Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Města v našem kraji měla loni rekordně nízký počet obyvatel

 
sobota, 6. dubna 2019, 16:00

Počet obyvatel tří desítek měst v Olomouckém kraji loni klesl o více než tisíc na 354.400 lidí. Je to nejnižší hodnota od začátku tisíciletí, kdy kraj vznikl. Podíl městského obyvatelstva se meziročně snížil o dvě desetiny procentního bodu na 56 procent. Úbytek populace ve městech byl zapříčiněn jak převahou zemřelých nad narozenými, tak migrací. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Pouze šest měst v Olomouckém kraji loni podle statistiků zaznamenalo populační přírůstek. Více obyvatel vykázala města Hanušovice, Kostelec na Hané, Olomouc, Šternberk, Úsov a Velká Bystřice. Ve Starém Městě, Uničově a Štítech se stav ve srovnání s předchozím rokem nezměnil.

Ostatní města zaznamenala pokles počtu obyvatel. Absolutně nejvyšší úbytek obyvatelstva byl loni podle ČSÚ evidován v Přerově, kde se počet obyvatel snížil o 379 na 43 186. Naopak nejvyšší nárůst počtu obyvatel byl zjištěn ve Velké Bystřici na Olomoucku, a o 89 na 3384.

Úbytek obyvatel ve městech Olomouckého kraje byl loni způsoben především stěhováním, což městům ubralo dohromady 970 lidí. Převaha vystěhovalých nad přistěhovalými byla zaznamenána ve 22 městech. Vlivem migrace přišla o nejvíce obyvatel města Přerov, Olomouc a Hranice. Naopak Velká Bystřice v roce 2018 tímto způsobem získala 85 lidí.

Stav městské populace v Olomouckém kraji se v roce 2018 snížil také kvůli přirozenému úbytku, a to o 203 osob. Více zemřelých než narozených statistici evidují v 19 městech. Největší převahu zemřelých nad narozenými měla města Šumperk a Přerov. Pouze ve třetině měst se více lidí narodilo, než zemřelo. Nejvyšší přirozený přírůstek zaznamenala města Olomouc (208 osob), Litovel (13 osob) a Šternberk (11 osob).

Pořadí měst v Olomouckém kraji podle počtu obyvatel se meziročně téměř nezměnilo. První pozici zaujímá Olomouc (100.523 obyvatel). Následují statutární města Prostějov (43.680 obyvatel), Přerov (43.186 obyvatel) a město Šumperk (25.957 obyvatel). Žebříček ale doznal změny na svém konci. Úsov si vyměnil pořadí s Potštátem, který je nově s 1179 obyvateli nejmenším městem Olomouckého kraje. Přepdoslední Úsov jich na konci roku 2018 měl 1185.

V celém Olomouckém kraji loni klesl počet obyvatel o 686 na 632.492. Za úbytek může migrace i vyšší počet zemřelých než narozených. Počet obyvatel se v roce 2018 zvýšil pouze na Olomoucku, v ostatních čtyřech okresech klesl. Nejvyšší úbytek obyvatel mělo Přerovsko.

Napsal(a) ČTK | Foto Pixabay.com

Kam dál?

Šternberský hrad už příští sobotu otevře své technické zázemí, ukáže...

sobota, 6. dubna 2019, 10:00

Od kuchyně až po půdu si budou moci exkluzivně prohlédnout příští sobotu zájemci prostory hradu ve Šternberku. Ojedinělá...

Do obnovy poničených lesů investují Vojenské lesy a statky 320...

pátek, 5. dubna 2019, 20:30

Více než 300 milionů korun investují letos Vojenské lesy a statky ČR (VLS) do obnovy lesů poničených kůrovcovou kalamitou a...

Seniorská obálka může pomoci při záchraně života. Lékař se díky ní...

pátek, 5. dubna 2019, 19:30

Seniorské obálky se stanou součástí zhruba tisícovky přerovských domácností, které obývají lidé nad šedesát let. Princip jejich...

Matka neplatila osm let výživné na svého syna. Dluží téměř osmdesát...

pátek, 5. dubna 2019, 19:00

Čtyřiatřicetiletá žena je podezřelá z trestného činu zanedbání povinné výživy. Od srpna 2010 totiž řádně a včas neplatila výživné...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit vypouštět do vzduchu skoro o polovinu více rtuti

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v měření toxické rtuti.

Pokřikování a zásah policie. V centru Prahy se sešli příznivci SPD i jejich odpůrci

Stovky lidí se odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti "diktátu Evropské unie". V dolní i horní části náměstí se shromáždili i jejich názoroví oponenti. Situaci kontrolovali podle zpravodajů desítky policistů včetně těžkooděnců a členů antikonfliktního týmu. Některým potyčkám se zabránit nepodařilo a policejní těžkooděnci později vytlačili odpůrce SPD z místa konání akce.

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.