Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Více než polovina obyvatel Olomouckého kraje žije ve městech

 
neděle, 3. března 2019, 13:00

Statistici loni v Olomouckém kraji evidovali 402 obcí, mezi kterými bylo 30 měst, 12 městysů a jeden vojenský újezd. Celkový počet obyvatel Olomouckého kraje na začátku roku 2018 dosáhl 633.200, přičemž 56,2 procenta z nich žilo ve městech. Vplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

„Podle Retrospektivního lexikonu obcí 1850 až 1970 náleží nejstarší první písemná zmínka o obci z Olomouckého kraje městu Přerov a pochází z roku 1046. Naopak nejnovější první písemná zpráva o obci Vincencov je z roku 1798," komentovala údaje Joanna Pozdíšková z olomoucké pobočky ČSÚ.

Necelá šestina obyvatel Olomouckého kraje na začátku roku 2018 bydlela v krajském městě Olomouci (100.494 lidí), které je městem statutárním. Statutárními městy jsou také Prostějov (43.798 osob) a Přerov (43.565 osob). Z 30 měst v Olomouckém kraji měla nejméně obyvatel města Úsov (1181 lidí), Potštát (1183) a Žulová (1248).

Zvláštní postavení mezi obcemi kraje má podle Pozdíškové vojenský újezd Libavá. Nemá žádné obyvatele, ale svou výměrou 23.549 hektarů je nejrozlehlejší obcí Olomouckého kraje. Další pozice připadá s velkým odstupem Olomouci (10.333 hektarů) a Loučné nad Desnou (9434 hektarů. Naopak mezi nejmenší obce v kraji loni patřil Strukov na Olomoucku (52,9 hektaru), Oldřichov (94,7 hektarů) a Grymov (103,7 hektarů) na Přerovsku.

Nejvýše položenou obcí kraje je Ostružná na Jesenicku, ve které střed zastavěné plochy leží v nadmořské výšce 694 metrů. Nejníže položenými obcemi jsou Lobodice a Uhřičice na Přerovsku, které mají shodnou nadmořskou výšku 198 metrů.

Nejvzdálenější obcí od sídla kraje v Olomouci je Bílá Voda v severním cípu Jesenicka u hranic s Polskem. Její obyvatelé musí do krajského města překonat cestu dlouhou 141 km. „Ve srovnání s jinými obcemi mají nejdelší dopravní vzdálenost také do sídla správního obvodu obce s rozšířenou působnosti, tedy 40 km do města Jeseníku," upozornila Pozdíšková. Nejblíže středu krajského města je pak položena obec Křelov-Břuchotín, kterou dělí vzdálenost 5,1 kilometru.

Nejdelší název obce v kraji má 20 znaků. Je to například Domašov nad Bystřicí, Domašov u Šternberka, Hustopeče nad Bečvou, Kobylá nad Vidnavkou, Luboměř pod Strážnou a Pavlovice u Kojetína. „V případě obce Buk naopak jde o nejkratší název složený ze tří písmen," řekla Pozdíšková.

Některé obce v Olomouckém kraji mají stejný název. Jsou to například Bohuslavice na Prostějovsku a Šumperku, Doloplazy na Olomoucku a Prostějovsku, Jindřichov na Šumperku a Přerovsku a či Lipová na Prostějovsku a Přerovsku.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

V Bělkovicích se představí mladí atleti na Malé ceně mladých...

pátek, 1. března 2019, 22:00

V sobotu 27. dubna bude v Bělkovicích zahájen již 8. ročník seriálu závodů atletických nadějí do 17 let Malá cena mladých...

Které služby nemusí nájemce platit v pronajatém bytě? Například...

pátek, 1. března 2019, 21:00

Jedním z důležitých bodů nájemní smlouvy je určení rozsahu a úhrady služeb spojených s nájmem bytu. Pronajímatel a nájemce by se...

Policisté vypátrali ženu, která byla stíhána pro majetkovou trestnou...

pátek, 1. března 2019, 18:00

Prostějovští policisté vypátrali 25. ledna dopoledne třiatřicetiletou ženu, na kterou byl státním zástupcem vydán souhlas k...

Na Masarykově třídě byl před domem nalezen netopýr. Jde o sto první...

pátek, 1. března 2019, 16:30

Před domem na Masarykově třídě byl včera ráno nalezen netopýr.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

KOMENTÁTOŘI: Volby neukázaly velké posuny, nuance ale jsou

Výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP) neukázaly velké posuny v názorech Čechů, nuance ale rozpoznatelné jsou. Vyplývá to z komentářů zveřejněných na českých serverech. Vítězství ANO nebylo podle nich tak výrazné, jak si premiér Andrej Babiš představoval, a ČSSD pod vedením Jana Hamáčka stále nedokázala najít volební dno, od nějž by se mohla odrazit. Babišův koaliční partner se do EP nedostal. Role tichého společníka Babišovy vlády zřejmě nenadchla ani voliče komunistů, kteří obhájili jeden mandát ze tří.

Kdo na volbách vydělal? Z větších stran jen Piráti a ODS, ČSSD prodělala osm milionů

Ze sněmovních stran na letošních volbách do Evropského parlamentu vydělají patrně jen Piráti a mírně ODS. Vyplývá to z porovnání udávaných nákladů na kampaň a peněz, které dostanou úspěšné strany od státu za získané hlasy. Největší finanční ztrátu pak zřejmě utrpí vítězné hnutí ANO, mohla by činit kolem 20 milionů korun.

Aktualizováno před 8 hodinami

České volby do Evropského parlamentu vyhrálo ANO před ODS a Piráty. ČSSD propadlo

České volby do Evropského parlamentu znovu vyhrálo vládní hnutí ANO, bude mít šest europoslanců o dva více než dosud. Za ním skončila ODS se čtyřmi europoslanci, která počet mandátů zdvojnásobila. Třetí místo obsadili Piráti se třemi europoslanci. Po dvou europoslancích budou mít SPD a KDU-ČSL, komunisté jen jednoho oproti dosavadním třem. ČSSD zastoupení v europarlamentu ztratila, stejně jako Svobodní. Podle Hamáčka se vedení strany bude soustředit na přípravu na krajské volby. Ty by se měly konat příští rok.