Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V květnu přerovská radnice zvýší nájemné v části obecních bytů

 
pondělí, 18. března 2019, 07:30

Přerovská radnice v květnu zvýší nájemné v městských bytech o 2,1 procenta. Zdražení se týká 825 domácností, které mají v nájemní smlouvě inflační doložku.

V dalších necelých pěti stovkách obecních bytů nájemné zvýšeno nebude kvůli starým smlouvám, v nichž inflace není zohledněna řekla mluvčí radnice Lenka Chalupová. Nájemné se od května v Přerově zvýší 548 domácnostem žijícím ve standardních obecních bytech a 277 v domech s pečovatelskou službou. Při stanovení růstu nájemného úředníci magistrátu vycházeli z údajů o inflaci od Českého statistického úřadu za předešlý rok.

Pro přerovské nájemníky to prakticky znamená, že ročně zaplatí městu za bydlení v průměru o pět set korun více, dohromady tedy pošlou na účet města 407 tisíc korun," uvedla Chalupová. Město tímto způsobem zvyšuje nájemné v obecních bytech už pátým rokem.

Sazba se mění každý rok, v loňském roce byla například 2,5 procenta. Ovšem navýšení nájemného o inflaci se týká pouze nájemců, kteří mají ve smlouvě takzvanou inflační doložku, tedy těch novějších smluv," upozornil náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS). V Přerově je zhruba dalších 500 domácností, které mají starou nájemní smlouvu na obecní byt, ve které není uvedena inflační doložka.

Město jim proto nájemné o inflaci zvýšit nemůže. „Tento systém mi nepřijde spravedlivý, ale právo je na straně majitelů dnes už historických smluv," podotkl Zácha. Podle něj bude trvat ještě možná i několik desítek let, než staré nájemní smlouvy budou po skončení platnosti nahrazeny novými s inflační doložkou. Město Přerov má celkem 1413 bytů, z toho 120 je volných, protože jsou
neobyvatelné a čeká je oprava.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Přivítejte jaro nad skleničkou dobrého vína na Týneckém koštu. Akce...

neděle, 17. března 2019, 10:00

Pokud patříte mezi milovníky vína, pak nemůžete chybět na Týneckém koštu, který se koná 23. března.

PŘEHLED: Tady je hlavní program letošního ročníku festivalu Jeden svět

sobota, 16. března 2019, 18:00

Letošní ročník filmového festivalu Jeden Svět, který se koná po celé republice, začíná již v pondělí 18. března. Tady je jeho...

V Jeseníku roste Centrum společných aktivit, stavební práce potrvají...

pátek, 15. března 2019, 19:30

Do konce roku 2018 měla být dokončena stavba Centra společných aktivit v Jeseníku, ve kterém se čtenářská veřejnost dočká nejenom...

Prostějov zruší alej, kterou vysázeli místní. Stromy ustoupí novým...

pátek, 15. března 2019, 19:00

Z Prostějova zmizí javorová alej mezi lesoparkem Hloučela a sídlištěm. Radnice má v plánu stromy přesadit, aby vzniklo místo pro...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Policie stíhá pět fanoušků Jablonce. V kuklách po derby napadli příznivce Slovanu

Liberečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání pěti fanoušků jabloneckého fotbalového klubu. Viní je z napadení skupinky příznivců libereckého Slovanu, ke kterému došlo po derby. Pětici za výtržnictví hrozí dva roky vězení.

VoteWatch: Čeští europoslanci patřili mezi ty s větším vlivem

Čeští europoslanci se v nyní končícím složení europarlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu, který dlouhodobě sleduje a analyzuje evropské politické dění, dnes zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu. Kromě jiného z něj vyplývá, že při zohlednění velikosti země byli čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech a před Finy.

Den s kapucínem: Lidi dneska nemá kdo poslouchat. Osobní vztahy jsou nejdůležitější

Den strávený s bratrem Radkem Navrátilem, který je kapucínem v olomouckém klášteře na Dolním náměstí, přinesl jednak zjištění, co vlastně kapucín celý den dělá, ale také jsme hodně otevřeně mluvili. Řeč byla o reakcích blízkých při oznámení odchodu do kláštera, o vzrůstající agresivitě společnosti, o homosexualitě a masturbaci, ale i o důležitosti osobního vztahu.