Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V květnu přerovská radnice zvýší nájemné v části obecních bytů

 
pondělí, 18. března 2019, 07:30

Přerovská radnice v květnu zvýší nájemné v městských bytech o 2,1 procenta. Zdražení se týká 825 domácností, které mají v nájemní smlouvě inflační doložku.

V dalších necelých pěti stovkách obecních bytů nájemné zvýšeno nebude kvůli starým smlouvám, v nichž inflace není zohledněna řekla mluvčí radnice Lenka Chalupová. Nájemné se od května v Přerově zvýší 548 domácnostem žijícím ve standardních obecních bytech a 277 v domech s pečovatelskou službou. Při stanovení růstu nájemného úředníci magistrátu vycházeli z údajů o inflaci od Českého statistického úřadu za předešlý rok.

Pro přerovské nájemníky to prakticky znamená, že ročně zaplatí městu za bydlení v průměru o pět set korun více, dohromady tedy pošlou na účet města 407 tisíc korun," uvedla Chalupová. Město tímto způsobem zvyšuje nájemné v obecních bytech už pátým rokem.

Sazba se mění každý rok, v loňském roce byla například 2,5 procenta. Ovšem navýšení nájemného o inflaci se týká pouze nájemců, kteří mají ve smlouvě takzvanou inflační doložku, tedy těch novějších smluv," upozornil náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS). V Přerově je zhruba dalších 500 domácností, které mají starou nájemní smlouvu na obecní byt, ve které není uvedena inflační doložka.

Město jim proto nájemné o inflaci zvýšit nemůže. „Tento systém mi nepřijde spravedlivý, ale právo je na straně majitelů dnes už historických smluv," podotkl Zácha. Podle něj bude trvat ještě možná i několik desítek let, než staré nájemní smlouvy budou po skončení platnosti nahrazeny novými s inflační doložkou. Město Přerov má celkem 1413 bytů, z toho 120 je volných, protože jsou
neobyvatelné a čeká je oprava.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Přivítejte jaro nad skleničkou dobrého vína na Týneckém koštu. Akce...

neděle, 17. března 2019, 10:00

Pokud patříte mezi milovníky vína, pak nemůžete chybět na Týneckém koštu, který se koná 23. března.

PŘEHLED: Tady je hlavní program letošního ročníku festivalu Jeden svět

sobota, 16. března 2019, 18:00

Letošní ročník filmového festivalu Jeden Svět, který se koná po celé republice, začíná již v pondělí 18. března. Tady je jeho...

V Jeseníku roste Centrum společných aktivit, stavební práce potrvají...

pátek, 15. března 2019, 19:30

Do konce roku 2018 měla být dokončena stavba Centra společných aktivit v Jeseníku, ve kterém se čtenářská veřejnost dočká nejenom...

Prostějov zruší alej, kterou vysázeli místní. Stromy ustoupí novým...

pátek, 15. března 2019, 19:00

Z Prostějova zmizí javorová alej mezi lesoparkem Hloučela a sídlištěm. Radnice má v plánu stromy přesadit, aby vzniklo místo pro...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Šéf Boeingu připustil chyby, získat zpět důvěru potrvá

Šéf americké společnosti Boeing dnes připustil, že se firma dopustila chyby při zavádění problematického systému varování v pilotní kabině letounů Boeing 737 MAX. Zároveň předpověděl, že potrvá nějaký čas, než výrobce znovu získá důvěru zákazníků, otřesenou dvěma leteckými katastrofami s 346 oběťmi na životech. Ty vedly k zákazu létání zmíněných strojů po celém světě.

DRBNA NA CESTÁCH: Návrat do devadesátek. Dovolená u Černého moře je alternativou pro nenáročné

Plánujete letní dovolenou a už vás omrzely klasické cílové destinace českých turistů, kterými je Chorvatsko, Itálie nebo třeba Řecko? Pokud nehledáte luxusní letovisko a zároveň vám nevadí vrátit se do let nedávno minulých, vyrazte k Černému moři, kam čeští turisté mířili již za hluboké totality.

ČSSD podle Onderky bude ve vládě s ANO, dokud to půjde

ČSSD zůstane podle svého statutárního místopředsedy Romana Onderky ve vládní koalici s hnutím ANO, dokud to bude možné. Vládu by opustila v případě odsouzení premiéra Andreje Babiše (ANO) trestně stíhaného v souvislosti s údajným dotačním podvodem. Zvažovala by to, kdyby kauzy ministerského předsedy překryly smysl fungování kabinetu, v němž ČSSD prosazuje svůj program. Onderka to dnes uvedl v Partii televize Prima. Poznamenal, že ČSSD nechce odchodem z vlády vyklidit pole SPD Tomia Okamury.