Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Vlastivědné muzeum v Olomouci vystavuje hanácké kroje

 
neděle, 3. března 2019, 18:00

Vlastivědné muzeum v Olomouci otevřelo v těchto dnech výjimečnou výstavu Hanáci - Lidový oděv na Moravě. Návštěvníci se mohou do konce dubna seznámit se vzácnými historickými kousky z kolekce textilu muzea, které jsou většinou ukryty v depozitářích. Podstatnou část výstavy představující jednotlivé oděvní součástky lidových krojů Hané pocházejí ze sbírek olomouckého muzea, doplňují je kroje zapůjčené z muzeí ze Strážnice, Přerova a Kroměříže a ze soukromé sbírky.

„Jde o neobvyklou a dosud v našem muzeu neprezentovanou podívanou na lidové kroje Hané. Chceme návštěvníkům zprostředkovat zážitek z okouzlení krásou lidového oděvu, jehož nevšední barvy a skladba tvarů je natolik odlišná od současného oblečení," uvedla kurátorka výstavy Veronika Hrbáčková. Kroje jsou k vidění na speciálních figurínách.

Výstava má mimo jiné představit, jak náročná je péče o sbírkové předměty textilní povahy, která patří k těm nejkomplikovanějším činnostem odborného kurátora i konzervátora. Podle kurátorky manipulace s textilem, spočívající v oblékání, svlékání a aranžování, je vždy pro samotný sbírkový předmět značně riziková. Textilu škodí prach i přímé sluneční záření. „V současnosti se kladou kvůli bezpečnosti textilních sbírkových předmětů vysoké nároky na uložení v depozitáři, ale také na podmínky ve výstavních sálech. A to je důvod, proč výstava Hanáci - Lidový oděv na Moravě trvá relativně krátkou dobu, v našem případě dva měsíce," uvedla kurátorka.

Expozice navazuje na projekt Tradiční lidový oděv na Moravě Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, na kterém olomoucké muzeum spolupracovalo. Jeho hlavním výsledkem byla výstava Lidový oděv na Moravě, která byla ve Strážnici otevřena na konci června 2015 při příležitosti jubilejního 70. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice. Strážnická výstava zahrnovala 57 krojovaných figurín.

Vlastivědné muzeum v Olomouci na nově otevřené výstavě prezentuje jeden ze tří dílů strážnické výstavy představující zbožné poutníky z Hané a Valašska, kteří se u příležitosti cyrilometodějského jubilea setkali na Velehradě. „Vlastivědné muzeum v Olomouci si tuto část expozice, Hanáků jdoucích na pouť, zapůjčilo s tím, že jsme v rámci národopisného regionu Haná pozměnili cíl pouti zbožných Hanáků: místo na Velehrad míří ke kostelu Očišťování Panny Marie v Dubu nad Moravou," dodala kurátorka.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Sousedce vadilo, že senior kolem domu rozhazoval rohlíky. Ty byly...

neděle, 3. března 2019, 14:00

Olomoučtí strážníci byli vysláni na základě telefonického oznámení do Karafiátovy ulice včera před půl sedmou ráno.

Více než polovina obyvatel Olomouckého kraje žije ve městech

neděle, 3. března 2019, 13:00

Statistici loni v Olomouckém kraji evidovali 402 obcí, mezi kterými bylo 30 měst, 12 městysů a jeden vojenský újezd. Celkový...

V Bělkovicích se představí mladí atleti na Malé ceně mladých...

pátek, 1. března 2019, 22:00

V sobotu 27. dubna bude v Bělkovicích zahájen již 8. ročník seriálu závodů atletických nadějí do 17 let Malá cena mladých...

Které služby nemusí nájemce platit v pronajatém bytě? Například...

pátek, 1. března 2019, 21:00

Jedním z důležitých bodů nájemní smlouvy je určení rozsahu a úhrady služeb spojených s nájmem bytu. Pronajímatel a nájemce by se...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Internet se baví streamem pákistánské ministerstva. Omylem vysílalo s kočičím filtrem

Nestává se tak často, že by tisková konference přenášená na sociální sítě v Pákistánu vyvolala takový rozruch, jako ta, kterou před nedávnem přenášelo ministerstvo informací. Nepozorný externista, který měl stream na starost, totiž zapnul kočičí filtr, který váženým členům ministerstva i samotnému ministrovi přidělal infantilní kočičí ouška a fousky.

VIDEO: Videoklip je na světě. Tomáš Klus nazpíval s Arpidou píseň Marie

Videoklip k písni Marie je na světě. Známou písničku Tomáše Kluse nazpíval zpěvák společně s hudebním uskupením K.R.B z Centra Arpida. Natáčení proběhlo v pondělí 1. dubna a kulisou se stalo centrum Budějc.

Šéf Boeingu připustil chyby, získat zpět důvěru potrvá

Šéf americké společnosti Boeing dnes připustil, že se firma dopustila chyby při zavádění problematického systému varování v pilotní kabině letounů Boeing 737 MAX. Zároveň předpověděl, že potrvá nějaký čas, než výrobce znovu získá důvěru zákazníků, otřesenou dvěma leteckými katastrofami s 346 oběťmi na životech. Ty vedly k zákazu létání zmíněných strojů po celém světě.