Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Filmaře láká natáčení v Olomouckém kraji čím dál víc. Hejtmanství dalo na projekty více než pět milionů

 
pondělí, 18. března 2019, 13:30

Především nedotčená jesenická příroda, odlehlé vesnice, ale i historická Olomouc či hrady a zámky se staly kulisami pro natáčení filmů, které vznikaly v Olomouckém kraji.

Příkladem jsou snímky Alois Nebel, Krásno, Díra u Hanušovic či Kvarteto. Do regionu filmaře láká filmová kancelář Jeseníky Film Office, která tyto aktivity od roku 2015 zastřešuje na celém území kraje. Filmařský potencionál si uvědomuje i hejtmanství. Za poslední tři roky investovalo do filmových projektů přes pět milionů korun.

„Olomoucký kraj byl jedním z prvních krajů, který si uvědomil velký potenciál kinematografie v oblasti propagace kraje, a začal tak podporovat kinematografii systémově. V roce 2015 bylo rozhodnuto o zřízení dotačního titulu na podporu kinematografie s alokací jeden milion korun. První žádosti pak byly přijímány a podpořeny v roce 2016," řekl Tomáš Weber z odboru kanceláře hejtmana.

Od roku 2016 dostaly z dotačního titulu kraje na podporu kinematografie peníze třeba filmy Kvarteto, Marie Terezie, Poslední útěk Jeronýma Pražského, televizní dokument Barokní velmož Lichtenstein - Castelcorna či film Případ mrtvého nebožtíka. Z dalších dotačních prostředků podpořil kraj například film Miluji tě modře, ale i dokumentární snímky, filmové festivaly či workshopy.

Z regionálního filmového fondu mohou získat filmaři a produkční firmy peníze například na dopravu, ubytování, pronájem prostor či různé služby, které souvisí s natáčením. Kraj si od toho slibuje propagaci regionu. „Filmový turismus, tedy cesty do míst, kde se natáčely populární filmy a televizní seriály, se v posledních letech stává oblíbeným a přivádí do regionu nové návštěvníky," uvedl Weber. Filmoví turisté mohou při svých cestách krajem využít i publikaci Filmový průvodce. Po stopách hrdinů se mohou lidé v kraji vydat i díky různým mobilním aplikacím.

Peníze přinášejí i samotní filmaři, jejichž štáby v regionu utratí peníze za ubytování či služby. Například v roce 2012 spočítali zástupci tamního sdružení cestovního ruchu, že producenti komedie Krásno utratili u šumperských firem 1,4 milionu korun za ubytování, catering, ostrahu a pomocné i odborné práce. Dalších 150 tisíc korun inkasovali za film šumperští komparzisté. Přínos pocítilo díky vysoké návštěvnosti filmu i tamní kino.    

Filmaře v regionu již řadu let podporuje filmová kancelář Jeseníky Film Office, která je součástí organizace Jeseníky - Sdružení cestovního ruchu. Založena byla již v roce 2004 a jako první filmová kancelář v Česku získala v roce 2014 titul Film Friendly za vstřícný přístup k filmařům. Jejími partnery jsou členové sdružení, mezi které patří bezmála stovka subjektů z veřejné správy i soukromého či neziskového sektoru.

Cílem kanceláře je propagovat region prostřednictvím filmu, asistovat produkcím při hledání vhodných lokací pro natáčení v regionu a starat se také o podmínky filmařů. Podle jejího ředitele Tomáše Raka je kancelář prostředníkem mezi filmovými profesionály a regionem, který reprezentuje.

Letos bude kancelář filmaře podporovat například při natáčení pohádky Zakletá princezna v režii Petra Kubíka, filmaři by se měli například objevit na hradě Bouzově či Šternberku. Filmová kancelář v minulých letech stála například také u natáčení filmů Alois Nebel, Krásno, Díra u Hanušovic, 7 dní hříchu či Bathory, ale i u řady dokumentárních filmů.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

V květnu přerovská radnice zvýší nájemné v části obecních bytů

pondělí, 18. března 2019, 07:30

Přerovská radnice v květnu zvýší nájemné v městských bytech o 2,1 procenta. Zdražení se týká 825 domácností, které mají v nájemní...

Přivítejte jaro nad skleničkou dobrého vína na Týneckém koštu. Akce...

neděle, 17. března 2019, 10:00

Pokud patříte mezi milovníky vína, pak nemůžete chybět na Týneckém koštu, který se koná 23. března.

PŘEHLED: Tady je hlavní program letošního ročníku festivalu Jeden svět

sobota, 16. března 2019, 18:00

Letošní ročník filmového festivalu Jeden Svět, který se koná po celé republice, začíná již v pondělí 18. března. Tady je jeho...

V Jeseníku roste Centrum společných aktivit, stavební práce potrvají...

pátek, 15. března 2019, 19:30

Do konce roku 2018 měla být dokončena stavba Centra společných aktivit v Jeseníku, ve kterém se čtenářská veřejnost dočká nejenom...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.