Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V těchto dnech kontrolují policisté a strážníci chatoviště. V zimě se tato místa stávala cílem zlodějů

 
čtvrtek, 28. února 2019, 10:00

S přicházejícími teplejšími dny se lidé začínají vracet do svých sezónních rekreačních objektů. Aktuálně tedy probíhají v olomouckém regionu kontroly chatovišť ze strany policistů.

Tato místa se během zimy mohla stát cílem útoku zlodějů. Za posledních čtrnáct dní policisté zkontrolovali chatové oblasti v Lutíně, Tovéři, Dolanech, Domašově u Šternberka, Bělkovicích-Lašťanech, Těšíkově a Šternberku.

Včera provedli policisté a strážníci Městské policie Olomouc společnou kontrolu rekreačních objektů v městské části Droždín a Radíkov. Zloději si rádi vybírají hlavně odlehlé a málo zabezpečené objekty, do kterých je snadné se dostat. Majitelé chat a chalup by tedy měli věnovat pozornost zabezpečení svého majetku. Je na místě zabezpečit i kůlky, garáže a přístavky. Obzvlášť pokud v nich mají cennější věci.

„V případě delší nepřítomnosti však doporučujeme odvézt cenné věci do bezpečí. Přestože policisté v rámci své činnosti kontroly rekreačních oblastí provádějí a navazují neformální vztahy s chalupáři, není v jejich silách uhlídat všechny objekty. Proto doporučují udržování dobrých sousedských vztahů.  Při pobytu na chalupě nebuďte neteční, věnujte pozornost svému okolí a pohybu neznámých osob a vozidel. Vaše svědectví může být důležitým vodítkem pro práci policistů,“ řekla policejní mluvčí Lenka Vanková.

Rady pro správné zabezpečení rekreačních objektů: 

 • Zabezpečte si rekreační objekt především certifikovanými mechanickými zábrannými prostředky. Tyto vybírejte a nakupujte především v kamenných prodejnách. V žádném případě si do bytu či domu nepouštějte různé podomní prodejce nabízející obdobné zboží.
 • Pozornost věnujte zejména řádnému zajištění stavebních otvorů (vstupní dveře, okna, verandy).
 • Pro vyšší standard ochrany využijte elektronickou ochranu.
 • Objekt mějte správně pojištěný. Nejen proti krádeži, ale také proti požáru.
 • Nechlubte se před neznámými lidmi majetkem uloženým v objektu.
 • Pro případ vloupání si pořiďte fotodokumentaci cenných věcí.
 • Poznamenejte si výrobní čísla věcí uložených v objektu.
 • Rekreační objekt nepravidelně navštěvujte také v zimním období. Uklizený sníh budí zdání neustálé kontroly.
 • Cenné věci rozhodně přes zimu v rekreačním objektu nenechávejte.
 • Všímejte si pohybu osob a vozidel ve vaší lokalitě. Nebuďte neteční – dnes navštívil zloděj souseda, zítra se to může stát vám!
 • V případě zjištění vloupání do objektu nevstupujte! Na bezplatné lince 158 přivolejte pomoc policie. Před příjezdem policistů z taktických důvodů do objektu nevstupujte a neuklízejte. Mohli byste tak zničit pro kriminalisty to nejcennější, a to stopy, které pachatel na místě zanechal. Spolupracujte s výjezdovou skupinou policie, můžete tak zvýšit šanci na usvědčení pachatele. Můžete například upozornit na věci, které nejsou na svém místě a pachatel je mohl mít v ruce nebo najít věci, které vám nepatří a na místě je zanechal nezvaný návštěvník.

„Od počátku letošního roku do současné doby evidují policisté v rámci Olomouckého kraje již devět případů vloupání do víkendových chat. Za loňský rok bylo v kraji zaregistrováno celkem osmaosmdesát těchto skutků, z toho jich bylo patnáct spácháno na teritoriu územního odboru Olomouc,“ dodala Vanková.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Foto PČR

Kam dál?

Aktualizováno 28. února 2019, 10:08

Řidič skončil s autem daleko v poli. Do nemocnice ho ve vážném stavu...

čtvrtek, 28. února 2019, 08:54

Dnes před osmou hodinou ranní došlo k nehodě jednoho osobního auta na silnici mezi Komárovem a Pasekou u Šternberka. Řidič se...

Bývalá advokátka Tobolová si za zpronevěru odpyká sedm a půl roku ve...

čtvrtek, 28. února 2019, 07:30

Bývalá zlínská advokátka Marcela Tobolová si za zpronevěru peněz svých klientů definitivně odpyká ve vězení dohromady 7,5 roku.

Pevnost poznání v Olomouci se stane domovem pro plazy a obojživelníky

středa, 27. února 2019, 22:00

Interaktivní muzeum Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci obsadí o víkendu několik desítek plazů, obojživelníků a...

Ve Šternberku bude letos zahájena stavba nového průtahu

středa, 27. února 2019, 21:00

Nový silniční průtah, který nahradí starou a rozbitou silnici, mají letos začít stavět dělníci ve Šternberku na Olomoucku. Průtah...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.