Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Centrum Hranic zdobí Kraslicovník. Na netradičním stromě visí přes čtyři tisíce kraslic

 
pátek, 29. března 2019, 22:00

Centrum Hranic na Přerovsku zdobí od tohoto týdne netradiční strom Kraslicovník. Jeho větve obsypalo více než 4000 kraslic, které vytvořili a dodali ve veřejné sbírce žáci z místních škol a školek, ale i jednotlivci či různé organizace. Loňský rekord lidé překonali o více než 200 kraslic.

Strom připomínající obyvatelům města nadcházející velikonoční svátky bude hranické náměstí zdobit do konce dubna, řekla vedoucí Městských kulturních zařízení Hranice Naďa Jandová. Strom před nadcházejícími Velikonocemi na náměstí "vyrostl" letos počtvrté.
Strom, který kraslice zdobí, pochází ze Stříteže nad Ludinou. Kraslic je tam dohromady 4040 kusů, loni jich bylo 3800. Jde tak o dosavadní rekord," uvedla Jandová.

Část kraslic zůstala z předcházejících ročníků akce, nové ozdoby doplnily školy a školky z celého města. V Hranicích se kvůli netradičnímu stromu konaly i výtvarné díly, lidé ve městě podle Jandové již touto tradicí žijí. „Je skvělé, že se do toho lidé takto zapojují. Těší nás navíc, že Kraslicovník odolává vandalismu. Škody jsou pouze tehdy, když například vajíčka v silném větru popadají," podotkla Jandová.

Meze ve fantazii pořadatelé lidem nekladou. Strom zdobí nejen klasická vyfouklá vajíčka, ale i plastové či dřevěné kraslice zdobené různými technikami. V předchozích ročnících se objevily například černobílé kraslice ve skandinávském stylu, které vytvořili studenti hranického gymnázia. Nechybějí vejce oplétaná, drátkovaná či různě malovaná. Zdobení stromu zabralo pořadatelům akce několik hodin. Letos se o to postaraly tři pracovnice hranických městských kulturních zařízení, které pracovaly na dvou vysokozdvižných plošinách. Zdobení dokončily ve čtvrtek.

Na kmenu stromu jsou barevné pentle, které mají asociovat pomlázku. Blížící se Velikonoce připomínají netradičním způsobem v kraji i jiná místa. Například v Přerově se již počtvrté obléknou do velikonočních barev autobusové zastávky. Nápad se před pěti lety zrodil v hlavě místní fotografky Zuzany Štolcové, řekla mluvčí přerovské radnice Lenka Chalupová. Desítka autobusových přístřešků bude v jarních barvách od 10. do 28. dubna. Ozdobena bude také lípa v zámeckém příkopu před přerovskou galerií. Loni na ni lidé navěšeli 200 kraslic.

Napsal(a) ČTK | Foto Pavel Jakubka

Kam dál?

Děti ve Šternberku bude hlídat deset nových monitorů dechu

pátek, 29. března 2019, 21:00

Desítku nových monitorů dechu pro čerstvě narozené děti získalo od Nadace Křižovatka dětské oddělení Nemocnice Šternberk. Sloužit...

Počet úrazů v Jeseníkách za sezonu je rekordní. Zraněných bylo přes...

pátek, 29. března 2019, 20:30

Členové jesenické horské služby ošetřili v končící zimní sezoně na horách přes tisíc zraněných lidí. Je to zhruba o procento více...

Litovel bude hubit komáří larvy postřikem. Město se bojí kalamity

pátek, 29. března 2019, 19:30

Přemnožení komárů v okolních lužních lesích se s příchodem jara obává radnice v Litovli na Olomoucku. U specializované firmy už...

Strážníci denně řeší případy opilých lidí. Většinou polehávají na...

pátek, 29. března 2019, 18:00

Hlídky se denně potkávají s lidmi, kteří polehávají na ulicích, vzbuzují veřejné pohoršení nebo odmítají vystoupit z prostředků...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit vypouštět do vzduchu skoro o polovinu více rtuti

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v měření toxické rtuti.

Pokřikování a zásah policie. V centru Prahy se sešli příznivci SPD i jejich odpůrci

Stovky lidí se odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti "diktátu Evropské unie". V dolní i horní části náměstí se shromáždili i jejich názoroví oponenti. Situaci kontrolovali podle zpravodajů desítky policistů včetně těžkooděnců a členů antikonfliktního týmu. Některým potyčkám se zabránit nepodařilo a policejní těžkooděnci později vytlačili odpůrce SPD z místa konání akce.

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.