Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Olomouci budou lidé dnem i nocí číst z Bible. Sedmý ročník Paschalie Olomucensie nabídne film, výstavu a koncerty

 
neděle, 31. března 2019, 14:00

Až do 12. května probíhá v Olomouci sedmý ročník Paschalie Olomucensie. Vlajkovou lodí projektu je unikátní čtyřiadvacetihodinové čtení z Bible v prostorách kaple sv. Jeronýma na olomoucké radnici. K dalším akcím patří koncerty, filmové promítání nebo výstava.

Texty, na kterých vyrostla kultura Evropy, se budou číst od pondělí 15. dubna od 17 hodin do úterý 16. dubna 17 hodin v kapli sv. Jeronýma v prostorách olomoucké radnice. Do čtení se může zapojit každý zájemce, který se přihlásí na webových stránkách projektu. A nemusí jen aktivně číst, ale i kdykoliv v průběhu 24 hodin přijít a čtené texty si poslechnout. Do čtení se pravidelně zapojují nejen představitelé politického, akademického a společenského života, ale i sportovci, studenti, zástupci občanských iniciativ, národnostních menšin a řada dalších. Čtení probíhá také v cizích jazycích, například v angličtině, němčině nebo španělštině.

Celodenní a celonoční čtení má své počátky v Římě. V Olomouci se ho každoročně účastní stovky lidí dobré vůle. Přijďte i vy do kaple sv. Jeronýma a čtěte s námi, nebo jen naslouchejte a dovolte tak Božímu slovu, aby k vám promluvilo,“ zve za organizátory Josef Kořenek. Olomoucké čtení Bible pořádají České katolické biblické dílo, Římskokatolická farnost sv. Mořice a Dcery sv. Pavla (paulínky).

Výstava připomíná odstrašující Babický případ z 50. let

Až do 30. dubna (denně od 9 do 17 hodin) je v Křížové chodbě kostela sv. Michala k vidění výstava Případ Babice, která připomíná jednak známý vykonstruovaný politický proces z 50. let, jednak dva kněží odsouzené k smrti. P. Jan Bula a P. Jan Drbola byli v roce 1951 odsouzeni v inscenovaných soudních procesech a posléze popraveni. Stali se obětí komunistického režimu, kterému šlo o kriminalizaci kněží a diskreditaci celé katolické církve.

Na Velký pátek do kina

Na Velký pátek 19. dubna se od 17 hodin uskuteční v kině Metropol promítání filmu Maří Magdalena. Film je autentickým a lidským portrétem jedné z nejosudovějších žen v dějinách lidstva. Biblický příběh líčí osudy Máří (Rooney Mara), mladé ženy hledající nový způsob života. Máří natolik svazují každodenní rituály, že zavrhne svou rodinu a přidá se k novému společenskému proudu, který vede charismatický Ježíš Nazaretský (Joaquin Phoenix). Brzy se stane srdcem tohoto hnutí a po Ježíšově boku se vydává do Jeruzaléma, k osudovým událostem, které jsou základním kamenem naší civilizace.

Hudební zážitky

Ani letos nebudou v rámci programu chybět koncerty konané v prostorách nejkrásnějších olomouckých kostelů. Prvním z nich bude 29. dubna vystoupení známé folkové skupiny Spirituál kvintet v kostele Panny Marie Sněžné. 12. května pak rozezní chrám sv. Mořice varhany v podání Karla Martínka a Akademického sboru Žerotín.

Rok plný výročí

Sedmý ročník Paschalie Olomucensie připomíná hned tři významná výročí. V roce 2019 uplyne 1150 let od smrti sv. Cyrila a současně jmenování prvního moravského arcibiskupa sv. Metoděje. U dalšího jeho nástupce, arcibiskupa Jana Rudolfa Habsbursko-Lotrinského, který zásadním způsobem ovlivnil naše město a region, si připomeneme 200 let od jeho jmenování. A v neposlední řadě nejmladší výročí – přesně před 30 lety došlo ke svatořečení Anežky České, které stálo na počátku zásadní změny v naší společnosti.

Více najdete zde.

Tisková zpráva

Kam dál?

Den otevřených dveří v nemocnici nabídne různá preventivní vyšetření...

neděle, 31. března 2019, 12:00

Rádi byste si zlepšili kondici, ale chcete nejprve vědět, jak na tom vaše tělo vlastně je? Rozhodli jste se udělat něco pro...

Zítra startuje rozhlasový festival Prix Bohemia Radio. Nabídne...

neděle, 31. března 2019, 10:00

O kategorii zaměřenou na multimédia bude letos rozšířen 35. ročník mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio,...

Pokud vaše dítě nosí domů špatné známky, zajděte s ním na vyšetření...

neděle, 31. března 2019, 09:00

Celých devět procent školáků v první třídě trpí poruchou sluchu. A zhruba každé dvacáté dítě v tomto věku má klinicky významnou...

Castingu do prestižní modelingové soutěže Elite Model Look se již za...

sobota, 30. března 2019, 20:00

Castingy se budou konat ve dnech od 1. do 15. dubna v obchodních centrech ve všech regionech České republiky.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit vypouštět do vzduchu skoro o polovinu více rtuti

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v měření toxické rtuti.

Pokřikování a zásah policie. V centru Prahy se sešli příznivci SPD i jejich odpůrci

Stovky lidí se odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti "diktátu Evropské unie". V dolní i horní části náměstí se shromáždili i jejich názoroví oponenti. Situaci kontrolovali podle zpravodajů desítky policistů včetně těžkooděnců a členů antikonfliktního týmu. Některým potyčkám se zabránit nepodařilo a policejní těžkooděnci později vytlačili odpůrce SPD z místa konání akce.

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.