Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Část areálu poutního místa na Boží hoře byla prohlášena kulturní památkou

 
středa, 10. dubna 2019, 17:00

Ministerstvo kultury zařadilo na seznam tři ze sedmi nemovitostí, které navrhovali památkáři, a jež tvoří ucelený soubor. Památkové ochrany se dostalo kostelu Panny Marie Bolestné, k němuž vede od města křížová cesta, kříži před jeho vstupem a výklenkové kapli křížové cesty informoval Vlastimil Staněk z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu.

„Kamenný poutní kostel v Žulové měl být ve své době ukázkou vytříbenosti a slohové čistoty, upomínkou na slávu, moc a bohatství katolické církve ve středověku. Před kostelem umístěný litinový kříž a výklenková kaple nacházející se pod horou jsou drobnou sakrální architekturou. Jde o jednu z nejvíce ohrožených kategorií kulturního dědictví," uvedl Staněk.

Na náklady vratislavského biskupa Heinricha Förstera byl na konci 19. století vystavěn nový kostel zasvěcený Panně Marii Bolestné. Autorství návrhu je připisováno Friedrichu von Schmidtovi, profesoru na Akademii výtvarných umění ve Vídni, uvedl Staněk. V roce 1877 vybudovala obec ke kostelu novou křížovou cestu se 14 zastaveními. Obrazy od malíře Baucha z Vidnavy nahradila ve druhé polovině 20. století současná vyobrazení jednotlivých zastavení.

Podle ministerstva kultury si tyto tři nemovitosti v areálu, tvořící jednotný celek, dodnes zachovaly své historické i umělecké hodnoty. Naopak zbylé navržené nemovitosti včetně torza obvodových stěn Jiřího chaty z roku 1905, která v 50. letech 20. století vyhořela, a křížové cesty nenesou podle odborníků významné památkové hodnoty. Poutní místo se váže k letům 1712 až 1713, kdy byl na Boží Hoře u Žulové vybudován dřevěný kostelík zasvěcený Panně Marii.

„Boží hora se stala vyhledávaným poutním místem kvůli uctívanému obrazu Panny Marie Bolestné, který měl být podle pověsti na Boží hoře pověšený na stromě již ve 12. století. Za josefínských dob došlo ke zrušení poutního místa a v roce 1864 ke zpustošení a vyloupení kostela," uvedl Staněk.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Góry Opawskie

Kam dál?

Zájemci o pozorování ptactva se mohou zúčastnit první jarní...

středa, 10. dubna 2019, 16:30

V sobotu 13. dubna se uskuteční první ornitologická exkurze pro veřejnost, kterou pořádá Moravský ornitologický spolek –...

Královnou letošního Majálesu se stane Pavel alias Dáša ze seriálu...

středa, 10. dubna 2019, 13:10

Stala se nečekanou českou popkulturní ikonou posledních měsíců. Herečka Erika Stárková je po roli transsexuálky v seriálu MOST!...

Bude Olomouc opět městem květin? V létě se rozšíří květinová výzdoba...

středa, 10. dubna 2019, 10:16

Horní náměstí v Olomouci bude letos v létě lemováno velkými květinovými nádobami ze dvou stran. Radní toto téměř dvojnásobné...

Senior se posilnil alkoholem a nezvládl jízdu na kole. Upadl na...

středa, 10. dubna 2019, 10:00

Včera pár minut po poledni se v obci Drahotuše stala dopravní nehoda. Pětasedmdesátiletý cyklista se zranil.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ministerstvo jde na ruku uhelným elektrárnám. Chce jim povolit vypouštět do vzduchu skoro o polovinu více rtuti

Místo snahy o ochranu ovzduší, změna vyhlášky. Ministerstvo životního prostředí chce uhelným elektrárnám schválit 40% toleranci v měření toxické rtuti.

Pokřikování a zásah policie. V centru Prahy se sešli příznivci SPD i jejich odpůrci

Stovky lidí se odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí kvůli demonstraci sněmovního hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) proti "diktátu Evropské unie". V dolní i horní části náměstí se shromáždili i jejich názoroví oponenti. Situaci kontrolovali podle zpravodajů desítky policistů včetně těžkooděnců a členů antikonfliktního týmu. Některým potyčkám se zabránit nepodařilo a policejní těžkooděnci později vytlačili odpůrce SPD z místa konání akce.

Rychlé železniční spojení Liberce s Prahou podle studie není možné, kraj to ale odmítá

Není žádnou novinkou, že Liberecký kraj se snaží zlepšit železniční dopravu z Liberce do Prahy. Zatím se ale nepodařilo ideální řešení najít. Podle studií proveditelnosti totiž není možné utvořit takové napojení, jaké kraj požaduje.