Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na Univerzitě Palackého vrcholí kontrola diplomek, zatím jedno podezření

 
sobota, 8. června 2019, 13:00

Na Univerzitě Palackého v Olomouci vrcholí proces kontroly stovky namátkově vybraných diplomových prací, které absolventi fakult UP obhajovali v letech 2001 až 2018. Podle dosavadních výsledků kontroly zatím pouze jediná práce vykazuje možné znaky shody s jinými zdroji a aktuálně prochází podrobnější kontrolou. Proces by měl být ukončen v létě, řekla mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková. Diplomové práce pocházejí ze šesti fakult univerzity, která jich má celkem osm.

„Bylo vybráno celkem 104 prací ze všech fakult UP obhájených v letech 2001 až 2018. Z celkového počtu vložených prací bylo systémem zkontrolováno 90 procent, přičemž pouze jediná práce vykazuje možné znaky shody s jinými zdroji a aktuálně je vyhodnocována," uvedla mluvčí univerzity. Namátkově vybrané práce začala univerzita kontrolovat loni v prosinci. Mluvčí tehdy řekla, že výběr se uskutečnil metodou náhodných čísel. Do kontroly nejsou zahrnuty práce absolventů lékařské fakulty a fakulty zdravotnických věd.

Vedení univerzity původně plánovalo, že proces kontroly bude ukončen přibližně na jaře 2019. Termín se protáhl především kvůli tomu, že pouze část kontrolovaných prací je v elektronické formě; zbytek se musí převést do digitální podoby. „Z celkového počtu prací je 30 procent prací dostupných pouze v tištěné papírové podobě a z nich 50 procent prací bylo již převedeno z papírové podoby do elektronické, na digitalizaci aktuálně čeká zbývajících 50 procent tištěných prací," uvedla mluvčí UP.

Do kontroly se univerzita podle rektora Jaroslava Millera pustila proto, aby si ověřila, zda její kontrolní mechanismy byly i v minulosti dostatečné. Zároveň chce vyslat signál veřejnosti, že se univerzita snaží být transparentní, uvedl již dříve rektor Miller.

Debatu o kvalitě závěrečných prací otevřela loni v červenci kauza plagiátorství některých politiků. Naposledy odebrala titul kvůli plagiátorství loni v listopadu Univerzita Karlova. Absolvent školy kvůli opisování přišel o dva magisterské tituly, šlo o absolventa Husitské teologické fakulty UK, který na této fakultě vystudoval dva programy. Na stejné univerzitě se řešil i případ plagiátorství bývalého prorektora Martina Kováře. Letos v únoru etická komise UK potvrdila, že se ho dopustil. Kovář v souvislosti s případem v prosinci rezignoval na funkci prorektora a ke konci roku odešel i z filozofické fakulty, kde vedl 15 let Ústav světových dějin.

O odebrání vysokoškolského titulu rozhodují vysoké školy v Česku zřídka. Od roku 2016 jim to umožňuje vysokoškolský zákon.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Loď Kordulka už je na Bečvě, její kapitán chystá pro tuto sezónu...

sobota, 8. června 2019, 09:46

Začíná druhá lodní sezona na přerovské řece Bečvě, kam se přemístila jedna z olomouckých výletních lodí. Kordulkou, která zdejší...

Na náměstí v Hranicích bude socha Masaryka na koni

pátek, 7. června 2019, 15:00

Školní náměstí v Hranicích na Přerovsku by měla zdobit socha Tomáše Garrigua Masaryka na koni. Jezdeckou figuru autorů Ladislava...

Konec RoundUpu v Olomouci? Může jej nahradit horkovzdušná plečka

pátek, 7. června 2019, 15:00

Komise Životního prostředí se zabývala otevřeným dopisem k problematice využívání přípravku RoundUp v Olomouci. Dopis...

Vodopád v Bezručových sadech bude obnoven. Funkční by měl být příští...

pátek, 7. června 2019, 07:30

V Bezručových sadech byl před desítkami let umělý vodopád. Bohužel je již dlouho nefunkční. Dočkáme se jeho obnovy?

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Nerad odmítám lidi, ale den má bohužel jen 24 hodin, říká budějcký trenér Dominik Kodras

Na trénování "obyčejných lidí" už mu nezbývá čas. Spolu se svým týmem se plně věnuje profesionálním sportovcům. Pod rukama už mu prošla taková jména jako Jirka Novotný, Milan Gulaš, Tomáš Sivok nebo Roman Will. I když je budějčák Dominik Kodras na první pohled sympaťák, v posilovně z něj jde strach. Výsledky se pak ale zaručeně dostaví.

Varování před nebezpečnými dětskými cyklovozíky

Převážení malého dítěte v přívěsném vozíku za jízdním kolem by měla být jedna z nejbezpečnějších variant, jak ho brát na cyklotúru. Jaká je realita? Spotřebitelská organizace dTest otestovala 11 modelů cyklovozíků, pět z nich v testu propadlo. Nedostatky se týkaly praktických zkoušek v terénu, složitého sestavování, nepohodlí, bezpečnostních rizik a obsahu nežádoucích chemikálií.

Potíže s hraním hazardu a závislostí může mít 164 tisíc lidí

Kolem 164 tisíc lidí nad 15 let v Česku může mít podle odborných odhadů problémy s hraním hazardních her a se závislostí na něm. Patologických hráčů je pak bezmála 60 tisíc. Sázení a hraní nemá pod kontrolou asi 13 tisíc mladých do 18 let. Vyplývá to z výroční zprávy o hazardním hraní za loňský rok, s níž by se měla v pondělí seznámit vláda. V posledních letech počty klesly. Češi loni za hazard utratili 249,5 miliardy korun, prohráli 31,3 miliardy.