Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V olomoucké zoo se narodila mláďata kriticky ohroženého adaxe

 
středa, 27. února 2019, 15:00

Olomoucká zoologická zahrada oznamuje světu adaxů zprávu plnou naděje. Narodila se zde dvě mláďata tohoto kriticky ohroženého zvířete, které bychom v přírodě hledali stěží, protože počet volně žijících adaxů se podle IUCN odhaduje na 30 až 90 jedinců. Každé narozené mládě v zahradě je naší radostí, u kriticky ohrožených zvířat lze však říci, že se jedná o radost dvojnásobnou, komentuje zooložka Libuše Veselá. Sameček Vilík přišel na svět 28. ledna, samička Laděna 2. února 2019.

Chov adaxů v olomoucké zoo

Olomoucká zoologická zahrada započala s chovem pouštních antilop v roce 1987. Chov adaxů se v průběhu let velmi zkvalitnil. Nyní je jejich olomoucká populace geneticky podstatně kvalitnější. V rámci evropského záchranného programu se zahrada v roce 1996 zúčastnila reintrodukce adaxů do ohraničené rezervace Souss Massa National Park v Maroku. Tehdy se vypouštění zpět do volné přírody týkalo 3 samců. Z frankfurtského letiště odstartoval speciál, v němž se pasažéry stali adaxové z různých zoologických zahrad a jejich lidský doprovod plný nadějí. V současné době čítá skupina pouštních antilop v Zoo Olomouc 7 jedinců.

Adax v přírodě

Dříve obývali adaxové téměř celou saharskou oblast, dnes se však vyskytují pouze na několika málo jejích místech a řadí se k velmi vzácným zvířatům, jejich druh je veden jako kriticky ohrožený. Přirozeným biotopem se těmto pouštním antilopám staly vyprahlé oblasti. Tam se však nalézá vegetace velmi málo, stáda proto musí při hledání pastvy urazit nemalé vzdálenosti. Bílým zbarvením, které odráží sluneční paprsky, se přizpůsobují svým životním podmínkám, v zimních měsících se přebarvují do tmavších odstínů.

Na udržení populace adaxů ve volné přírodě nese výraznou zásluhu Zoologická zahrada Hannover, které náleží i vedení jejich Evropské plemenné knihy. V ní se chronologicky vedou veškerá zvířata a koordinátor Evropského záchranného programu bdí nad tím, aby se při křížení nepotkala zvířata příbuzná, či pocházející z linií, které jsou v populaci příliš početně zastoupeny. Od toho se odvíjí i transporty.

Tisková zpráva | Foto zoo-olomouc.cz | Zdroj zoo-olomouc.cz

Kam dál?

Na jeviště Moravského divadla se Beatles vrátí až příští sezonu....

středa, 27. února 2019, 13:30

Baletní inscenace The Beatles Celebration, která na přelomu října a listopadu zažila na jevišti Moravského divadla Olomouce pouze...

Olomouc bojuje proti suchu. Řešením problémů je zadržení vody v...

středa, 27. února 2019, 12:00

Olomouc zpracovala studii o Hospodaření se srážkovými vodami. Podle vedení města jde o cestu k modrozelené infrastruktuře....

Podvodnice využila své práce a pod falešnou identitou objednala zboží...

středa, 27. února 2019, 11:00

Mladá žena ze Šumperska je obviněná ze spáchání trestného činu podvodu. Využila své práce k tomu, aby se obohatila.

Agresivní muž slovně i fyzicky napadal svou partnerku. Policisté ho...

středa, 27. února 2019, 10:00

Devětatřicetiletá žena z obce na Prostějovsku včera ohlásila na policii, že je obětí opakovaných verbálních a fyzických útoků ze...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.