Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Ve vojenském prostoru Libavá vrcholí cvičení Czech Lizzard 2019

 
úterý, 23. dubna 2019, 07:30

Ve vojenském prostoru Libavá vrcholí v těchto dnech cvičení Czech Lizzard 2019. Má prověřit především připravenost nasazení jednotek do aliančních sil velmi rychlé reakce NATO. Kromě českých vojáků ze 71. mechanizovaného praporu cvičí na Libavé i vojáci z Rumunska, informovali zástupci armády.

„Celkem se tak cvičení, jehož námětem je prověření vedení bojové činnosti mechanizovaných jednotek v konfliktu vysoké intenzity, zúčastní přes osm set vojáků s dvěma stovkami kusů vojenské techniky včetně bojových vozidel BVP-2 a tanků T-72M4CZ," informoval mluvčí 7. mechanizované brigády Ladislav Kabát.

Na Libavé se do cvičení, které končí 26. dubna, zapojil 71. mechanizovaný prapor, do jehož sestavy je začleněna rumunská mechanizovaná rota a prvky bojové podpory a bojového zabezpečení. „Společně s nimi cvičí velitelství 7. mechanizované brigády a 73. tankový prapor, simulující roli nepřítele," doplnil Kabát.

V letech 2019 až 2021 je hranický 71. mechanizovaný prapor "Sibiřský" zařazen do sil rychlé reakce NATO, jde o nejvyšší pohotovosti sil velmi rychlé reakce NATO, známé pod zkratkou VJTF (Very High Readiness Joint Task Force). Jsou schopny ve velmi krátké době reagovat na potenciální hrozby pro členské země aliance. Hranický prapor bude společně s prapory Španělska, Polska a Velké Británie součástí mezinárodní brigády VJTF, jejíž základ tvoří polská 21. brigáda Střelců Podhalaňských.

Síly VJTF se skládají z brigády čítající přibližně 5000 vojáků, podporované leteckými, námořními a speciálními silami, uvedl Kabát. „Intenzivní příprava 71. mechanizovaného praporu na zařazení do těchto jednotek započala již počátkem roku 2018," dodal mluvčí. Jedním z takových cvičení je právě Czech Lizzard 2019.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Sluncem zalité sjezdovky na Ovčárně byly o víkendu plné lyžařů

pondělí, 22. dubna 2019, 20:00

Sluncem zalité sjezdovky na Ovčárně v Jeseníkách, která je na začátku jara už posledním fungujícím lyžařským areálem v...

Opilý cyklista jedoucí po chodníku chtěl sjet na silnici, narazil...

pondělí, 22. dubna 2019, 19:00

V ulici Durychova v Přerově došlo v pátek kolem jednadvacáté hodiny k dopravní nehodě.

Mrskání pomlázkou na Velikonoční pondělí má přinést zdraví a jarní...

pondělí, 22. dubna 2019, 16:00

Velikonoční pondělí patří podle tradic chlapcům a dívkám, mládenci ráno a dopoledne čekají na děvčata, koledují a vyšlehávají je....

Lázně ve Velkých Losinách opraví dům Brněnka. Budou tam byty

neděle, 21. dubna 2019, 20:00

Majitel Termálních lázní ve Velkých Losinách na Šumpersku zahájil rekonstrukci lázeňského domu Brněnka, ve kterém vznikne devět...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Nicholas Winton byl velmi skromný, říká o něm jedna z jeho „dcer“ Zuzana Marešová

Asi není nutné připomínat neskutečný čin Nicholase Wintona, muže, který zachránil 669 židovských dětí před smrtí v koncentračních táborech. Česká mincovna nyní nechala vytvořit zlatý dukát s vyobrazením právě tohoto hrdiny.

Šikana ve školách zůstává, dvě třetiny případů jsou v ZŠ

Šikana ve školách je stále problém, počty telefonátů dětí, které se kvůli ní obrací na Linku bezpečí, se v posledních letech pohybují mezi 1800 a 2300 ročně. Za posledních devět let vzrostl zejména počet případů, kdy si děti stěžují na šikanu v počítačovém světě. Vyplývá to z údajů Linky bezpečí, které sdělila její mluvčí Regina Jandová. Podle ministerstva školství se zhruba dvě třetiny případů šikany týkají základních škol, třetina škol středních.

Zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Rakušan Niki Lauda

Ve věku 70 let v pondělí zemřel trojnásobný mistr světa formule 1 Niki Lauda. S odvoláním na rodinu legendárního rakouského jezdce o tom dnes informovala agentura APA. Laudu, který se věnoval také podnikání v leteckém průmyslu, v poslední době trápily vážné zdravotní problémy. Loni v srpnu se podrobil transplantaci plic. Titul mistra světa Lauda získal v letech 1975, 1977 a 1984.