Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Filmaře láká natáčení v Olomouckém kraji čím dál víc. Hejtmanství dalo na projekty více než pět milionů

 
pondělí, 18. března 2019, 13:30

Především nedotčená jesenická příroda, odlehlé vesnice, ale i historická Olomouc či hrady a zámky se staly kulisami pro natáčení filmů, které vznikaly v Olomouckém kraji.

Příkladem jsou snímky Alois Nebel, Krásno, Díra u Hanušovic či Kvarteto. Do regionu filmaře láká filmová kancelář Jeseníky Film Office, která tyto aktivity od roku 2015 zastřešuje na celém území kraje. Filmařský potencionál si uvědomuje i hejtmanství. Za poslední tři roky investovalo do filmových projektů přes pět milionů korun.

„Olomoucký kraj byl jedním z prvních krajů, který si uvědomil velký potenciál kinematografie v oblasti propagace kraje, a začal tak podporovat kinematografii systémově. V roce 2015 bylo rozhodnuto o zřízení dotačního titulu na podporu kinematografie s alokací jeden milion korun. První žádosti pak byly přijímány a podpořeny v roce 2016," řekl Tomáš Weber z odboru kanceláře hejtmana.

Od roku 2016 dostaly z dotačního titulu kraje na podporu kinematografie peníze třeba filmy Kvarteto, Marie Terezie, Poslední útěk Jeronýma Pražského, televizní dokument Barokní velmož Lichtenstein - Castelcorna či film Případ mrtvého nebožtíka. Z dalších dotačních prostředků podpořil kraj například film Miluji tě modře, ale i dokumentární snímky, filmové festivaly či workshopy.

Z regionálního filmového fondu mohou získat filmaři a produkční firmy peníze například na dopravu, ubytování, pronájem prostor či různé služby, které souvisí s natáčením. Kraj si od toho slibuje propagaci regionu. „Filmový turismus, tedy cesty do míst, kde se natáčely populární filmy a televizní seriály, se v posledních letech stává oblíbeným a přivádí do regionu nové návštěvníky," uvedl Weber. Filmoví turisté mohou při svých cestách krajem využít i publikaci Filmový průvodce. Po stopách hrdinů se mohou lidé v kraji vydat i díky různým mobilním aplikacím.

Peníze přinášejí i samotní filmaři, jejichž štáby v regionu utratí peníze za ubytování či služby. Například v roce 2012 spočítali zástupci tamního sdružení cestovního ruchu, že producenti komedie Krásno utratili u šumperských firem 1,4 milionu korun za ubytování, catering, ostrahu a pomocné i odborné práce. Dalších 150 tisíc korun inkasovali za film šumperští komparzisté. Přínos pocítilo díky vysoké návštěvnosti filmu i tamní kino.    

Filmaře v regionu již řadu let podporuje filmová kancelář Jeseníky Film Office, která je součástí organizace Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu. Založena byla již v roce 2004 a jako první filmová kancelář v Česku získala v roce 2014 titul Film Friendly za vstřícný přístup k filmařům. Jejími partnery jsou členové sdružení, mezi které patří bezmála stovka subjektů z veřejné správy i soukromého či neziskového sektoru.

Cílem kanceláře je propagovat region prostřednictvím filmu, asistovat produkcím při hledání vhodných lokací pro natáčení v regionu a starat se také o podmínky filmařů. Podle jejího ředitele Tomáše Raka je kancelář prostředníkem mezi filmovými profesionály a regionem, který reprezentuje.

Letos bude kancelář filmaře podporovat například při natáčení pohádky Zakletá princezna v režii Petra Kubíka, filmaři by se měli například objevit na hradě Bouzově či Šternberku. Filmová kancelář v minulých letech stála například také u natáčení filmů Alois Nebel, Krásno, Díra u Hanušovic, 7 dní hříchu či Bathory, ale i u řady dokumentárních filmů.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

V květnu přerovská radnice zvýší nájemné v části obecních bytů

pondělí, 18. března 2019, 07:30

Přerovská radnice v květnu zvýší nájemné v městských bytech o 2,1 procenta. Zdražení se týká 825 domácností, které mají v nájemní...

Přivítejte jaro nad skleničkou dobrého vína na Týneckém koštu. Akce...

neděle, 17. března 2019, 10:00

Pokud patříte mezi milovníky vína, pak nemůžete chybět na Týneckém koštu, který se koná 23. března.

PŘEHLED: Tady je hlavní program letošního ročníku festivalu Jeden svět

sobota, 16. března 2019, 18:00

Letošní ročník filmového festivalu Jeden Svět, který se koná po celé republice, začíná již v pondělí 18. března. Tady je jeho...

V Jeseníku roste Centrum společných aktivit, stavební práce potrvají...

pátek, 15. března 2019, 19:30

Do konce roku 2018 měla být dokončena stavba Centra společných aktivit v Jeseníku, ve kterém se čtenářská veřejnost dočká nejenom...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.

Policie stíhá pět fanoušků Jablonce. V kuklách po derby napadli příznivce Slovanu

Liberečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání pěti fanoušků jabloneckého fotbalového klubu. Viní je z napadení skupinky příznivců libereckého Slovanu, ke kterému došlo po derby. Pětici za výtržnictví hrozí dva roky vězení.

VoteWatch: Čeští europoslanci patřili mezi ty s větším vlivem

Čeští europoslanci se v nyní končícím složení europarlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu, který dlouhodobě sleduje a analyzuje evropské politické dění, dnes zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu. Kromě jiného z něj vyplývá, že při zohlednění velikosti země byli čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech a před Finy.