Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Obnova lesů v Olomouckém kraji po kůrovcové kalamitě bude trvat roky

 
sobota, 6. dubna 2019, 19:00

Několik stovek tisíc stromů padlo v Olomouckém kraji v posledních letech za oběť kůrovci, suchu a vichřicím. Obnova kůrovcem zdevastovaných lesů, ve kterých vznikly rozsáhlé holiny měnící ráz krajiny, potrvá mnoho let a bude stát desítky až stovky milionů korun. Kalamita nejvíce postihla lesy v Jeseníkách, severní části Olomoucka a ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá.

Například v lesích, které vlastní Arcibiskupské lesy a statky Olomouc (ALSOL), bylo na území Olomouckého kraje kvůli kůrovci a suchu poničeno téměř půl milionu metrů krychlových dřeva. „S největší kalamitou se momentálně potýká polesí Rejvíz a Chvalčov. Ovšem silně zasaženy jsou prakticky všechna naše polesí, počínaje lesními porosty na Jesenicku, v okolí Mírova a Drahanské vrchoviny, až k Hostýnským vrchům a pohoří Chřiby ve Zlínském kraji," řekl dnes jednal ALSOL Petr Skočdopole.

ALSOL v Olomouckém kraji spravují lesy na ploše bezmála 30 tisíc hektarů, přičemž rozloha odlesněných ploch už činí 700 hektarů. Holiny by měly být zalesněny letos. „Jedná se o 2,5 násobek plochy holiny v běžném roce. Na každý hektar odlesněné plochy vysadíme v průměru 6500 nových sazeni," podotkl Skočdopole.

O kůrovcové kalamitě se začalo v Olomouckém kraji nahlas hovořit po suchém létě v roce 2015. V následujících letech Olomouckých kraj zasáhlo několik vichřic a vznikly rozsáhlé holiny, přičemž se jejich plocha po každém silnějším větru rozrůstá. Lesy města Olomouce (LMO) s následky kůrovcové kalamity bojují zhruba na polovině svých lesních porostů. „Plocha holin v našich lesích už čítá stovky hektarů. Druhou polovinu lesů máme například v Litovelském Pomoraví, kde jsou listnaté stromy a problém s kůrovcem tam samozřejmě není," řekl ředitel LMO David Janásek.

Podle Janáska je stabilita kůrovcem, suchem a vichřicemi oslabených jehličnatých porostů velmi narušená. „Lesy jsou otevřené větru. Pak stačí menší větrná epizoda a padají další stromy. Občas už i modříny a borovice, což jsou dřeviny, které by měly být odolnější. Kvůli chybějícímu okolnímu porostu vítr sebere i je," upozornil.

Ministerstvo zemědělství už v postižených oblastech prodloužilo lhůtu pro zalesnění z nynějších dvou na pět let a dobu pro zajištění porostu ze sedmi na deset let od vzniku holiny. LMO se budou snažit vzniklé holiny průběžně zalesňovat ve dvouletém režimu. „Jakýkoliv odklad bude znamenat oddálení problému do pozdější doby. Prodloužení lhůty pro zalesnění ze strany MZe umožní i případné pozdější zalesnění holin," uvedl Janásek.

Obnova poničených lesů v Olomouckém kraji bude nákladná. „Do pěstební činnosti plánujeme letos investovat minimálně 170 milionů korun. V následujících letech náklady do pěstební činnosti dramaticky porostou řádově o 50 milionů korun ročně," upozornil Skočdopole. Dodal, že o sazenice v lese se jeho vlastník musí starat ještě po dobu minimálně sedmi let, což náklady dál zvýší.

Napsal(a) ČTK | Foto Wikimol [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)]

Kam dál?

V Olomouci bude mezi hendikepované a znevýhodněné rozdělen jeden...

sobota, 6. dubna 2019, 18:00

Na Světový den zdraví, tedy 7. dubna bude v Olomouci spuštěn nový dotační titul, díky kterému se mezi znevýhodněné či...

Města v našem kraji měla loni rekordně nízký počet obyvatel

sobota, 6. dubna 2019, 16:00

Počet obyvatel tří desítek měst v Olomouckém kraji loni klesl o více než tisíc na 354.400 lidí. Je to nejnižší hodnota od začátku...

Šternberský hrad už příští sobotu otevře své technické zázemí, ukáže...

sobota, 6. dubna 2019, 10:00

Od kuchyně až po půdu si budou moci exkluzivně prohlédnout příští sobotu zájemci prostory hradu ve Šternberku. Ojedinělá...

Do obnovy poničených lesů investují Vojenské lesy a statky 320...

pátek, 5. dubna 2019, 20:30

Více než 300 milionů korun investují letos Vojenské lesy a statky ČR (VLS) do obnovy lesů poničených kůrovcovou kalamitou a...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Internet se baví streamem pákistánské ministerstva. Omylem vysílalo s kočičím filtrem

Nestává se tak často, že by tisková konference přenášená na sociální sítě v Pákistánu vyvolala takový rozruch, jako ta, kterou před nedávnem přenášelo ministerstvo informací. Nepozorný externista, který měl stream na starost, totiž zapnul kočičí filtr, který váženým členům ministerstva i samotnému ministrovi přidělal infantilní kočičí ouška a fousky.

VIDEO: Videoklip je na světě. Tomáš Klus nazpíval s Arpidou píseň Marie

Videoklip k písni Marie je na světě. Známou písničku Tomáše Kluse nazpíval zpěvák společně s hudebním uskupením K.R.B z Centra Arpida. Natáčení proběhlo v pondělí 1. dubna a kulisou se stalo centrum Budějc.

Šéf Boeingu připustil chyby, získat zpět důvěru potrvá

Šéf americké společnosti Boeing dnes připustil, že se firma dopustila chyby při zavádění problematického systému varování v pilotní kabině letounů Boeing 737 MAX. Zároveň předpověděl, že potrvá nějaký čas, než výrobce znovu získá důvěru zákazníků, otřesenou dvěma leteckými katastrofami s 346 oběťmi na životech. Ty vedly k zákazu létání zmíněných strojů po celém světě.