Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lázeňský park v Teplicích nad Bečvou má za sebou rozsáhlou úpravu

 
pondělí, 13. května 2019, 20:30

Lázeňský park v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku má za sebou rozsáhlou obnovu.

Přestárlé stromy byly v uplynulých měsících vykáceny, vysázeny bylo tisíce dřevin. Projekt Lesů ČR za 2,1 milionu korun nyní pokračuje údržbou nové zeleně, informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Park na levém břehu řeky Bečvy byl v péči arboristů od loňského podzimu do letošního jara. Odborníci zdejší stromy ošetřili, stovku z nich kvůli špatnému stavu museli vykácet a v parku vysadili 4300 dřevin.

V historicky cenném parku prohlášeném za kulturní památku začali odborníci pracovat loni na podzim. Stromy přitom ošetřovali v členitém a místy i skalnatém terénu přímo nad Bečvou. Letos na jaře ze svahů a skal zmizely i volně ležící kameny, které ohrožovaly pěší na turistických chodnících. „Celkem 58 stromů arboristé ošetřili, 104 nebezpečných stromů ve špatném zdravotním stavu se vykácelo. Část dřevní hmoty zůstala na místě a slouží některým vzácným druhům brouků vázaným na tlející dřevo," uvedl ředitel brněnského krajského ředitelství Lesů ČR Dalibor Šafařík.

Arboristé na místě také vyřezali náletové dřeviny a vysadili sazenice 4300 keřů a stromů. „Jde například o břečťan obecný, hloh obecný či kalinu obecnou a jeřáb břek. Nyní o ně pečujeme," doplnil Šafařík. Dodal, že s ohledem na nemovitou kulturní památku se statusem zvláště chráněného území zohlednili odborníci požadavky památkové péče a orgánů ochrany přírody.

Lázeňský park je od roku 1991 kulturní památkou. Obklopuje zdejší Lázně Teplice nad Bečvou, které patří k jedněm z nejstarších lázní na Moravě; specializují se na léčbu kardiovaskulárních chorob. Nachází se zde také vstup do Zbrašovských aragonitových jeskyní. Historie budování a vytváření lázeňského parku ve svahu na levém břehu řeky Bečvy spadá podle informací na stránkách obce Teplice nad Bečvou do počátků 19. století, kdy jsou zaznamenány první záměrné snahy o ucelené řešení parkové výsadby spojené především se jménem Josefa Chotka.
Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Lázně Teplice nad Bečvou a.s.

Kam dál?

Na Náměšťfestu vystoupí Voxel, Mirai a další. Akce nabízí bohatý...

pondělí, 13. května 2019, 18:00

V Náměšti na Hané v sobotu 6. července odstartuje Náměšťfest.

Město Jeseník vydalo knihu o významném zdejším občanovi a vojákovi...

neděle, 12. května 2019, 10:00

Knižní publikaci pod názvem Jan Krejčí, s podtitulem Občan města Jeseníku 1895–1962, předala včera starostka města Zdeňka...

VIDEO: Když sluníčko zabíjí. Neupečte si v horku psa, stačí jen pár...

sobota, 11. května 2019, 18:00

Sluníčko už dává znát svou sílu a některé dny jsou opravdu teplé. S horkem se ale objevují i nová rizika. Třeba takové auto se...

ANALÝZA: Češi letos v práci promrhají 65 minut denně

sobota, 11. května 2019, 16:00

Češi letos v zaměstnání stráví mimopracovními aktivitami v průměru 65 minut denně, což je stejně jako loni. Zaměstnavateli tím...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Na hostivařské trati nastal další milník. Začala rekonstrukce železniční stanice Praha-Vršovice

Jeden z největších železničních projektů v zemi, čtyřmiliardová optimalizace traťového úseku z Prahy-Hostivaře na Hlavní nádraží, pokročil k dalšímu milníku – rekonstrukci stanice Praha-Vršovice.

Kterým eshopům s potravinami se raději vyhnout? Upozorňuje na to web potravinářské inspekce

Jak nakoupit potraviny a doplňky stravy snadno přes internet a přitom se nenapálit? To se snaží zajistit potravinářská inspekce, která zřídila novou sekci webu Potraviny na pranýři s názvem Rizikové weby.

Stát chce podle Babiše koupit ArcelorMittal za korunu

Stát chce koupit ostravský hutní podnik ArcelorMittal za korunu. Premiér Andrej Babiš (ANO) to uvedl v dnešním vydání Hospodářských novin (HN). Babiš řekl, že se zástupci ArcelorMittalu o koupi jedná. Britská firma Liberty House, která plánuje hutě koupit, není podle premiéra transparentní. Skupina ArcelorMittal musí ostravský podnik a další evropské hutě prodat, aby mohla koupit největší evropskou ocelárnu Ilva v Itálii. Evropská komise (EK) již dříve sdělila, že Liberty House je vhodným zájemcem o ostravské hutě a může je převzít.