Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: O víkendu opět roztančila Přerov folklorní slavnost

 
úterý, 11. června 2019, 16:30

Tancovala by som, tancovala by som, bosá som. Moravské, české, slovenské i maďarské písničky bylo o víkendu slyšet v Přerově. Třináctý ročník folklorního festivalu tady proběhl v pátek a v sobotu. Letos nově folkloristé k tradičnímu programu na Horním náměstí přidali také neformální večery u cimbálu. U Přerováků zabodovaly.

Do toho mě rozhodně musíte navléct,“ hrne se paní Jana z Prahy k fotokoutku, kde je připravena replika dámského hanáckého kroje, kterou si mohou návštěvníci obléct. „Na konci června se stěhujeme do Přerova a přijeli jsme se podívat, jak to tady máte. Folklorní festival je nádherný a jsem z něj moc nadšená.“ 

V rohu náměstí zase děti máčí ruce ve valše, mlátí obilí nebo dojí látkovou kravičku. Všechny propriety se na festival přestěhovaly z Ornisu, kde probíhal dětský doprovodný program. Děti se nemohly odtrhnout od hrabání sena ani praní na valše, největší hvězdou však byla látková kravička, kterou mohly děti samy podojit. „Fuj, sádlo, to nejím. A cibule, to taky nejím. Počkat, ale ono je to dobré! Chci ještě.“ Přesně takhle děti zakončovaly program na Ornisu. 

Samotný folklorní festival začal už ve středu degustací moravských vín na náměstíčku před Galerií města Přerova. Vzorky tří vinařů se ochutnávaly za doprovodu cimbálovky až do večerních hodin. Historické kulisy náměstíčka dodaly akci zvláštní atmosféru a podloubí zámeckého mostu muzice zase skvělou akustiku. 

Páteční program na zámku je už tradicí a letos tomu nebylo jinak. Vystoupila tu maďarská Furmička, Bobule z Olomouce nebo zpěvačky z Milpošanky. V pestrobarevných krojích východního Slovenska dívky zpívají už 5 let. V pátečním programu mimo jiné čepily nevěstu. „V kroji se člověk cítí velmi svátečně, proto ho nosíme rády,“ říká Veronika Andraščíková z Milpošanky. „V létě snad každou sobotu čepíme nevěsty na svatbách, protože na Slovensku to stále patří mezi důležité zvyky. Jinak ale zpíváme bez kapely písně z našeho regionu, z Hornej Torysy, koledy nebo rusínské písně. Ty jsou velmi výrazné díky výslovnosti. Slovo láska v nich zní jako lásk a podobně.“

Páteční večer pak pokračoval velice neformálně posezením s cimbálovými muzikami na Katovně a na Base Campu. Ten doslova praskal ve švech, tančili tu spolu Maďaři, Slováci i Přerováci. 

Sobota sice hrozila bouřkovým počasím, ale nakonec zůstalo jen u větru a podmračeného nebe. Festivalovou sobotu otevíraly děti z přerovského Trávníčku. Slavnostně festival zahájil primátora města Petr Měřínský a ředitel festivalu Tomáš Barbořík. Po nich se na prknech pódia vystřídali folkloristé z maďarské Furmičky, brněnská Poľana, olomoucký soubor Dunajec, Jaro z Ústí nad Orlicí nebo Sedmikvítek z Frenštátu pod Radhoštěm. 

„Slováci i Maďaři za to umí vzít, nejvíc se mi líbil tanec, kdy tančili maďarští chlapci bez hudby a vytleskáváním dokázali vytvořit taneční rytmus, do kterého tančili a skákali,“ pochvaluje si pan Jan, který se na akci přijel podívat z Rokytnice. 

„Naše maďarské kroje jsou velmi složitě skládané. Děvčata mají pod sukněmi šest škrobených spodnic a kroj se skládá z velkého množství součástí,“ popisuje paní Agika ze souboru Furmička, když pečlivě balí krojové sukně. „Balení nám kolikrát zabere přes dvě hodiny.“

„Povedlo se nám vytáhnout na folklor i mladé Přerováky a na to jsem pyšný. Neformální festivalové programy se myslím k takové té oficiální části festivalu přidaly velmi pěkně a doufám, že příští rok budou ještě lepší,“ komentuje letošní festival Tomáš Barbořík, vedoucí pořádajícího souboru Haná Přerov a ředitel festivalu. 

Tisková zpráva

Kam dál?

FOTO/VIDEO: Uplynulý víkend patřil v Olomouci skautům. V pátek...

úterý, 11. června 2019, 15:00

O víkendu 7.- 9. června oslavil olomoucký skauting 100 let. V rámci víkendu připravili skauti pro skauty i veřejnost tři zajímavé...

Město Zábřeh zahájilo další etapu založení parku Knížecí sady

úterý, 11. června 2019, 07:30

Další etapa založení unikátního parku Knížecí sady v hodnotě přes čtyři miliony korun byla zahájena začátkem června. Během čtyř...

Květinové pyramidy jsou po Olomouci už i v Přerově. Stály přes dvě...

pondělí, 10. června 2019, 20:30

Centrum Přerova ode dneška krášlí dvoumetrové květinové pyramidy osázené muškáty. Radnice nechala na Masarykovo náměstí dovézt od...

V Olomouci se bude v úterý demonstrovat proti Babišovi. Znovu se...

pondělí, 10. června 2019, 17:00

V úterý 11. června v 17:00 se Olomoučané opět sejdou na Žižkově náměstí na protest proti Andreji Babišovi a Marii Benešové.

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Média spekulují o Zaorálkovi jako ministru kultury

Novým ministrem kultury by se podle serverů Seznam Zprávy a Novinky.cz mohl stát někdejší ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Nynější předseda sněmovního zahraničního výboru na dotaz, zda by do vlády vstoupil, neodpověděl. Zaorálka vnímá jako dobrého kandidáta poslanec ČSSD Jan Birke, který řekl, že sám nabídku na tuto pozici nedostal.

Trump zrušil cestu do Dánska, protože nechce prodat USA Grónsko

Americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že ruší zářijovou cestu do Dánska, neboť premiérku Mette Frederiksenovou neoslovila jeho nabídka ohledně koupě Grónska. Informovala o tom agentura Reuters. Dánští politici na odřeknutí návštěvy reagují s údivem. Zprávu o tom, že Trump uvažuje o koupi autonomního území Dánska a největšího ostrova na světě se zhruba 56 tisíc obyvatel, zveřejnil minulý týden americký list The Wall Street Journal.

Česko si připomene srpen 1968 a 1969, Milion chvilek chystá pochod

V Česku se dnes chystají desítky akcí, kterými si lidé připomenou okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 a oběti demonstrací v srpnu 1969. Spolek Milion chvilek pro demokracii přichystal pochod Prahou, při kterém chtějí vzpomenout na potlačení demonstrací před 50 lety a také poukázat na současné politické problémy. Čelní představitelé státu a pamětníci se zúčastní pietního aktu u budovy Českého rozhlasu.