Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Oční klinika nabídne zdarma měření nitroočního tlaku v rámci Světového týdne glaukomu

 
středa, 6. března 2019, 07:30

Na nebezpečí onemocnění zeleným zákalem upozorní od 10. do 16. března 2019 Světový týden glaukomu. K osvětové akci se připojí také Fakultní nemocnice Olomouc.

O zákeřné nemoci, která bývá nazývána „tichým zlodějem zraku“, získají zájemci po celý týden podrobné informace v hlavní lékárně FN Olomouc a v pondělí 11. března nabídnou lékaři Oční kliniky bezplatně měření nitroočního tlaku.

Zeleným zákalem neboli glaukomem trpí na celém světě přibližně 60 milionů lidí. V důsledku stále se zrychlujícího stárnutí populace se na celém světě očekává vzestup prevalence glaukomu z 60 milionů v roce 2017 na 80 milionů v roce 2020. V České republice bylo v roce 2016 s tímto onemocněním ambulantně léčeno více než 360 tisíc pacientů.

Uvádí se přitom, že až padesát procent lidí o nemoci vůbec neví a tím pádem se ani neléčí. Zpočátku totiž nemá žádné příznaky. Později se onemocnění projevuje drobnými výpadky v zorném poli a může skončit až úplnou ztrátou vidění. Zatímco šedý zákal lze úplně vyléčit, glaukom můžeme pouze pozastavit. Poškození zraku je ale nevratné. Je tedy důležité zelený zákal odhalit pokud možno co nejdříve,“ upozornila primářka Oční kliniky FN Olomouc Klára Marešová.

Světový týden glaukomu je společnou aktivitou Světové glaukomové společnosti (World Glaucoma Association, WGA) a Světové společnosti glaukomatiků (World Glaucoma Patient Association, WGPA) organizovanou na podporu zvýšení povědomí o zdraví očí a důležitosti pravidelných očních vyšetření, které by předešly pokročilým změnám u glaukomu.

Pravidelná kompletní oční vyšetření by měli podstupovat především lidé nad 40 let věku nebo ti, u nichž je vyšší riziko vzniku glaukomu. Mezi rizikové faktory patří kromě vyššího věku, výskytu onemocnění v rodině a krátkozrakosti také především narušené prokrvení zrakového nervu a vysoký oční tlak. Právě měření nitroočního tlaku proto nabídnou lékaři Oční kliniky zájemcům v rámci Světového týdne zeleného zákalu.

Měření je bezkontaktní a bezbolestné a trvá jen několik sekund. Lidem určíme riziko vzniku zeleného zákalu a odpovíme na otázky týkající se glaukomu a jeho léčby,“ řekla primářka. Preventivní vyšetření je možné na Oční klinice absolvovat v pondělí 11. března od 13 do 16 hodin.

Oční klinika FN Olomouc je jedním z deseti hlavních glaukomových center v České republice, v rámci Olomouckého kraje poskytuje veškerou diagnostickou a léčebnou péči. „Zelený zákal se zpočátku léčí pomocí kapek, v pokročilejších fázích pak laserem nebo chirurgicky. Ročně na naší klinice odhalíme až tři sta nových případů a provedeme asi sto laserových a šedesát chirurgických operací glaukomu,“ uzavřela Klára Marešová.

Jak pacient pozná, že mu hrozí riziko zeleného zákalu? Jaké jsou varovné signály?

Glaukom je onemocnění velmi zrádné. Jeho příznaky jsou většinou plíživé a nedávají o sobě vědět. Odhalit se dá jen při lékařském vyšetření. Existují však určité rizikové faktory. Mezi faktory, které nikdo z nás nemůže ovlivnit, patří stárnutí a to konkrétně věk nad 40 let, genetická dispozice (pozitivní rodinná anamnéza) a rasa (glaukom se obecně vyskytuje ve větší míře u černochů). Rizikové faktory, které do určité míry ovlivnit můžeme, jsou zejména nitrooční tlak, stres, emoční výkyvy a cukrovka.

Současné možnosti léčby zůstávají v podstatě tři, a to léčba farmakologická (zejména oční kapky), laserová a klasická chirurgie. V oblasti očních kapek je patrný trend používání tzv. fixních kombinací (tzv. „dva léky v jednom“) a používání kapek bez konzervačních látek. Tím se stává farmakologická léčba pro pacienty s glaukomem jednodušší, méně obtěžující a bývá lépe snášena. Objevují se také stále nové moderní mikrochirurgické techniky, nástroje a implantáty.

Velice důležitá je však prevence. Pravidelné vyšetření je zásadní k zachycení zeleného zákalu a k předcházení nevratných změn. Každý ve věku 40 let a více by měl absolvovat pravidelné a detailní oční vyšetření minimálně každé 3 – 4 roky.

Tisková zpráva | Foto pixabay.com

Kam dál?

Zloděj rozbil okno a vloupal se do chaty, kde vypil víno, snědl...

úterý, 5. března 2019, 22:00

Někdy v době od 16. února do 3. března se do rekreační chaty v Jakubovicích vloupal neznámý pachatel.

Libavá se 1. května opět otevře cyklistům i turistům

úterý, 5. března 2019, 21:00

Jindy nepřístupný vojenský prostor Libavá se ve středu 1. května opět otevře veřejnosti. Umožní to tradiční akce s názvem Bílý...

Olomouc má nejlepší NH hotel na světě. Stále hledá posily do týmu

úterý, 5. března 2019, 18:00

NH Collection Congress Olomouc sbírá ocenění prakticky od té doby, co byl před osmi lety uveden do provozu. Letos však dostal...

Žena s třemi promile v krvi volala na tísňovou linku a tvrdila, že ji...

úterý, 5. března 2019, 15:00

Dvaatřicetiletá žena z Javornicka se dostala do policejní cely za to, že o víkendu zneužívala tísňové linky 155 a 158.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Modřanský Biograf promítne film Dospělým ze dne na den

Pražský Modřanský Biograf se 18. září v 18:30 stane další zastávkou turné celovečerního dokumentu Dospělým ze dne na den, který natočil Igor Chaun. Nezisková organizace Mimo domov snímkem přibližuje napínavé příběhy mladých lidí, kteří opouštějí dětské domovy a jsou na prahu dospělosti postaveni před těžká životní rozhodnutí. Promítání je určeno široké veřejnosti a vstupné je dobrovolné.

Nová směrnice zavádí od 14. září povinnost nutnost vyššího stupně ochrany při platbách kartou

PSD2 je opatření, které napomáhá držitelům karet ještě k větší bezpečnosti při platbách kartou zejména na internetu. Pro uživatele díky zavádění nových technologických standardů přinese možnost pohodlného placení s ověřením pomocí biometrie a v budoucnu i jednodušší nákupy v aplikacích obchodníků bez komplikovaných přesměrování mezi aplikacemi. Plné využití všech těchto výhod bude dosaženo postupně. Nicméně již počáteční opatření zajišťují držitelům karet Mastercard, že i nadále budou moci pohodlně a s vyšším bezpečím platit za své nákupy. Platby kartou tak zůstávají stále tím nejpohodlnějším způsobem placení.

Na příští Rock for People se do Česka vrátí Green Day

Na festivalu Rock for People příští rok vystoupí americká punk rocková legenda Green Day. Do Hradce Králové doveze své album, které vydá na začátku příštího roku. ČTK o tom dnes za pořadatele festivalu informovala Silvie Marková. Společně s Green Day dorazí američtí rockeři Fall Out Boy, kteří budou mít na Rock for People českou premiéru, a držitelé Grammy, americká kapela Weezer.