Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Filmový festival Mladá kamera Uničov nabídne téměř šedesát snímků. Tečkou za festivalem bude afterparty

 
středa, 27. března 2019, 16:30

Městské kino v Uničově se ve dnech 28.–30. března stane dějištěm 45. ročníku Mladé kamery, tradičního setkání mladých filmařů z České republiky i ze zahraničí.

Mladí filmaři představí svá díla

Hlavní součástí festivalu je soutěžní přehlídka filmové tvorby autorů mladších 30 let, v níž se divákům a porotcům představí celkem 57 snímků. V porotě soutěže letos kromě jiných zasednou také filmový a televizní režisér Radim Špaček a scenárista Ondřej Štindl. Akce vyvrcholí závěrečnou afterparty s koncertem elektropopové kapely Midi Lidi.

O účast v soutěži letos bojoval rekordní počet 175 krátkých filmů. Podobně jako v předcházejících letech i letos celková délka přihlášených filmů výrazně přesáhla časové možnosti festivalu, a proto jich do vlastní soutěže bylo vybráno „jen“ 57.

Na festivalu si přijde na své snad každý

Nejpočetněji jsou v soutěži zastoupeny hrané filmy, které tvoří téměř polovinu soutěžní kolekce. Jejich tematický záběr je velmi široký: od anekdotických minipříběhů (Pivo pro štěstí, Skořápkář, Svět herců) přes grotesku (Tajemství bílé tašky), komorní psychologické drama (Nesmírná máma), lehce parodickou evokaci žánru detektivek americké drsné školy (Detektiv) až třeba po výpravnou pohádku (Z pekla do pekla). Některým mladým filmařům ani letos nechybí smysl pro bizarní humor (Mlíkař), jiní pro změnu tíhnou k poetickému vnímání světa (Pan Balloo).

Desítka soutěžních filmů bude reprezentovat dokumentární žánr. V něm převažují portrétní dokumenty přibližující nejrůznější zajímavé osobnosti (Letopis Lubora Dohnala, Karol Sidon „Sen o mně a mém otci“ či Kamera, klapka, pizza), s jinými snímky se diváci přenesou třeba i mezi kuchařky školní jídelny (Kuchny).

Na festivalu se představí jedenáct animovaných filmů

Zvláštní kategorie bude v letošním ročníku soutěže opět vyčleněna pro animované filmy, kterých se v Uničově představí celkem jedenáct. Diváci se dále mohou těšit i na snímky experimentální, mezi nimiž bude uničovské filmaře reprezentovat minutový snímek Hany Kocurkové Leave.

Kvality soutěžních filmů bude hodnotit odborná porota. Vedle režiséra Špačka, jehož film Zlatý podraz (2018) získal aktuálně 9 nominací na cenu Českého lva, se role porotce zhostí též Špačkův kolega – scenárista, publicista, spisovatel a držitel Českého lva Ondřej Štindl, mj. autor scénáře filmu Pouta (2009). Pozvání do poroty přijaly také dokumentaristka Jana Počtová (např. autorka snímku Nerodič, 2017) a kurátorka Přehlídky filmové animace a současného umění Olomouc Marie Meixnerová. Samozřejmě nebude chybět ani dlouholetý porotce Mladé kamery, pedagog střihové skladby na FAMU, Martin Čihák.

Návštěvníkům i soutěžícím budou v době festivalu k dispozici také filmové konzultace. Jako konzultant bude letos k dispozici Nikola Orozovič , jeden ze stálých spolupracovníků produkční společnosti Popojedem, jejíž krátké filmy sbírají v posledních letech různá ocenění u nás i v zahraničí.

Slavnostní zahájení proběhne v pátek

Slavnostní zahájení pětačtyřicáté Mladé kamery proběhne v pátek 29. března v 16:30 hodin v uničovském kině Družba. Úvodem se divákům představí krátký výběr snímků z filmového projektu Muzea umění Olomouc VARY(ace). Poté budou až do půlnoci probíhat soutěžní projekce prostřídané diskusemi s porotci a ve stejném duchu bude soutěž pokračovat i v sobotu 30. března. Po ukončení soutěže bude sobotní odpoledne věnováno filmům ze soutěže „Jiné vize“, jež je součástí filmové přehlídky PAF Olomouc.

V 17:30 uničovská soutěžní přehlídka vyvrcholí slavnostním vyhlášením výsledků. Část slavnostního večera bude věnována vzpomínce na nedávno zesnulého dlouholetého spolupracovníka Mladé kamery Petra Láška, kterého si festival připomene premiérovou projekcí dokumentu o tomto nezapomenutelném vášnivém amatérském filmaři. Po předání cen autorům nejlepších filmů a promítnutí vítězného filmu letošní Mladé kamery uzavře program projekce nejlepších filmů z posledního ročníku Brněnské šestnáctky s průvodním slovem ředitele tohoto festivalu Milana Šimánka.

Návštěvníky čekají zajímavé filmové novinky i afterparty

Kromě filmařské soutěže nabídne letošní Mladá kamera v rámci doprovodného programu také dvě zajímavé filmové novinky: road movie Všechno bude (Česko-Slovinsko-Polsko-Slovensko 2018, režie Olmo Omerzu) a netradiční dokument Vienna Calling (Česko 2018, režie Petr Šprincl). Projekce druhého z filmů proběhne za účasti delegace jeho tvůrců.

Tečkou za festivalem bude sobotní afterparty v restauraci Na Střelnici v uničovském městském parku. Hudební program obstarají Killiekrankie a Rebellions DJs, třešničkou na festivalovém dortu bude vystoupení elektropopové kapely Midi Lidi, která přijede do Uničova vůbec poprvé.

Podrobný program najdete zde.

Tisková zpráva | PR text | Foto Facebook Mladá kamera Uničov

Kam dál?

Opilý zloděj v obchodě propašoval pod bundou uzený sýr a láhev rumu....

středa, 27. března 2019, 15:30

Strážníci Městské policie Olomouc byli včera večer upozorněni na opilého muže, který ukradl zboží v hypermarketu v ulici...

Ponožkový den pomohl. Děti s Downovým syndromem získají více než...

středa, 27. března 2019, 15:00

Jedno z olomouckých obchodních center se přidalo ke světovému dni Downova syndromu s výzvou, kterou zveřejnilo na svých...

Stavbou roku je v rámci Olomouckého kraje komplex nového bydlení na...

středa, 27. března 2019, 13:30

Rezidence, sportovní centrum, silnice nebo administrativní budova a měšťanský dům – to jsou objekty, které uspěly v soutěži...

ANKETA: Máte raději zimní, nebo letní čas?

středa, 27. března 2019, 12:00

Včera europoslanci podpořili plán na zrušení povinného střídání standardního a letního času v roce 2021. Mnoha lidem seřizování...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na Jindřichohradecku pobíhá puma. Lidé by měli být opatrní při pohybu v lese

Kriminalisté z Jindřichova Hradce prověřují aktuální oznámení očitých svědků o výskytu kočkovité šelmy v oblasti mezi obcemi Velký Ratmírov a Deštná. Policisté zatím pracují s informací, že by se mohlo jednat o dospělý kus pumy americké, která má hnědou barvu, krátkou srst a dlouhý ocas zakončený tmavou srstí.

Ministerstvo navrhuje zálohované výživné do 15 až 25 procent průměrné mzdy

Ministerstvo práce navrhuje, aby stát dětem neplatičů alimentů měsíčně posílal do 15 až 25 procent průměrné mzdy v ČR podle jejich věku. O zálohované výživné jako o novou dávku by se dalo žádat poté, co peníze na potomky nedorazí za dva měsíce. Podmínkou by ale bylo, že rodič sám už začal po dlužníkovi výživné vymáhat v exekuci či u soudu. Vyplacené dávky by po neplatiči vymáhal pak stát. Návrh zákona o zálohovaném výživném zveřejnila na svém webu vláda. Vymahatelnost má posílit chystaná novela občanského zákoníku, která počítá se zabavováním zbrojních či pilotních průkazů i s postoupením pohledávek.

V sobotu se přiženou bouřky a kroupy. V platnosti je výstraha s vysokým stupněm nebezpečí

Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami. Doprovázet by je měly kroupy a vítr, který může dosahovat rychlosti 90 kilometrů v hodině. Hrozí lámání stromů a výpadky v dodávkách elektřiny. Bouřkám bude předcházet vedro, odpolední teploty v sobotu překročí na většině území 31 stupňů Celsia.