Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Zbourání přerovského Chemiku bude stát 25 milionů. Náklady pokryje dotace

 
pátek, 14. června 2019, 22:00

Osmipatrová bývalá sociální ubytovna Chemik na Velkých Novosadech v Přerově půjde definitivně k zemi. Přerovská radnice dostala od ministerstva pro místní rozvoj potřebnou desetimilionovou dotaci, kterou byla demolice podmíněna. Náklady na zbourání Chemiku se odhadují až na 25 milionů korun, dotaci získalo město v plné výši. Do výběrového řízení se už přihlásily čtyři firmy, řekli novinářům zástupci radnice. Budova by měla být rozebrána letos na podzim.

„Máme potvrzeno, že dostaneme dotaci na zbourání objektu Chemik v maximální výši, jde o deset milionů korun. Uvidíme, za kolik akci vysoutěžíme. Máme přihlášeny čtyři firmy do výběrového řízení, doufáme, že se nám tuto akci podaří dokončit. Demolice je naplánována na podzim letošního roku," uvedl primátor Přerova Petr Měřínský (ANO). Podmínkou dotace totiž bylo, že město musí dotaci využít do konce roku, i proto radnice vyhlásila výběrové řízení s předstihem, doplnil tajemník radnice Petr Mlčoch.

Demolice Chemiku bude nákladná, protože rozsáhlý objekt spojený se sousedním panelovým domem musí být rozebrán postupně. „Půjde o postupné rozebírání devíti nadzemních podlaží, sklepní prostory zůstanou a budou zasypány po vrstvách. Veškerý materiál bude roztříděn a odvezen na skládky," uvedla již dříve náměstkyně primátora Hana Mazochová (ANO). Součástí projektu je i povinná revitalizaci území a zateplení vedlejší budovy.

PSALI JSME: Přerov nechá zdemolovat Chemik, pokud dostane prostředky skrze dotaci

Osmipatrová panelová budova patří městu. O jejím zbourání rozhodli zastupitelé v listopadu 2017. Poslední nájemníci sociální ubytovnu, kterou víc než čtyři roky provozovala soukromá firma, opustili loni na konci ledna. Osud budovy řeší město již roky. Původně chtělo objekt prodat, nakonec se ale rozhodlo výběrové řízení na prodej zrušit. Vyšlo totiž najevo, že firma, která měla o objekt zájem, byla zřejmě účelově založená.

Demolici objektu zastupitelé schválili právě proto, aby v Přerově nevznikal prostor pro obchodování s chudobou, s nímž by se do města mohla dostat další vlna sociálně slabých lidí. Ze stejného důvodu město již v roce 2017 koupilo za 40,5 milionu korun hotelový dům Strojař v centru Přerova. I v tomto případě hrozilo, že by panelový dům mohla koupit společnost pro ubytovací byznys. Využití pro něj zatím město nemá.

Napsal(a) ČTK | Foto prerov.eu

Kam dál?

Přijďte dnes podpořit Štafetu na vozíku do olomouckých Smetanových...

pátek, 14. června 2019, 09:04

V pátek 14. června od 10:00 do 22:00 se v Rudolfově aleji pojede štafeta na vozíku. Přijďte podpořit dobrou věc a udělat si...

Žádná Praha, ale Olomouc! The New York Times radí turistům, proč...

čtvrtek, 13. června 2019, 19:43

Olomouc se objevila v žebříčku deníku The New York Times. Hanácká metropole figuruje mezi šesti evropskými městy, která stojí za...

V sobotu nás čeká nejteplejší den. Vedra sužují zvířata v zoo,...

čtvrtek, 13. června 2019, 19:00

Pomocí dostatečných zásob vody, pravidelným kropením ulic, ale i změnou pracovního režimu či letními verzemi pracovních uniforem...

Šantovka Tower dostala povolení. Olomoucký stavební úřad vydal územní...

čtvrtek, 13. června 2019, 11:06

Územní rozhodnutí na umístění 76 metrů vysoké stavby Šantovka Tower v ochranném pásmu městské památkové rezervace vydal olomoucký...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Odbory a nemocnice: Stát dluží nemocnicím stovky milionů

Stát prostřednictvím zdravotních pojišťoven dluží podle zdravotnických odborů, asociace nemocnic a dalších organizací nemocnicím za poskytnutou péči stovky milionů korun. Zástupci devíti organizací vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby problém s nedostatečným financováním nemocnic řešil. Už na konci června žádali, aby byly k narovnání situace využity rezervy z účtů zdravotních pojišťoven. O výzvě dnes informovali v tiskové zprávě. Premiér i ministerstvo zdravotnictví označili jejich vyjádření za poplašnou zprávu, do zdravotnictví jdou podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) v posledních letech rekordně vysoké částky.

Ústavní žalobu na Zemana projedná Senát ve středu odpoledne

Návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana projedná Senát zřejmě ve středu v podvečer. Rozhodl o tom dnes organizační výbor horní komory, která to oznámila na svém twitterovém účtu. Potvrdil to také senátor Václav Láska (Senátor 21), který žalobu připravil.

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes odpoledne místy překročí 31 stupňů Celsia, od středy může být až 35 stupňů. Výstraha meteorologů platí od dnešních 13:00.