Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na festivalu Academia film Olomouc bude mít premiéru dokumentární film o emeritním rektorovi Josefu Jařabovi

 
středa, 17. dubna 2019, 21:00

Homo Academicus. Tak nazval Martin Müller, režisér a vedoucí Audiovizuální produkce Univerzity Palackého v Olomouci (UP), svůj filmový dokument o amerikanistovi a emeritním rektorovi UP Josefu Jařabovi. Snímek, jehož koproducentem je Česká televize, bude mít slavnostní premiéru v kině Metropol 25. dubna v 16 hodin na mezinárodním festivalu populárně-vědeckých filmů Academia film Olomouc.

Dokument o prvním polistopadovém rektorovi Josefu Jařabovi vznikal sedm let. „Nechtěl jsem vytesat sochu a vyrobit nekritický oslavný film. Divákům, kteří neznají profesora Jařaba, jsem ho chtěl představit jako výraznou osobnost, která po listopadu 1989 proměnila Univerzitu Palackého v moderní školu a která nejenže otevřela univerzitu světu, ale dokázala svět přivést do Olomouce. Pro ty, kteří ho znají a ony doby prožili spolu s ním, by pak měl být film navíc připomenutím společných setkání a zážitků. To vše s lehkou jazzovou nadsázkou a humorem typickým pro hlavní postavu mého filmu,“ řekl režisér Martin Müller.

Film zachycuje Jařaba v mnoha podobách – ať už oficiálních, když přijímá na univerzitě světoznámé osobnosti jako básníka Allena Ginsberga, divadelního režiséra a herce Petera Ustinova či novináře a publicistu Pavla Tigrida, nebo méně oficiálních (například na studentském majálesu). Zároveň díky archivním záznamům ukazuje respektovaného znalce a překladatele angloamerické literatury jako milovníka jazzu a oblíbeného pedagoga.   

Jařab pustil filmaře i do svého soukromí, ve filmu mluví o svých blízkých, přátelích a spolupracovnících. Mnozí z nich z filmového plátna i promlouvají, a divák si tak může sám udělat představu, čím je osobnost Josefa Jařaba zajímavá například pro někdejšího disidenta a politika Jana Rumla, překladatele a diplomata Michaela Žantovského, filozofa Jana Sokola nebo spisovatele Jiřího Stránského. „Některá setkání se už nepodaří nikdy zopakovat, jiná by zase ani dobrý režisér nevymyslel. Třeba když na křtu pamětí osmdesátiletého profesora Jařaba o něm jako o studentovi vtipně mluví jeho stále aktivní učitel, více než devadesátiletý profesor Jaroslav Peprník. Jsem rád, že jsme i takové okamžiky důležité pro paměť univerzity mohli zaznamenat,“ doplnil Müller.

Kamera je i u rodinných setkáních a debat se syny o politice, v létě při odpočinku na chalupě nebo při návštěvě hřbitova v rodných Kravařích. „To byla velmi úzká hranice mezi tím, co člověk mohl považovat za soukromí a co bylo součástí buď pedagogické, nebo rektorské práce. Měl jsem ale v režiséra naprostou důvěru,“ vysvětlil Josef Jařab, proč nechal bez obav dokumentaristy nahlédnout i do rodinného kruhu.

Režisér pořídil za sedm let natáčení několik desítek hodin materiálu, pro film využil i záznamy z univerzitního audiovizuálního archivu. Podstatnou roli má také hudba, kterou složil Emil Viklický.

Koproducentem filmu je Česká televize, která dala autorovi k dispozici archivní materiál zachycující setkání rektora Josefa Jařaba s prezidentem Václavem Havlem a také ovlivnila dramaturgickou koncepci dokumentu. Výsledný film díky tomu nezůstává pouhým portrétem osobnosti, ale je silným otiskem doby a proměny jejích etických hodnot.

„Když na podzim 2018 oznámila Vize 97 Nadace Dagmar a Václava a Havlových, že laureátem jejich prestižní ceny bude právě bývalý rektor UP, který na počátku své rektorské dráhy naopak udělil čestný doktorát Václavu Havlovi, napadlo mě, že život sám vybral ten nejlepší konec mého příběhu,“ vysvětlil režisér, proč několikaleté natáčení před pár měsíci ukončil.

Film Homo Academicus vznikl v koprodukci České televize a Studia Velehrad, za podpory statutárního města Olomouce a Univerzity Palackého. Premiéra snímku se uskuteční v rámci festivalu Academia film Olomouc 25. 4. v 16:00 kině Metropol v Olomouci. Film bude mít i svou pražskou premiéru, která proběhne 21. května v 16:30 v kinosále Paláce Lucerna. Česká televize by měla dokument uvést v rámci programového schématu pořadů k výročí 17. listopadu.

Tisková zpráva | Foto Jakub Wittka

Kam dál?

Drony jsou stále oblíbenější, ne každý majitel ale řeší pravidla,...

středa, 17. dubna 2019, 20:30

Drony se těší stále větší oblibě. Aby také ne. Pohled z ptačí perspektivy se díky své jedinečnosti jen tak neokouká, jenže i...

Na zahradě u Klášterního Hradiska došlo k hádce a fyzickému napadení....

středa, 17. dubna 2019, 19:00

V pondělí večer došlo na pozemku u jedné ze zahradních chatek v Olomouci, části Klášterní Hradisko, k fyzickému napadení. Případ...

Jarní Flora Olomouc láká na spojení květin a skla

středa, 17. dubna 2019, 18:00

Ocitněte se ve hře světla a stínu, ve které se prolne půvab jarních květin s křehkou krásou českého skla. Na jedinečnou hlavní...

Během Velikonoc policie zvýší počet hlídek kvůli bezpečnosti. Zaměří...

středa, 17. dubna 2019, 15:00

V návaznosti na blížící se Velikonoční svátky a s ohledem na aktuální situaci v Evropě přijala policie preventivní bezpečnostní...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Šikana ve školách zůstává, dvě třetiny případů jsou v ZŠ

Šikana ve školách je stále problém, počty telefonátů dětí, které se kvůli ní obrací na Linku bezpečí, se v posledních letech pohybují mezi 1800 a 2300 ročně. Za posledních devět let vzrostl zejména počet případů, kdy si děti stěžují na šikanu v počítačovém světě. Vyplývá to z údajů Linky bezpečí, které sdělila její mluvčí Regina Jandová. Podle ministerstva školství se zhruba dvě třetiny případů šikany týkají základních škol, třetina škol středních.

Zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Rakušan Niki Lauda

Ve věku 70 let v pondělí zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Niki Lauda. S odvoláním na rodinu legendárního rakouského jezdce o tom dnes informovala agentura APA. Laudu, který se věnoval také podnikání v leteckém průmyslu, v poslední době trápily vážné zdravotní problémy. Loni v srpnu se podrobil transplantaci plic. Titul mistra světa Lauda získal v letech 1975, 1977 a 1984.

ANKETA: Vláda se postavila proti volebnímu právu od 16 let

Poslanecký návrh Starostů, podle něhož by komunální politiky směli volit lidé už od 16 let věku, vláda na svém dnešním zasedání odmítla. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Proti snížení věkové hranice voličů o dva roky se postavila ministerstva vnitra a spravedlnosti, výhrady mělo i celkově neutrální ministerstvo financí. O předloze rozhodne Sněmovna.