Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Provozovatelé jahodových plantáží letos čekají dobrou úrodu, na mnoho z nich už vyrazili první sběrači

 
pondělí, 3. června 2019, 10:30

Dobrou úrodu letos očekávají provozovatelé jahodových plantáží na Olomoucku a Prostějovsku, na kterých si lidé mohou za úplatu sami nasbírat jahody či koupit už košík natrhaných sladkých plodů. První sběrači vyrazili mezi řádky jahodníků dnes na poli v okrajové části Olomouce a postupně začíná sklizeň i v Prostějově a na poli u Brna.

„Počasí bylo letos trošku nahoru a dolů, výsledek je ale zatím pozitivní," řekl Jan Dostál, který se o plantáže stará spolu s rodinou a patří mezi největší pěstitele jahod v Olomouckém kraji.

O konečné výši úrody jahod a její kvalitě podle Dostála rozhodnou následující dny, které by už podle meteorologů měly být ve znamení slunečného a teplého počasí. „Předpoklad je takový, že by konečně mohla být dobrá úroda," podotkl Dostál. Jahodníkům letos podle Dostála prospěla mírná zima. „V březnu a dubnu vůbec nepršelo, v květnu se ale ochladilo a do toho začalo i pršet, což trochu zpozdilo kvetení a zrání jahod. Ve výsledku je to ale asi dobré," dodal Dostál. Jahody bez větší úhony přestály i výrazný pokles teplot na začátku května.

Jahodová plantáž u Olomouce má rozlohu čtyři hektary, v Prostějově 5,5 hektaru a u Brna 13 hektarů. „Výnos se zpravidla pohybuje kolem dvou až tří tun jahod na hektar," řekl Dostál. Například v Olomouci lidé za nasbíraný kilogram jahod zaplatí 65 korun. „Cena je zhruba o deset korun vyšší než loni. Je to kvůli růstu provozních nákladů," řekl Dostál.

O samosběr je značný zájem a na plantáže chodí lidé z širokého okolí. „Je to jistota pro zákazníka, že má český produkt, který si sám natrhá. O některých jahodách prodávaných na stáncích se to často nedá říct," uvedl Dostál. V závěru jara tuzemský trh podle Dostála každoročně zaplaví jahody z Polska a hlavně Německa, které prodejci někdy vydávají za tuzemské výpěstky. Celoročně jsou dováženy jahody ze Španělska.

Nad poptávkou po samosběru jahod na plantážích podle Dostála každoročně do poslední chvíle visí otazníky, protože lidé se předem neobjednávají.

Samosběr jahod byl zahájen také na plantáži u Brna. „Jahod je dostatek a jsou luxusní. Doporučujeme přijít už dnes, o víkendu začneme rozesílat přes 20.000 emailů registrovaným zákazníkům o zahájení sklizně," upozornili dnes na Facebooku její pracovníci.

V Olomouckém kraji si lidé můžou jahody natrhat nejen v Olomouci či Prostějově, ale také ve Skrbeni na Olomoucku a Bochoři u Přerova. Sklizeň jahodárny postupně zahajují na přelomu května a června.

Dovoz jahod ale v posledních letech roste. Loni bylo do ČR podle Českého statistického úřadu dovezeno 13.289 tun jahod v hodnotě 624 milionů Kč, vývoz obnášel 177 tun jahod za 15,2 milionu Kč. Například v roce 2013 bylo dovezeno 10.573 tun jahod v hodnotě 481 milionů Kč.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Přerované budou mít opět možnost mluvit s vedením města na schůzce Z...

neděle, 2. června 2019, 19:30

Stalo se dobrým tónem přerovské radnice zvát jednou za tři měsíce občany na setkání s primátorem a jeho náměstky.

Lepší zázemí i nové atrakce nabídnou v létě kempy a koupaliště

neděle, 2. června 2019, 14:00

Nové atrakce i kvalitnější zázemí připravili na letní sezonu provozovatelé rekreačních středisek, kempů a koupališť v Olomouckém...

Lemurům se v olomoucké zoologické zahradě daří. Narodilo se tam již...

sobota, 1. června 2019, 16:00

Když se daří, tak se daří. V olomoucké zahradě se lemurům kata daří skutečně. K mláděti, které se narodilo 5. března 2019,...

VIDEO: Muže u Pohořan zavalil strom a byl zasypaný zeminou. Pomohli...

sobota, 1. června 2019, 14:00

Dnes po sedmé hodině ráno pomáhali hasiči ze Šternberka a Dolan muži, který byl zavalený stromem a navíc zasypaný zeminou, a to...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Hybridní autobusy testují Praha a Pardubice, Plzeň neuspokojily

V městské hromadné dopravě krajských měst přibývá v posledních letech vozů využívajících alternativní pohon. Dopravní podniky pořizují zejména elektromobily nebo vozy na stlačený zemní plyn (CNG), které jsou nízkoemisní a nahrazují část autobusů s naftovými motory. V případě trolejbusů provozují takzvané parciální vozy, které dokážou ujet část trasy na baterii. Praha v pondělí cestujícím představí hybridní autobus, který kombinuje spalovací motor s elektromotorem. Hybridní autobus testuje i dopravní podnik v Pardubicích, v minulosti ho zkoušela Plzeň, úspora paliva ale nesplnila její očekávání.

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním sportovcům. Pod rukama už mu prošla taková jména jako Jirka Novotný, Milan Gulaš, Tomáš Sivok nebo Roman Will. I když je budějčák Dominik Kodras na první pohled sympaťák, v posilovně z něj jde strach. Výsledky se pak ale zaručeně dostaví.

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Převážení malého dítěte v přívěsném vozíku za jízdním kolem by měla být jedna z nejbezpečnějších variant, jak ho brát na cyklotúru. Jaká je realita? Spotřebitelská organizace dTest otestovala 11 modelů cyklovozíků, pět z nich v testu propadlo. Nedostatky se týkaly praktických zkoušek v terénu, složitého sestavování, nepohodlí, bezpečnostních rizik a obsahu nežádoucích chemikálií.