky podstatně kvalitnější. V rámci evropského záchranného programu se zahrada v roce 1996 zúčastnila reintrodukce adaxů do ohraničené rezervace Souss Massa National Park v Maroku. Tehdy se vypouštění zpět do volné přírody týkalo 3 samců. Z frankfurtského letiště odstartoval speciál, v němž se pasažéry stali adaxové z různých zoologických zahrad a jejich lidský doprovod plný nadějí. V současné době čítá skupina pouštních antilop v Zoo Olomouc 7 jedinců.

Adax v přírodě

Dříve obývali adaxové téměř celou saharskou oblast, dnes se však vyskytují pouze na několika málo jejích místech a řadí se k velmi vzácným zvířatům, jejich druh je veden jako kriticky ohrožený. Přirozeným biotopem se těmto pouštním antilopám staly vyprahlé oblasti. Tam se však nalézá vegetace velmi málo, stáda proto musí při hledání pastvy urazit nemalé vzdálenosti. Bílým zbarvením, které odráží sluneční paprsky, se přizpůsobují svým životním podmínkám, v zimních měsících se přebarvují do tmavších odstínů.

Na udržení populace adaxů ve volné přírodě nese výraznou zásluhu Zoologická zahrada Hannover, které náleží i vedení jejich Evropské plemenné knihy. V ní se chronologicky vedou veškerá zvířata a koordinátor Evropského záchranného programu bdí nad tím, aby se při křížení nepotkala zvířata příbuzná, či pocházející z linií, které jsou v populaci příliš početně zastoupeny. Od toho se odvíjí i transporty.

Tisková zpráva | Foto zoo-olomouc.cz | Zdroj zoo-olomouc.cz

Kam dál?

Na jeviště Moravského divadla se Beatles vrátí až příští sezonu....

středa, 27. února 2019, 13:30

Baletní inscenace The Beatles Celebration, která na přelomu října a listopadu zažila na jevišti Moravského divadla Olomouce pouze...

Olomouc bojuje proti suchu. Řešením problémů je zadržení vody v...

středa, 27. února 2019, 12:00

Olomouc zpracovala studii o Hospodaření se srážkovými vodami. Podle vedení města jde o cestu k modrozelené infrastruktuře....

Podvodnice využila své práce a pod falešnou identitou objednala zboží...

středa, 27. února 2019, 11:00

Mladá žena ze Šumperska je obviněná ze spáchání trestného činu podvodu. Využila své práce k tomu, aby se obohatila.

Agresivní muž slovně i fyzicky napadal svou partnerku. Policisté ho...

středa, 27. února 2019, 10:00

Devětatřicetiletá žena z obce na Prostějovsku včera ohlásila na policii, že je obětí opakovaných verbálních a fyzických útoků ze...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.

Policie stíhá pět fanoušků Jablonce. V kuklách po derby napadli příznivce Slovanu

Liberečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání pěti fanoušků jabloneckého fotbalového klubu. Viní je z napadení skupinky příznivců libereckého Slovanu, ke kterému došlo po derby. Pětici za výtržnictví hrozí dva roky vězení.

VoteWatch: Čeští europoslanci patřili mezi ty s větším vlivem

Čeští europoslanci se v nyní končícím složení europarlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu, který dlouhodobě sleduje a analyzuje evropské politické dění, dnes zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu. Kromě jiného z něj vyplývá, že při zohlednění velikosti země byli čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech a před Finy.