Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Více než polovina obyvatel Olomouckého kraje žije ve městech

 
neděle, 3. března 2019, 13:00

Statistici loni v Olomouckém kraji evidovali 402 obcí, mezi kterými bylo 30 měst, 12 městysů a jeden vojenský újezd. Celkový počet obyvatel Olomouckého kraje na začátku roku 2018 dosáhl 633.200, přičemž 56,2 procenta z nich žilo ve městech. Vplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

„Podle Retrospektivního lexikonu obcí 1850 až 1970 náleží nejstarší první písemná zmínka o obci z Olomouckého kraje městu Přerov a pochází z roku 1046. Naopak nejnovější první písemná zpráva o obci Vincencov je z roku 1798," komentovala údaje Joanna Pozdíšková z olomoucké pobočky ČSÚ.

Necelá šestina obyvatel Olomouckého kraje na začátku roku 2018 bydlela v krajském městě Olomouci (100.494 lidí), které je městem statutárním. Statutárními městy jsou také Prostějov (43.798 osob) a Přerov (43.565 osob). Z 30 měst v Olomouckém kraji měla nejméně obyvatel města Úsov (1181 lidí), Potštát (1183) a Žulová (1248).

Zvláštní postavení mezi obcemi kraje má podle Pozdíškové vojenský újezd Libavá. Nemá žádné obyvatele, ale svou výměrou 23.549 hektarů je nejrozlehlejší obcí Olomouckého kraje. Další pozice připadá s velkým odstupem Olomouci (10.333 hektarů) a Loučné nad Desnou (9434 hektarů. Naopak mezi nejmenší obce v kraji loni patřil Strukov na Olomoucku (52,9 hektaru), Oldřichov (94,7 hektarů) a Grymov (103,7 hektarů) na Přerovsku.

Nejvýše položenou obcí kraje je Ostružná na Jesenicku, ve které střed zastavěné plochy leží v nadmořské výšce 694 metrů. Nejníže položenými obcemi jsou Lobodice a Uhřičice na Přerovsku, které mají shodnou nadmořskou výšku 198 metrů.

Nejvzdálenější obcí od sídla kraje v Olomouci je Bílá Voda v severním cípu Jesenicka u hranic s Polskem. Její obyvatelé musí do krajského města překonat cestu dlouhou 141 km. „Ve srovnání s jinými obcemi mají nejdelší dopravní vzdálenost také do sídla správního obvodu obce s rozšířenou působnosti, tedy 40 km do města Jeseníku," upozornila Pozdíšková. Nejblíže středu krajského města je pak položena obec Křelov-Břuchotín, kterou dělí vzdálenost 5,1 kilometru.

Nejdelší název obce v kraji má 20 znaků. Je to například Domašov nad Bystřicí, Domašov u Šternberka, Hustopeče nad Bečvou, Kobylá nad Vidnavkou, Luboměř pod Strážnou a Pavlovice u Kojetína. „V případě obce Buk naopak jde o nejkratší název složený ze tří písmen," řekla Pozdíšková.

Některé obce v Olomouckém kraji mají stejný název. Jsou to například Bohuslavice na Prostějovsku a Šumperku, Doloplazy na Olomoucku a Prostějovsku, Jindřichov na Šumperku a Přerovsku a či Lipová na Prostějovsku a Přerovsku.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

U čerpací stanice blízko Bohuňovic srazilo auto ženu, ta svým...

neděle, 3. března 2019, 08:49

V sobotu 2. března ve večerních hodinách došlo v křižovatce u benzinové stanice nedaleko Bohuňovic k vážné dopravní nehodě....

FOTO: V olomoucké zoo přišla na svět mláďata fenka berberského

sobota, 2. března 2019, 13:00

Fenek berberský je nejmenší liška na světě, malá zlatoplavá pouštní šelma, která má vzhledem k velikosti těla největší uši ze...

V Bělkovicích se představí mladí atleti na Malé ceně mladých...

pátek, 1. března 2019, 22:00

V sobotu 27. dubna bude v Bělkovicích zahájen již 8. ročník seriálu závodů atletických nadějí do 17 let Malá cena mladých...

Které služby nemusí nájemce platit v pronajatém bytě? Například...

pátek, 1. března 2019, 21:00

Jedním z důležitých bodů nájemní smlouvy je určení rozsahu a úhrady služeb spojených s nájmem bytu. Pronajímatel a nájemce by se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁŘ: Rychlý internet v obcích? Memorandum obcí nad Prahou ukazuje, jak na to

Všichni se shodují na tom, že rychlý a stabilní internet bude vytvářet základ naší konkurenceschopnosti v následující dekádě. Ale nejen to… Rychlý internet je také klíčovým pilířem pro vyrovnávání příjmových disproporcí mezi jednotlivými regiony. V analogovém světě je vzdálenost hlavní bariérou mobility na trhu práce, v digitálním světě ale tato bariéra padá. Takže otázka zní: Jak přivést do menších obcí rychlý a stabilní internet?

Sníst, nebo vyhodit prošlé potraviny?

Prošlé potraviny nepatří automaticky do koše. Spotřebitelská organizace dTest vydala praktického průvodce, který pomáhá určit, jestli je možné prošlou potravinu ještě sníst, nebo je už nutné ji vyhodit.

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území

Islámský stát byl poražen na posledním zbytku svého území v obci Baghúz na východě Sýrie. S odvoláním na vyjádření mluvčího arabsko-kurdské koalice SDF podporované Spojenými státy Mustafy Bálího o tom informovala agentura Reuters. Vítězství SDF znamená podle mluvčího definitivní konec samozvaného chalífátu, který kdysi zabíral třetinu Sýrie a Iráku. Někteří reportéři ale přesto z oblasti hlásí další střelbu.