Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lázeňský park v Teplicích nad Bečvou má za sebou rozsáhlou úpravu

 
pondělí, 13. května 2019, 20:30

Lázeňský park v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku má za sebou rozsáhlou obnovu.

Přestárlé stromy byly v uplynulých měsících vykáceny, vysázeny bylo tisíce dřevin. Projekt Lesů ČR za 2,1 milionu korun nyní pokračuje údržbou nové zeleně, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Park na levém břehu řeky Bečvy byl v péči arboristů od loňského podzimu do letošního jara. Odborníci zdejší stromy ošetřili, stovku z nich kvůli špatnému stavu museli vykácet a v parku vysadili 4300 dřevin.

V historicky cenném parku prohlášeném za kulturní památku začali odborníci pracovat loni na podzim. Stromy přitom ošetřovali v členitém a místy i skalnatém terénu přímo nad Bečvou. Letos na jaře ze svahů a skal zmizely i volně ležící kameny, které ohrožovaly pěší na turistických chodnících. „Celkem 58 stromů arboristé ošetřili, 104 nebezpečných stromů ve špatném zdravotním stavu se vykácelo. Část dřevní hmoty zůstala na místě a slouží některým vzácným druhům brouků vázaným na tlející dřevo," uvedl ředitel brněnského krajského ředitelství Lesů ČR Dalibor Šafařík.

Arboristé na místě také vyřezali náletové dřeviny a vysadili sazenice 4300 keřů a stromů. „Jde například o břečťan obecný, hloh obecný či kalinu obecnou a jeřáb břek. Nyní o ně pečujeme," doplnil Šafařík. Dodal, že s ohledem na nemovitou kulturní památku se statusem zvláště chráněného území zohlednili odborníci požadavky památkové péče a orgánů ochrany přírody.

Lázeňský park je od roku 1991 kulturní památkou. Obklopuje zdejší Lázně Teplice nad Bečvou, které patří k jedněm z nejstarších lázní na Moravě; specializují se na léčbu kardiovaskulárních chorob. Nachází se zde také vstup do Zbrašovských aragonitových jeskyní. Historie budování a vytváření lázeňského parku ve svahu na levém břehu řeky Bečvy spadá podle informací na stránkách obce Teplice nad Bečvou do počátků 19. století, kdy jsou zaznamenány první záměrné snahy o ucelené řešení parkové výsadby spojené především se jménem Josefa Chotka.
Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Lázně Teplice nad Bečvou a.s.

Kam dál?

Na Náměšťfestu vystoupí Voxel, Mirai a další. Akce nabízí bohatý...

pondělí, 13. května 2019, 18:00

V Náměšti na Hané v sobotu 6. července odstartuje Náměšťfest.

Město Jeseník vydalo knihu o významném zdejším občanovi a vojákovi...

neděle, 12. května 2019, 10:00

Knižní publikaci pod názvem Jan Krejčí, s podtitulem Občan města Jeseníku 1895–1962, předala včera starostka města Zdeňka...

VIDEO: Když sluníčko zabíjí. Neupečte si v horku psa, stačí jen pár...

sobota, 11. května 2019, 18:00

Sluníčko už dává znát svou sílu a některé dny jsou opravdu teplé. S horkem se ale objevují i nová rizika. Třeba takové auto se...

ANALÝZA: Češi letos v práci promrhají 65 minut denně

sobota, 11. května 2019, 16:00

Češi letos v zaměstnání stráví mimopracovními aktivitami v průměru 65 minut denně, což je stejně jako loni. Zaměstnavateli tím...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ochota Česka podílet se na řešení migrace se blíží nule, komentuje německý ministr vnitra

Připravenost Česka podílet se na společném evropském řešení migrace se podle německého ministra vnitra Horsta Seehofera blíží nule. Tento dojem si odvezl ze své nedávné návštěvy Prahy. Řekl to na tiskové konferenci v Berlíně, kde se také jasně přihlásil k povinnosti zachraňovat migranty ze Středozemního moře.

Okamurovi bych pomočil hrob, Soukup je narcista v nejextrémnější podobě, říká řeporyjský starosta Pavel Novotný

Pavla Novotného netřeba představovat. „Dělník bulváru na odpočinku“, jak se na Facebooku nazývá, už nepůsobí vrásky na čele celebrit. Od loňského roku vede pražskou městskou část Řeporyje jako starosta. Sám přiznává, že nyní zažívá jedno z nejšťastnějších životních období. Ruce pryč od bulváru ale nedává. Nutkání věnovat se žurnalistice stále přetrvává.

Fond životního prostředí pozastavil Agrofertu národní dotaci

Kvůli možnému střetu zájmů bývalého vlastníka Agrofertu premiéra Andreje Babiše (ANO) pozastavil náměstek Státního fondu životního prostředí Leo Steiner národní dotace pro podnik holdingu Agrofert - lihovar v Kutné Hoře. Píšou o tom dnešní Hospodářské noviny. Rozhodnutí se netýká evropských dotací, ale těch českých. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka sdělil, že o pozastavení proplacení společnost nemá informace.