Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na Horním náměstí v Přerově zkoumají archeologové studnu. Zatím narazili na zákopové desky a mince

 
čtvrtek, 4. dubna 2019, 15:00

Jak hluboká byla studna, která před více než sto lety zásobovala vodou domy na Horním náměstí? A je nádrž pouze zakrytá, nebo zasypaná?

Odpovědi na tyto otázky teď v Přerově hledají archeologové, kteří na objednávku magistrátu zjišťují „pravdu o studni“. O její existenci se ví z historických snímků, mluví o ní také staří pamětníci, kteří ale jen kopírují vzpomínky svých rodičů či prarodičů. O studni se začalo více mluvit vloni – a to v souvislosti s lípami, které uprostřed náměstí rostou a jsou ve špatném stavu.

„Nechali jsme posoudit stav šesti líp a bylo nám doporučeno jejich vykácení – a následně výsadba nových stromů. Aby stromy nebyly stísněné a v budoucnu si navzájem nepřekážely, měly by tam nově zakořenit jen čtyři lípy,“ uvedl přerovský primátor Petr Měřínský. Následovat by pak měla úprava terénu, spočívající mimo jiné v tom, aby dešťová voda v co největší míře zasakovala do okolí nových dřevin – i proto je třeba vědět, jestli je studna přímo mezi lípami.

Uvidíme, co nám průzkum ukáže – až budeme mít výsledky, rozhodneme o dalším postupu. Vyloučeno není ani obnovení nádrže, která tu údajně ještě na začátku dvacátého století byla,“ nastínil primátorův náměstek Michal Zácha.

O plánovaném kácení líp se mluví už od loňského jara. Pro Přerovany je to citlivé téma, lípy tady míjí už pátá generace a stromy jsou vnímány jako nedílná součást historického náměstí. Jenže dřeviny jsou ve špatném zdravotním stavu a mohly by ohrozit kolemjdoucí. O jejich kácení ale ještě nebylo rozhodnuto, zástupci města aktuálně čekají na výsledek archeologického průzkumu.

„Začali jsme první etapu a zatím jsme narazili na zákopové desky a také jsme našli několik mincí, ta nejstarší byla z roku 1940. Z písemných pramenů víme, že na Horním náměstí byla hluboká studna a také kašna. Na fotografiích jsme viděli altán, tyčící se nad studnou, byla tady svého času i pumpa,“ řekl archeolog Zdeněk Schenk z Muzea Komenského v Přerově.

Podle něj byla studna okolo roku 1903 zlikvidována, později bylo Horní náměstí napojeno na obecní vodovod a osud studny už nikoho nezajímal. 

Tisková zpráva | Zdroj prerov.eu

Kam dál?

PŘEHLED: Podívejte se, co chystají města v našem kraji na Velikonoce

čtvrtek, 4. dubna 2019, 13:30

Čtyřiadvacetihodinovým čtením bible, ale i výstavami, koncerty či jarmarky si budou moci lidé po celém území Olomouckého kraje...

Vyvrácená značka nebo uvolněný semafor, strážníky zaměstnává silný...

čtvrtek, 4. dubna 2019, 10:00

Městská policie Olomouc řešila v posledních dnech případy související se silným větrem.

FOTO/VIDEO: V Domašově hořela střecha rodinného domu. Požár napáchal...

čtvrtek, 4. dubna 2019, 09:00

Včera večer zasahovaly tři jednotky hasičů u požáru střechy rodinného domu v Domašově na Jesenicku.

Případ dítěte usmrceného psem dnes projedná přerovský soud

čtvrtek, 4. dubna 2019, 07:30

Před přerovským okresním soudem dnes znovu stane Lukáš Černošek, spolumajitel psa, který napadl v přerovské části Předmostí dítě...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit vypouštět do vzduchu skoro o polovinu více rtuti

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v měření toxické rtuti.

Pokřikování a zásah policie. V centru Prahy se sešli příznivci SPD i jejich odpůrci

Stovky lidí se odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti "diktátu Evropské unie". V dolní i horní části náměstí se shromáždili i jejich názoroví oponenti. Situaci kontrolovali podle zpravodajů desítky policistů včetně těžkooděnců a členů antikonfliktního týmu. Některým potyčkám se zabránit nepodařilo a policejní těžkooděnci později vytlačili odpůrce SPD z místa konání akce.

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.