Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Bývalá advokátka Tobolová si za zpronevěru odpyká sedm a půl roku ve vězení

 
čtvrtek, 28. února 2019, 07:30

Bývalá zlínská advokátka Marcela Tobolová si za zpronevěru peněz svých klientů definitivně odpyká ve vězení dohromady 7,5 roku.

Rozhodl o tom včera olomoucký vrchní soud. Odmítl tak dovolání ženy, která se domáhala nižšího trestu. Žena podle obžaloby zpronevěřila 99 milionů korun, které jí svěřili klienti, do vězení půjde také za podvod. Osmačtyřicetiletá právnička zároveň nesmí sedm let pracovat v advokacii.

Tobolová, která byla před třemi lety na vlastní žádost vyškrtnuta z České advokátní komory, se k většině skutků doznala. „Bylo argumentováno, že uložený trest je nepřiměřeně přísný. My se domníváme, že v rámci toho, čeho se dopustila, je trest spíše mírnější. V žádném případě zde nejsou podmínky pro uložení trestu pod hranicí trestní sazby. Společenská škodlivost, které se dopustila, četnost útoků, doba, po kterou je páchala, i výše škody, to vylučují," uvedl soudce Vladimír Hendrych.

Trest Tobolové soudy rozdělily podle kvalifikace skutků na dvě části a to na 5,5 roku vězení a dva roky. Podle obžaloby přijímala Tobolová od svých klientů a klientů realitní agentury v souvislosti s obchody s nemovitostmi peníze do advokátní úschovy. Následně s nimi svévolně nakládala. Podvod se týkal půjčky, kterou nevrátila.

Zpronevěry se dopustila jako advokátka, a to od roku 2007 do roku 2012, podvod spáchala v roce 2016. „S klienty uzavírala dohody o svěření finančních prostředků, které byly z velké části určeny na nákup domů a bytů. Bez vědomí klientů s penězi manipulovala v rozporu s uzavřenými dohodami," uvedl ze spisu soudce Vladimír Hendrych.

Ve spisu figurují desítky poškozených lidí a několik firem. Podle obžaloby většinu způsobené škody uhradila, zbylý dluh musí podle rozsudku také zaplatit. Podle obhajoby novou úschovou splácela úschovu předchozího klienta. „Záměrem mé klientky nebylo páchání trestného činu, nešlo o ziskuchtivost. Peníze si pro sebe neponechala, s výjimkou 4,5 milionu korun, které zůstaly konečnou škodou. Řada klientů se až později dozvěděla, že ten postup nebyl zákonný. Trest by měl být podle mého názoru mírnější," uvedl obhájce.

Podle obhajoby 95 procent využitých peněz bylo vráceno a klienti mnohdy nic nepoznali, podle soudu je však nezákonné samotné neoprávněné nakládání advokátem. Žena se včerejšího jednání neúčastnila, omluvila se kvůli důležitým pracovním povinnostem. U krajského soudu celé situace litovala, vliv na její jednání měla podle spisu i závislost na alkoholu.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

První ročník Prostějovského plesu je tady, hvězdou večera bude Olga...

středa, 27. února 2019, 20:30

Je to neuvěřitelné! Ale je to tak. Letos se poprvé v sérii nejoblíbenějších plesů v Olomouckém kraji, které pořádá Radio Haná a...

Zloděj ukradl z domu na Nových sadech kočárek pro dvojčata. Za krádež...

středa, 27. února 2019, 17:00

Neznámý zloděj včera ráno ukradl ze společné chodby ve druhém patře domu v Olomouci, části Nové sady, nezajištěný kočárek pro...

Robertshaw ve Šternberku slaví 20 let a nabírá hned na několik...

středa, 27. února 2019, 16:30

V roce 1999 se začala psát historie šternberského závodu Robertshaw, tehdy ještě známý jako Invensys Appliance Controls. V roce...

Olomoucká Charita vyhlásila sbírku konzerv a trvanlivých potravin

středa, 27. února 2019, 15:30

Charita Olomouc se obrací na veřejnost s prosbou o přispění do sbírky Krajíc chleba pro chudé. Sbírka zacílila na konzervy a...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

VoteWatch: Čeští europoslanci patřili mezi ty s větším vlivem

Čeští europoslanci se v nyní končícím složení europarlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu, který dlouhodobě sleduje a analyzuje evropské politické dění, dnes zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu. Kromě jiného z něj vyplývá, že při zohlednění velikosti země byli čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech a před Finy.

Záchrana života a vyřešené případy mi dělají velkou radost, říká praporčík Tomáš Kubíček

Praporčík Tomáš Kubíček začal svou policejní kariéru na oddělení hlídkové služby. Dnes slouží na obvodním oddělení v Lutíně a od začátku května bude pracovat jako operační důstojník na operačním středisku Krajského ředitelství Olomouckého kraje. Bude jedním z těch, kteří zvednou telefon, když zavoláte na linku 158. Povídali jsme si o záchraně lidských životů, o motivaci k práci nebo o tom, co ho u policie drží.

Den s kapucínem: Lidi dneska nemá kdo poslouchat. Osobní vztahy jsou nejdůležitější

Den strávený s bratrem Radkem Navrátilem, který je kapucínem v olomouckém klášteře na Dolním náměstí, přinesl jednak zjištění, co vlastně kapucín celý den dělá, ale také jsme hodně otevřeně mluvili. Řeč byla o reakcích blízkých při oznámení odchodu do kláštera, o vzrůstající agresivitě společnosti, o homosexualitě a masturbaci, ale i o důležitosti osobního vztahu.