Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

BLOG: Olomoucký půlmaraton je výzva pro každého běžce. A co teprve pro neběžce

 
sobota, 30. března 2019, 10:00

Běh. To slovo se mi nikdy moc nelíbilo. Měla jsem ho spojené s běháním v tělocviku, kdy jsem lapala po dechu a hlavně byla nejpomalejší. Měla jsem jiné sporty ráda, ale běh mezi ně zkrátka nepatřil. Jako dítě jsem se věnovala gymnastice, baletu a dalším druhům tance.

Óda na běh

V pozdějším věku jsem četla články o tom, jak je běhání hrozně prospěšné. Vyčistíte si hlavu, uděláte něco skvělého pro svou kondici a zpevníte postavu. Ze všech stran jsem slyšela na běh samou chválu a na sociálních sítích viděla statusy známých, kteří se chlubili svými výkony. Chtěla jsem tedy vzít běh na milost a vyběhnout. Jenže jsem to oddalovala. Buď jsem byla nemocná nebo mrzlo, foukal vítr, bylo vedro nebo zkrátka pořád něco.

Ráda jsem se chodila dívat na Horní náměstí na nadšené běžce, ale nikdy jsem na jejich místě nebyla. I letos jsem chtěla být jen divák, ale osud si s námi někdy umí pohrát. Dostala se ke mě nabídka účasti na půlmaratonu, tentokrát v pozici běžce. Rozhodla jsem se to tedy letos vzít z druhého konce. Když jsem navíc viděla, že se v Olomouci koná desátý ročník půlmaratonu, řekla jsem si, že se prostě zúčastním.

Ženy v běhu mě inspirovaly

Brala jsem to jako velkou výzvu. Kdy jindy, když ne teď? Přispělo tomu taky shlédnutí filmu Ženy v běhu. Mě sice v cíli nebude čekat nabídka k sňatku, jako tomu bylo ve filmu, ale největší odměnou pro mě bude fakt, že jsem se zúčastnila a doběhla do cíle. Jednadvacet kilometrů je dost, obzvlášť pro netrénovaného běžce. Před očima mám sportovce z Afriky a sprintery z olympiády a je mi jasné, že v jejich čase to nezaběhnu.

Alespoň ne letos. Nejprve jsem se vznášela na endorfinovém obláčku radosti, ale pak jsem začala střízlivět a hlavu mi pomalu zaplavovaly obavy. Když jsem chodila přes park v zimě a viděla běžce, jak trénují za každého počasí, obdivovala jsem je, že se takovou nepřízní nenechají odradit. V době, kdy jsem dostala nabídku k účasti na půlmaratonu, zbývalo do závodu osmdesát dní. To není moc.

Teoretická příprava vs. praxe

Každopádně ze sebe vydám maximum, abych byla za pár týdnů v lepší kondici, než jsem teď. Pro začátek jsem si stáhla do mobilu aplikaci, která mi pomůže monitorovat mou snahu, obohatila svůj playlist a shlédla videa na YouTube, kde zkušení běžci radí, jakých chyb se vyvarovat. Teoreticky jsem vybavená, praktická stránka už je horší. Jsem ve fázi, kdy jsem spíš indiánský běžec a střídám běh s chůzí.

Když jsem vyběhla poprvé, chtěla jsem zjistit, jak na tom jsem. Vybrala jsem si jednu pěknou olomouckou polní cestu a ze sluchátek se ozýval Michael Jackson. Do toho dost foukal vítr, lehce pršelo, tak zrovna ideální to nebylo, ale běžela jsem co mi síly stačily. Dýchala jsem přesně tak, jak mi bylo doporučeno, ale i tak jsem lapala po dechu, což se doufám časem srovná. Byla jsem příjemně unavená a měla fakt dobrý pocit z toho, že jsem se do toho pustila. Momentálně se pohybuji rychlostí asi 6 km/hod. což není právě ideální, ale věřím, že za pár týdnů to bude lepší.

Běhej schody!

Existují různé výzvy a tréninky se zkušenými trenéry, kteří běhají do schodů. Mám v plánu se do toho pustit taky. Jednak v paneláku je schodů opravdu hodně, takže denně můžu běhat do schodů celých dvanáct pater a především schody jsou třeba i v parku a na jiných veřejných místech, kde se dá trénovat. Co se týká mé kondice a zkušeností se sportem, tak přes zimu jsem chodila do posilovny. Pak jsem ale onemocněla a jak člověk cvičit nemůže, pak je návrat ke sportu po nemoci těžší. Jinak se snažím cvičit podle různých videí – jógu, pilates, HIIT, a jiné.

Je jaro, všechno začíná kvést a lidi se v tuto roční dobu vrhají i do sportování. Proto neváhejte a hýbejte se. Ten skvělý pocit rozhodně stojí za to. Na internetu jsem viděla hodně lidí, kteří nikdy neběhali a rozhodli se zúčastnit půlmaratonu. Nejsem tedy jediná, která měla takový nápad a o tom, jak se připravuji, vás budu informovat i v následujících týdnech.

Napsal Drahomíra Schneiderová | Foto pixabay.com, Drahomíra Schneiderová

Kam dál?

Centrum Hranic zdobí Kraslicovník. Na netradičním stromě visí přes...

pátek, 29. března 2019, 22:00

Centrum Hranic na Přerovsku zdobí od tohoto týdne netradiční strom Kraslicovník. Jeho větve obsypalo více než 4000 kraslic, které...

Děti ve Šternberku bude hlídat deset nových monitorů dechu

pátek, 29. března 2019, 21:00

Desítku nových monitorů dechu pro čerstvě narozené děti získalo od Nadace Křižovatka dětské oddělení Nemocnice Šternberk. Sloužit...

Počet úrazů v Jeseníkách za sezonu je rekordní. Zraněných bylo přes...

pátek, 29. března 2019, 20:30

Členové jesenické horské služby ošetřili v končící zimní sezoně na horách přes tisíc zraněných lidí. Je to zhruba o procento více...

Litovel bude hubit komáří larvy postřikem. Město se bojí kalamity

pátek, 29. března 2019, 19:30

Přemnožení komárů v okolních lužních lesích se s příchodem jara obává radnice v Litovli na Olomoucku. U specializované firmy už...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Šikana ve školách zůstává, dvě třetiny případů jsou v ZŠ

Šikana ve školách je stále problém, počty telefonátů dětí, které se kvůli ní obrací na Linku bezpečí, se v posledních letech pohybují mezi 1800 a 2300 ročně. Za posledních devět let vzrostl zejména počet případů, kdy si děti stěžují na šikanu v počítačovém světě. Vyplývá to z údajů Linky bezpečí, které sdělila její mluvčí Regina Jandová. Podle ministerstva školství se zhruba dvě třetiny případů šikany týkají základních škol, třetina škol středních.

Zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Rakušan Niki Lauda

Ve věku 70 let v pondělí zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Niki Lauda. S odvoláním na rodinu legendárního rakouského jezdce o tom dnes informovala agentura APA. Laudu, který se věnoval také podnikání v leteckém průmyslu, v poslední době trápily vážné zdravotní problémy. Loni v srpnu se podrobil transplantaci plic. Titul mistra světa Lauda získal v letech 1975, 1977 a 1984.

ANKETA: Vláda se postavila proti volebnímu právu od 16 let

Poslanecký návrh Starostů, podle něhož by komunální politiky směli volit lidé už od 16 let věku, vláda na svém dnešním zasedání odmítla. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Proti snížení věkové hranice voličů o dva roky se postavila ministerstva vnitra a spravedlnosti, výhrady mělo i celkově neutrální ministerstvo financí. O předloze rozhodne Sněmovna.