Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Seniorská obálka může pomoci při záchraně života. Lékař se díky ní může rychle dozvědět důležité informace

 
pátek, 5. dubna 2019, 19:30

Seniorské obálky se stanou součástí zhruba tisícovky přerovských domácností, které obývají lidé nad šedesát let. Princip jejich využití je jednoduchý.

Senioři dostanou tiskopis, do něhož si zapíší informace o zdravotním stavu – včetně toho, jaké berou léky – zprávu vloží do přiložené plastové obálky s magnetem a upevní ji na ledničku, nebo na vnitřní stranu vchodových dveří. V případě, že se dostane senior do zdravotních potíží bez schopnosti vlastní komunikace, přivolaný lékař obálku otevře a vyčte z ní podstatné informace. Nákup plastových obálek i magnetických klipů podpořili tento týden radní.

„Obálky jsou prioritně určeny lidem, kteří žijí sami – ať už ve svých bytech, nebo v domech s pečovatelskou službou. Informace v obálkách sepsané a uložené jim mohou pomoci, když budou v ohrožení zdraví, či dokonce života,“ řekl náměstek přerovského primátora Petr Kouba. Nápad přišel z Ministerstva práce a sociálních věcí, získal i podporu Olomouckého kraje – a Přerov je prvním městem v kraji, kde budou obálky seniorům zdarma distribuovány. 

Podrobnější informace dostanou senioři na akci Stárnout bezpečně, kterou pro ně na 23. května od dvou hodin připravilo město Přerov – akce se bude konat v Městském domě a je rozdělena do tří částí. „Seniorům poskytneme bližší informace o SOS tlačítkách, které jim mohou v případě nouze rovněž zachránit život, protože jim na místo zavolají okamžitou pomoc. Dále tu budeme prezentovat právě zmíněnou obálku – a zájemci si ji mohou rovnou i odnést. A pak si účastníci užijí divadelní přednášku Senior bez nehod, se kterou přijedou do Přerova pražští umělci,“ řekl náměstek Kouba. Připomněl, že bezplatné lístky na akci budou v distribuci v Městském informačním centru od čtvrtku 2. května.

Pokud si někteří senioři chtějí formulář sami vytisknout a třeba magnetem připevnit na lednici, mají možnost si ho už teď stáhnout v tomto odkazu na webu města zde. „Budou-li mít zájem, sociální pracovníci přerovského magistrátu jim s vyplněním tiskopisu pomohou. V kolonkách jsou zápisy o nemocech, alergiích a lécích, které senior užívá. Zároveň tam lékaři najdou i kontakt na rodinné příslušníky, kterým má být poskytnuta zpráva,“ uvedla vedoucí odboru sociálních věcí a školství Romana Pospíšilová. Podotkla ještě, že důležitost jednotlivých údajů je rozlišena barevně – červeně jsou vyznačeny důležité informace k vyplnění, žlutě doporučené a zeleně méně důležité.

Tisková zpráva | Zdroj prerov.eu

Kam dál?

Matka neplatila osm let výživné na svého syna. Dluží téměř osmdesát...

pátek, 5. dubna 2019, 19:00

Čtyřiatřicetiletá žena je podezřelá z trestného činu zanedbání povinné výživy. Od srpna 2010 totiž řádně a včas neplatila výživné...

Vrah, který ubodal manžela své milenky, půjde na 14 a půl let do...

pátek, 5. dubna 2019, 18:00

Olomoucký vrchní soud včera snížil trest osmatřicetiletému Martinu Čiperovi o 1,5 roku na 14,5 roku za vraždu manžela jeho...

VÍKEND PODLE DRBNY: Zúčastněte se zahájení turistické sezóny nebo si...

pátek, 5. dubna 2019, 17:00

Jaro je tady a v našem městě odstartuje turistická sezóna. Děti i dospělí si mohou pohladit exotická zvířata a milovníci filmu...

Festival AFO tradičně ozvláštní olomoucký konec dubna

pátek, 5. dubna 2019, 16:30

Ve dnech 23. až 28. dubna se Olomouc opět na necelý týden ocitne v centru zájmu fanoušků filmu i vědy. Už 54. ročník totiž oslaví...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Jeden z obviněných z vraždy Kuciaka a Kušnírové žádal o odpuštění

Jeden z obviněných z vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové dopisem z vězení požádal pozůstalé o odpuštění. Deníku Pravda to potvrdila Zlatica Kušnírová, matka zavražděné dívky, která zároveň prohlásila, že odpustit nedokáže.

Janek Rubeš: Města se nemají přizpůsobovat turismu. Místní nepotřebují trdelník ani absint

Společně s Honzou Mikulkou natáčí turistický průvodce ,,Honest Guide", který na platformě YouTube sledují statisíce turistů, kteří míří do Prahy. Neukazují jen krásná zákoutí hlavního města, ale i temnější stránku Prahy, kdy vás může kdokoliv okrást. Drbna nyní ve svém rozhovoru vyzpovídala Janka Rubeše.

Pokuta za přechod k jinému mobilnímu operátorovi zřejmě klesne

Snížení pokuty za přechod k jinému mobilnímu operátorovi a zkrácení lhůty pro převod telefonního čísla předpokládá vládní novela o elektronických komunikacích, kterou v úvodním kole podpořila Sněmovna. Změny by měly vést k větší konkurenci mezi operátory a v konečném důsledku k poklesu cen. Předloha nyní zamíří k posouzení do hospodářského výboru. Bude na to mít měsíc místo obvyklých dvou.