Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

PŘEHLED: Podívejte se, co chystají města v našem kraji na Velikonoce

 
čtvrtek, 4. dubna 2019, 13:30

Čtyřiadvacetihodinovým čtením bible, ale i výstavami, koncerty či jarmarky si budou moci lidé po celém území Olomouckého kraje připomínat nadcházející velikonoční svátky. Řada akcí se odehraje na náměstích, ale i v kostelech či na hradech a zámcích. Na svátky upozorňují v ulicích měst i netradiční výzdoby. V centru Hranic je to například strom Kraslicovník ověšený 4000 kraslicemi, velikonočně ozdobeno bude i 12 autobusových zastávek v Přerově.

Slavnosti v Olomouci

Velikonoční oslavy chystá například Olomouc. Chybět nebude farmářský trh a řemeslný jarmark či vystoupení folklorních souborů. Od 15. do 21. dubna bude Horní náměstí také zdobit Kraslice od srdce, dar od chorvatské velvyslankyně. Lidé budou moci rovněž nahlédnout do tvůrčí dílny sochaře a řezbáře Václava Lemona, který bude přímo na náměstí tvořit dřevěnou sochu, jež následně poputuje na Lazce. „Celý týden si Olomoučané a návštěvníci města mohou zakoupit pomlázku a také si vyzkoušet, jak se pomlázka plete," uvedla mluvčí radnice Radka Štědrá.

Nejdůležitější křesťanský svátek bude Olomoučanům připomínat až do poloviny května také festival Paschalia Olomucensia. Na 15. dubna je naplánováno například čtyřiadvacetihodinové čtení bible v kapli sv. Jeronýma v prvním patře olomoucké radnice, 29. dubna je v plánu koncert folkové skupiny Spiritual kvintet v kostele Panny Marie Sněžné.

Fleret v Přerově

Vítání Velikonoc začne v Přerově na Horním náměstí v neděli 21. dubna, vystoupí například skupina Rabussa, soubor Haná Přerov, šermířská skupina Markus M a Valmont a sváteční program zakončí skupina Fleret. V Městském domě se již tradičně uskuteční od 15. do 18. dubna Velikonoční salon, kteří připomene oslavy svátků jara z pohledu historických tradic. „Kromě lidových řemesel nabídneme i ukázky paličkování, zdobení kraslic, drátování, výrobky ze sena nebo ukázky pečení vizovického pečiva," uvedla organizátorka akce Daniela Hrdličková.

Jarmark v Prostějově

Prostějovská radnice podle její mluvčí Jany Gáborové chystá velikonoční jarmark s kulturním programem, všechny akce se odehrají na náměstí T. G. Masaryka v prostoru před muzeem. V programu je například vystoupení skupiny Memphis či Katapult Revival Morava. V Jeseníku se v sobotu 13. dubna bude konat již počtvrté na Masarykově náměstí velikonoční trhová slavnost. Chybět nebudou hudební vystoupení i tvořivé dílny zaměřené na pletení pomlázek či malování kraslic, uvedl mluvčí radnice Richard Kapustka.

Velikonoce na hradech a zámcích

Velikonoční svátky zpestří program i na hradech a zámcích. Například na zámku v Čechách pod Kosířem jsou v týdnu od 15. dubna do 22. dubna připraveny kostýmované prohlídky a dílny s velikonoční tématikou. Prohlídky velikonočně vyzdobenými prostorami chystá od 19. do 22. dubna také hrad Bouzov, připravena je i tradiční dílna na nádvoří. Velikonoční program připravují také hrad Helfštýn a Šternberk, kde bude i dětský velikonoční jarmark. Šumperské muzeum zase v souvislostmi s Velikonocemi otevře 11. dubna výstavu Příběhy apoštolů a evangelistů.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Vyvrácená značka nebo uvolněný semafor, strážníky zaměstnává silný...

čtvrtek, 4. dubna 2019, 10:00

Městská policie Olomouc řešila v posledních dnech případy související se silným větrem.

FOTO/VIDEO: V Domašově hořela střecha rodinného domu. Požár napáchal...

čtvrtek, 4. dubna 2019, 09:00

Včera večer zasahovaly tři jednotky hasičů u požáru střechy rodinného domu v Domašově na Jesenicku.

Případ dítěte usmrceného psem dnes projedná přerovský soud

čtvrtek, 4. dubna 2019, 07:30

Před přerovským okresním soudem dnes znovu stane Lukáš Černošek, spolumajitel psa, který napadl v přerovské části Předmostí dítě...

Šternberk zvelebí oblíbené oblasti okolo rybníka v Dolním Žlebu

středa, 3. dubna 2019, 22:00

Město Šternberk chystá kromě velkých projektů, jako je nový bazén či dům pro seniory, také několik dalších investic. Jednou z...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Policie stíhá pět fanoušků Jablonce. V kuklách po derby napadli příznivce Slovanu

Liberečtí kriminalisté zahájili trestní stíhání pěti fanoušků jabloneckého fotbalového klubu. Viní je z napadení skupinky příznivců libereckého Slovanu, ke kterému došlo po derby. Pětici za výtržnictví hrozí dva roky vězení.

VoteWatch: Čeští europoslanci patřili mezi ty s větším vlivem

Čeští europoslanci se v nyní končícím složení europarlamentu neztratili. Nezávislý bruselský server VoteWatch.eu, který dlouhodobě sleduje a analyzuje evropské politické dění, dnes zveřejnil svůj pohled na práci končícího europarlamentu. Kromě jiného z něj vyplývá, že při zohlednění velikosti země byli čeští europoslanci druhou nejvlivnější skupinou po Belgičanech a před Finy.

Den s kapucínem: Lidi dneska nemá kdo poslouchat. Osobní vztahy jsou nejdůležitější

Den strávený s bratrem Radkem Navrátilem, který je kapucínem v olomouckém klášteře na Dolním náměstí, přinesl jednak zjištění, co vlastně kapucín celý den dělá, ale také jsme hodně otevřeně mluvili. Řeč byla o reakcích blízkých při oznámení odchodu do kláštera, o vzrůstající agresivitě společnosti, o homosexualitě a masturbaci, ale i o důležitosti osobního vztahu.