Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na jeviště Moravského divadla se Beatles vrátí až příští sezonu. Dosud se nepodařilo získat licenci na všechny skladby

 
středa, 27. února 2019, 13:30

Baletní inscenace The Beatles Celebration, která na přelomu října a listopadu zažila na jevišti Moravského divadla Olomouce pouze dvě uvedení, se na olomouckou scénu vrátí až na úvod příští sezony.

Vedení divadla se totiž dosud nepodařilo získat licenci na všechny skladby této legendární britské skupiny, které jsou v inscenaci uváděny. To bylo důvodem, proč muselo být dílo po dvou představeních staženo. V programu jej na zbytek sezony nahradí projekt Balet Gala, informoval mluvčí divadla David Kresta.

Inscenace měla pouze dočasnou licenci a vedení divadla od té doby jedná o jejím prodloužení. „Situace byla a je komplikovaná, neboť jednáme s poskytovatelem licence v Londýně, a to zprostředkovaně přes českou agenturu. Jsme rádi, že navzdory složitosti celé věci se blížíme ke zdárnému konci. V tuto chvíli máme zajištěno devadesát procent skladeb a o možnosti užití zbývajících usilovně jednáme v součinnosti s agenturou," uvedl ředitel divadla David Gerneš.

PSALI JSME: Legendární Beatles v baletním představení uvede Moravské divadlo

Licenci na uvádění skladeb by mělo divadlo podle příslibu získat do konce této sezony. Dlouho očekávaná inscenace The Beatles Celebration měla první premiéru loni 30. října a druhou 1. listopadu, dalšího představení se již diváci nedočkali. Dílo divadlo stáhlo z programu a nahradilo jej jinými. Jako kompenzaci pro předplatitele, kteří The Beatles Celebration neviděli, chystá nyní divadlo taneční show Balet Gala, první uvedení je naplánováno na 23. dubna.

V projektu vystoupí umělecký šéf baletu Moravského divadla a bývalý první sólista baletu Národního divadla v Praze Michal Štípa. Na olomouckém jevišti se s ním představí primabalerína pražského Národního divadla Nikola Márová, domácí soubor pak bude zastupovat primabalerína Yui Kyotani. „Během jednoho večera si tak diváci užijí taneční mistrovství hned tří držitelů prestižní Ceny Thálie," uvedl Gerneš a dodal, že chybět nebudou ani další exkluzivní hosté. V květnu bude mít Balet Gala dvě reprízy, o přesných
termínech bude divadlo informovat.

The Beatles Celebration se třemi desítkami skladeb nastudovalo divadlo v choreografii tehdejšího uměleckého šéfa souboru Roberta Balogha. Vedení divadla jej na konci listopadu téměř po devíti letech odvolalo z funkce, problém s licencí byl podle Gerneše jedním z důvodů. Ve funkci jej poté nahradil Štípa. Potíže s licencí řešil olomoucký balet také v minulosti.
 

Napsal(a) ČTK | Foto mdol.cz

Kam dál?

Olomouc bojuje proti suchu. Řešením problémů je zadržení vody v...

středa, 27. února 2019, 12:00

Olomouc zpracovala studii o Hospodaření se srážkovými vodami. Podle vedení města jde o cestu k modrozelené infrastruktuře....

Podvodnice využila své práce a pod falešnou identitou objednala zboží...

středa, 27. února 2019, 11:00

Mladá žena ze Šumperska je obviněná ze spáchání trestného činu podvodu. Využila své práce k tomu, aby se obohatila.

Agresivní muž slovně i fyzicky napadal svou partnerku. Policisté ho...

středa, 27. února 2019, 10:00

Devětatřicetiletá žena z obce na Prostějovsku včera ohlásila na policii, že je obětí opakovaných verbálních a fyzických útoků ze...

V zimě lákají opuštěné chaty zloděje i lidi bez domova. Na...

středa, 27. února 2019, 09:00

V pondělí mezi 8:30 až 13:00 proběhla na Šternbersku akce zaměřená na kontrolu chat a chatovišť.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.