pondělí 17. června 2024 Adolf

Názory na střet studentů s iniciátory petice se různí, policie vyšetřuje případ jako přestupek

Policie řeší páteční incident na náměstí, při němž vznikla konfrontace mezi zahraničními studenty Univerzity Palackého a iniciátory petice pod hlavičkou Islám v ČR nechceme, jako přestupek.

„Jeden z přítomných cizinců je podezřelý ze spáchání přestupku proti občanskému soužití. Snažil se strhnout plakátek s logem, což se mu nepodařilo. K hmotné škodě však nedošlo," uvedla krajská policejní mluvčí Marie Štrbáková s tím, že na policii zatím nebylo v souvislosti s tímto incidentem podáno žádné trestní oznámení.

Náhledy na celou událost se různí

Podle rektora univerzity, který se k situaci vyjádřil ve svém prohlášení, nebere roztržku na lehkou váhu."Skupina antiislamistů nechávala podepsat kolemjdoucí petici proti imigraci. Několik zahraničních studentů Univerzity Palackého šlo okolo a po pár ostřejších slovech na adresu antiislamistů jeden ze studentů strhl plakát vyzývající k boji proti přistěhovalectví. Toť vše," uvedl Miller na svém facebookovém profilu.

Vedení univerzity si zahraničního studenta, který z petičního stánku strhl plakát, pozve k pohovoru. "Buď já nebo pan děkan si dotyčného pozveme a vysvětlíme mu, že takto to dělat v ČR nebudeme. Jestli chce, ať si založí vlastní petici Chceme v ČR přistěhovalce a já ji klidně podepíšu jako první. Po otcovské domluvě bude možná i nějaká sankce, ale zatím nechci předbíhat," podotkl rektor.

Podle Evy Hrindové z IVČRN se však událost odehrála úplně jinak. Celou událost popisuje akivista následujícími slovy na svém blogu: "Přicházíme na místo, kde chceme rozložit petiční stánek. A tam stojí horda cizinců, připravená k boji - přesně tak vypadají. Napadají nás slovně, přibližují se, mají zlé oči - jde z nich opravdu strach. Je jich hodně - 10, 15? Nevím, nepočítala jsem je. Jsou uražení - co si to dovolujeme? Ukazují na obrázek přeškrtnuté mešity - ta je rozpaluje do běla. Předcházející den nám to přece řekli jasně - "Jak si dovolujete odmítat imigranty? Je to vaše povinnost je vzít! A co vám vadí na islámu? Beztak budete do pár let všichni našimi otroky!"

"Dnes s nimi odmítáme mluvit a klidně si stavíme stánek a chystáme petiční archy. To jednoho z nich vytočí a zničehonic se vrhá na stánek a chce strhnout symbol přeškrtnuté mešity, poráží stánek... Šok, údiv, zděšení... Ale slyším - Policie! - a atak je v zárodku zastaven, útočník odvlečen... Ale ty fanatické oči jsem viděla zblízka, tu zlobu," píše dále.

Událost popsal i šéfredaktor Olomouckého deníku Martin Dostál ve svém prohlášení na Facebooku.

 

Později byla zveřejněna jeho e-mailová korespondence s občanem Markem Vokšayim. Ten na svém soukromém webu zveřejnil celou korespondenci:

---

Jelikož jsem ale měl přesné informace od obou aktivistek potvrzené dalšími svědky, rozhodl jsem se dnes kontaktovat šéfredaktora Dostála a požádat ho o vysvětlení jeho zveřejněných lží. Vyměnili jsme si několik mailů, během nichž se pan šéfredaktor nádherně sám usvědčil, protože zřejmě zapoměl, co vlastně napsal. A zde vám k pobavení předkládám celou tu taškařici vrcholící usvědčením šéfredaktora ze lži:


---------- Původní zpráva ----------
Od: Dostál Martin <Martin.Dostal@denik.cz>
Komu: marav marav <marav1@seznam.cz>
Datum: 31. 5. 2015 15:55:03
Předmět: RE: Dobrý den,
Vážený pane Vokšayi,
šéfredaktorem Olomouckého deníku jsem já. Kontakty najdete v podpisu.
S pozdravem a přáním pěkného dne
Martin Dostál
Šéfredaktor Olomouckého deníku
......................................
From: marav marav [mailto:marav1@seznam.cz]
Sent: Sunday, May 31, 2015 4:37 PM
To: Dostál Martin
Subject: RE: Dobrý den,
výborně, děkuji za reakci. Měl bych tedy otázku na vás:
Proč jste lhal o průběhu napadení aktivistů z IVČRN ? Proč neodpovídáte na reakce na fcb, abyste svá tvrzení obhájil ?
zde vyjádření přímo jedné dámy ze dvou, které byly napadeny:
Eva Hrindová To je naprosto absurdní pomluva. Na stánku jsme byly dvě ženy, z toho jedna s dítětem a jeden nás kolega. Byli jsme tak vy strašení, z agrese na nás čekající Velké skupiny cizinců, ze jsme se nezmohli ani na slovo. Pan Dostal lze a je mi smutno z takové neobjektivity a neprofesionality. ..
mv
.............................

---------- Původní zpráva ----------
Od: Dostál Martin <Martin.Dostal@denik.cz>
Komu: marav marav <marav1@seznam.cz>
Datum: 31. 5. 2015 16:46:22
Předmět: RE: Dobrý den,
Vážený pane Vokšayi,
na nenávistné a urážející reakce neodpovídám a odpovídat nebudu, mám na práci důležitější věci. Když je někdo přesvědčený o své pravdě, stejně s tím nic neudělám. Ve svém příspěvku jsem popsal jen a jen to, co jsem na vlastní oči viděl. Citace paní Hryndové bylo absolutně doslovná, stál jsem v tu chvíli necelé dva metry od ní. V žádném případě nechci celý případ bagatelizovat, myslím si, že student, který strhl plakát, si zaslouží trest a důraznou domluvu, že v České republice se dodržují české zákony. Dnes jsem byl osobně ujištěn Jiřím Musilem, vedoucím územního odboru Olomouc Policie ČR, že se tak stane. Zároveň policisté ocenili můj příspěvek, protože přesně tak, jak jsem jí popsal, se celá situace odehrála i z jejich pohledu. Za pravdu mi dávají i další desítky lidí, kteří na náměstí byli, takže si opravdu nemyslím, že bych něčím fabuloval či dokonce lhal.
S pozdravem a přáním pěkného dne
Martin Dostál
Šéfredaktor Olomouckého deníku
...........................................

From: marav marav [mailto:marav1@seznam.cz]
Sent: Sunday, May 31, 2015 5:29 PM
To: Dostál Martin
Subject: RE: Dobrý den,
Je mi líto milý pane, ale žádné desítky lidí vám za pravdu nedávají ..... pokud jsem zaznamenal, jde pouze o rektora, prorektora a cca 5-6 studentů olomoucké univerzity, z nichž ale na místě nikdo nebyl, a kteří přesto všude šíří váš článek. Policie mohla těžko potvrdit vaši verzi, když přijela až v průběhu útoku, zatímco vy tvrdíte, že Eva slova pronesla před útokem . Navíc není pravdou, že ti muslimové tam byli náhodou a procházeli, protože první konflikt proběhl už ve čtvrtek a v pátek už na náměstí skupina 20 muslimů na naše aktivistky čekala a útok si plánovala. Tvrzení, že dvě ženy s dítětem vyprovokovaly střet svým verbálním útokem, je skutečně úsměvné.
mv
..................................................

---------- Původní zpráva ----------
Od: Dostál Martin <Martin.Dostal@denik.cz>
Komu: marav marav <marav1@seznam.cz>
Datum: 31. 5. 2015 17:46:45
Předmět: RE: Dobrý den,
Vážený pane Vokšayi,
gratuluji Vám, poslední zprávou jste ukázkově předvedl typ demagogie, se kterou se snažím bojovat. Nic z toho, co mi podsouváte, jsem neřekl. Neřekl jsem, že by paní Hrindová pronesla slova před incidentem, stalo se tak až po něm a pronesla je, pokud si správně pamatuji, směrem k policistům. Nikde a nikdy jsem netvrdil, že tam studenti byli náhodou a procházeli kolem. A nikde a nikdy jsem také netvrdil, že by incident vyprovokovaly dvě dámy, co byly u petičního stánku.
Tímto považuji naši komunikaci za uzavřenou, děkuji Vám a přeji Vám pěkný den
Martin Dostál
Šéfredaktor Olomouckého deníku
...............................................

Děkuji .... také mi stačí ukázka vaší demagogie a lži. Jako důkaz stačí citovat vaše slova za kterými za řadou teček následuje má reakce:

1) Nebylo to zdaleka tak dramatické, jak líčí "kolegové" z jiných médií. Skupina arabských studentů, kteří v Olomouci normálně fungují a nikdy s nimi nebyl žádný problém, vyjádřila zcela pochopitelně svůj nesouhlas s xenofobní peticí. K pošťuchování (ano, nebyl to žádný útok) došlo až po provokacích iniciátorů petice ............. zde je vaše jasné vyjádření, že k útoku došlo po provokacích ze strany aktivistů !!!!

2) ..... V několika těchto lidech jsem poznal někdejší (a zřejmě stálé) sympatizanty nacismu a adorovatele Adolfa Hitlera (neonacistickou scénou v České republice jsem se dlouho zabýval a její aktéry znám, několikrát jsem proti nim svědčil u soudu). .......... absolutní lež- žádní takoví aktivisté z řad nacistů v IVČRN nejsou. na náměstí byli od nás pouze 3 lidé !

3) Výrok o otrocích jsem neslyšel. Většina studentů mluvila v arabštině, nevím, jestli bylo na místě tolik kovaných arabistů, aby jejich komunikaci dokázali přeložit. Zato jsem slyšel slova organizátorů petice "jak by s tímto plevelem rychle zatočili a že existuje jen jedno řešení"
.......... opět lži ..... 1) jak ten student tak rektor zveřejnili, že muslimové mluvili anglicky; 2) u stánku byly pouze 2 ženy s dítětem a na náměstí byl pouze jeden další aktivista -muž

4) Chápu znepokojení lidí z faktu, že Česká republika bude přijímat uprchlíky z arabských zemí, nicméně se jedná o marginální číslo. Ve skutečnosti podobný počet uprchlíků přijímáme každý rok a nikdy o tom nikdo nemluvil, protože to nikdy nebyl žádný problém.
Lidé bděte, ale nenechávejte se zmanipulovat.
............... vaše drzost varovat před manipulací, když sám manipulujete - to se skutečně hned tak nevidí!!! to vaše "marginální číslo" je podle Barcelonského protokolu celkem 1,5 milionu muslimů za 30 let- což je 50 tisíc ročně- tedy přes 4000 měsíčně - a to se jedná o oficiání počet organizovaného přistěhovalectví BEZ takzvaných uprchlíků ....
Jste lhář pane. Naprosto bezskrupulózní lhář.
.... a já vám děkuji, že teď tyto vaše lži, které jste mi poslal mohu zveřejnit.
mv.

---

 

Autor: redakce OD

 

 

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.