Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Do rekordu v Přerově se může zapojit kromě kytar i citera nebo banjo

 
úterý, 23. dubna 2019, 15:00

Do rekordu v počtu kytar na jednom místě, o který se pokusí hudebníci 1. května v Přerově, se mohou zapojit hráči na všechny strunné nástroje.

Ke kytarám se tak mohou připojit také loutny, banja, balalajky, mandolíny, citery či ukulele. Do akce se už přihlásily první desítky zájemců, další se mohou připojit i přímo na místě, řekl pořadatel akce Pavel Ondrůj. Loni se jich na přerovských hradbách sešlo 63, pořadatelé happeningu by tentokrát chtěli překonat hranici sta kytaristů.

V porovnání s loňským rokem je již nyní přihlášeno více zájemců, ale stejně jako loni předpokládám, že se bude spousta dalších hlásit i na místě, což nám nevadí," uvedl pořadatel akce. Loni na akci zamířili lidé z celé Moravy a organizátoři akce očekávají, že podobně tomu bude i letos.

Kromě pokusu o rekord si na své přijdou i milovníci hudby. Hráči na strunné nástroje zahrají šest skladeb. Podmínkou účasti však není nutnost naučit se zahrát všechny. „Stačí klidně jen jedna, jde o to společně si zahrát a potkat se," doplnil Ondrůj. Vedle anglických skladeb připravili pořadatelé i české. „Zahrajeme si tak společně třeba Já budu chodit po špičkách od Petra Nováka, Želvu od Olympicu nebo legendární pecku A Hard Day's Night od Beatles. Hendrixovka Hey Joe zůstává jako nosná skladba všech ročníků z předchozích let," dodal pořadatel akce.

Pokus o rekord startuje na přerovských hradbách ve středu 1. května ve 14:00, předcházet mu bude letos jako novinka workshop pod vedením kytaristy a lektora Tomislava Zvardoně, kterého se hráči mohou zúčastnit zdarma. Začíná v 11:00. Zájemci se mohou přihlásit zde, kde najdou i akordy a noty plánovaných skladeb. Po kytarovém rekordu si příznivci hudby mohou užít londýnské blues v podání kytaristy a zpěváka Jacka Hutchinsona. V 15:30 pak zahraje polská rocková kapela Satisfaction
Rock.

Kytarová exhibice se bude pod hradbami konat potřetí. První ročník přivítal 59 účastníků, loni jich bylo 63 všech věkových skupin. Kytaristé obsadili celé prostranství pod historickými hradbami, s sebou měli elektrické i akustické kytary, baskytary a nechyběla ani loutna. Poslechnout si je přišlo několik set lidí. Inspirací k pořádání kytarového rekordu v Přerově se stala podobná akce ve Vratislavi.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

V Olomouci začnou zítra Ekologické dny, vyvrcholí ekojarmarkem

úterý, 23. dubna 2019, 13:30

Mýty v konfrontaci se světem přírody se staly hlavním tématem letošního ročníku festivalu Ekologických dnů Olomouc (EDO). Tématu...

Dnes je Světový den knihy a autorských práv

úterý, 23. dubna 2019, 12:00

23. duben byl vyhlášený jako Světový den knihy a autorských práv, a to světovou organizací UNESCO roku 1995.

Naše území zasáhne silný, nárazový vítr. Výstraha platí od dnešního...

úterý, 23. dubna 2019, 11:00

V průběhu úterý 23. dubna bude vát jihovýchodní vítr s nárazy kolem 20 m/s (kolem 70 km/h).

Na Velký pátek řešili přerovští strážníci únik splašků do sklepa...

úterý, 23. dubna 2019, 10:30

Na Velký pátek si motohlídka krátce před polednem všimla hořící trávy v prostoru kolejiště v Přerově a na větší ploše v okolí...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Arch Enemy, Amon Amarth, Powerwolf… Metalfest Open Air vsadil na ověřená jména a hlásí: Vyprodáno!

Na konci května zažije Plzeň invazi metalových fanoušků ze všech možný koutů Evropy. V pátek 31. května odstartuje na Lochotíně tradiční třídenní Metalfest Open Air a už nyní je jisté, že atmosféra bude opět elektrizující. Je vyprodáno, a tak kapely mohou počítat s maximální možnou podporou.

KOMENTÁŘ: Vyberte si 21 volených

Dvojí kvalita potravin. Nelegální migrace. Bezpečnost. Zdanění velkých nadnárodních firem. Čtyři věci, jejichž řešení považují Češi za klíčové. Ale také záležitosti, se kterými Česká republika sama nepohne. Premiér těžko přijde za Markem Zuckerbergem a neoznámí mu, že odteď bude Facebook platit vyšší daně. Stejně tak zcela určitě sám holýma rukama nevyřeší nelegální migraci. Vždycky k tomu budeme potřebovat ostatní státy, se kterými můžeme společně prosadit to, na co sami nemáme.

Život v Česku se za posledních sto let protáhl o tři desetiletí

Život v Česku se za poslední století výrazně prodloužil. Muži mají šanci žít o 29 let déle než jejich předci, ženy o 32 let. V roce 1920 naděje dožití Čechů činila 47 let a Češek 49,8 roku, předloni u mužů byla na 76 letech a u žen na 81,8 roku. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na proměny stáří a stárnutí se zaměřuje dvoudenní konference, která dnes začala v Praze. Podle expertů přístup institucí a politiků ke stáří výrazně zaostává za demografickými změnami a v Česku by opatření k aktivnímu stárnutí měla cílit hlavně na početnou generaci 70. let, takzvané Husákovy děti.