Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

VIDEO: Zaměstnanci Muzea umění Olomouc vyzývají Antonína Staňka k rezignaci

 
čtvrtek, 21. března 2019, 12:08

Napětí mezi Muzeem umění Olomouc a ministrem kultury Antonínem Staňkem kvůli projektu Středoevropského fóra Olomouc vyvrcholilo. Zaměstnanci Muzea umění Olomouc v otevřeném dopisu premiérovi Andreji Babišovi a ministru kultury Antonínu Staňkovi vyzývají ministra Antonína Staňka k rezignaci.

„Podpisové archy jsou nyní na recepci Muzea umění Olomouc – již nyní se pod otevřený dopis podepsala nadpoloviční většina zaměstnanců," uvedl mluvčí muzea Tomáš Kasal.

V Olomouci 21. 3. 2019

Otevřený dopis premiérovi Andreji Babišovi a ministru kultury Antonínu Staňkovi:

Vážený pane premiére, vážený pane ministře,

v úterý 20. března 2019 vydalo tiskové oddělení Ministerstva kultury České republiky tiskovou zprávu k průběhu panelové diskuse pod názvem „SEFO a Legitimita architektonických soutěží na veřejnoprávní budovy v historickém prostoru města“. Tuto diskusi uspořádalo 18. března 2019 Ministerstvo kultury v Malé dvoraně Veletržního paláce a zástupci Muzea umění Olomouc na ni nebyli pozváni.

Tisková zpráva skandálním způsobem zkresluje vyznění celé panelové diskuse a bezprecedentním způsobem uráží zúčastněné diváky, včetně zaměstnanců Muzea umění Olomouc. Píše o nich jako o „skupince aktivistů“, kteří, když „cítí slabost svých argumentů, se stále více uchylují k agresivitě a emotivním osočením, překvapivě i proti těm, kterým by měli být vděčni – tedy např. proti ministrovi, který peníze pro projekt nakonec vydupal…“

Formulace celé tiskové zprávy jen dokresluje arogantní jednání ministra kultury Antonína Staňka z pozice moci, se kterým jsme jako instituce soustavně konfrontováni. Text veřejnosti podsouvá, že se Muzeum umění Olomouc chce nelegitimním způsobem zmocnit téměř 600 milionů korun na stavbu SEFO. Ministerské prohlášení zpochybňuje nejen právní subjektivitu muzea a jeho odpovědnost, ale i kontinuitu předcházejících kroků Ministerstva kultury ČR. Tato tvrzení ponižují úspěšnou instituci do role pouhého příjemce, nikoli správce státních peněz.

Ministr kultury Antonín Staněk svými kroky Muzeum umění Olomouc neustále záměrně dehonestuje, eskaluje v něm napětí a nejistotu. Zástupce profesních organizací, uznávané odborníky a zodpovědné zaměstnance muzea, jejichž názory se ministru Staňkovi nehodí, úmyslně uráží.

Staňkova argumentace, že vedení Muzea umění Olomouc maří vyhlášení veřejné architektonické soutěže na návrh budovy Středoevropského fóra Olomouc, se nezakládá na pravdě. Naopak, na její regulérní, legislativně a morálně přijatelné podobě vedení muzea intenzivně a dlouhodobě pracuje.

V této fázi však už nejde jen o podobu SEFO, ani o to, zda na projekt bude či nebude vypsána architektonická soutěž. Problém je závažnější: jde o existenci instituce, která si před téměř třiceti lety vydobyla samostatnost a v průběhu let se zařadila svou prací a významem k mezinárodně uznávaným institucím.

Vzniklá situace se už dávno netýká jen Muzea umění Olomouc, ale negativně ovlivňuje kulturní a politické směřování České republiky po roce 1989. Z tohoto důvodu vyzýváme ministra kultury Antonína Staňka k rezignaci.

Zaměstnanci Muzea umění Olomouc

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 
Foto MuO

Kam dál?

Řidič usnul za volantem a naboural do stromu. Musel být letecky...

čtvrtek, 21. března 2019, 11:00

Včera v půl páté odpoledne došlo mezi obcemi Žďárná a Protivanov k havárii Volkswagenu Golf, který narazil do stromu.

FOTO/VIDEO: Milan Langer vyrazil se skupinou nadšenců na pouť z...

čtvrtek, 21. března 2019, 09:45

Na téměř 3500 kilometrů dlouhý pěší výlet do Španělska vyrazilo ve čtvrtek ráno z Olomouce sedm nadšenců, mezi kterými byl i...

Seniorská obálka může zachránit život. Nově také v Olomouckém kraji

čtvrtek, 21. března 2019, 09:00

Senior v bezvědomí – kolem zdravotničtí záchranáři, kteří mu chtějí pomoci. Cenné okamžiky v boji o život jim teď může ušetřit...

Moravské divadlo v pátek uvede premiéru baletu Bajadéra....

čtvrtek, 21. března 2019, 07:30

V pátek uvede Moravské divadlo v Olomouci premiéru výpravného příběhu Bajadéra. Tato pohádková podívaná se v České republice...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.

Policie stíhá pět fanoušků Jablonce. V kuklách po derby napadli příznivce Slovanu

Liberečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání pěti fanoušků jabloneckého fotbalového klubu. Viní je z napadení skupinky příznivců libereckého Slovanu, ke kterému došlo po derby. Pětici za výtržnictví hrozí dva roky vězení.

VoteWatch: Čeští europoslanci patřili mezi ty s větším vlivem

Čeští europoslanci se v nyní končícím složení europarlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu, který dlouhodobě sleduje a analyzuje evropské politické dění, dnes zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu. Kromě jiného z něj vyplývá, že při zohlednění velikosti země byli čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech a před Finy.