Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rekonstrukce učebny na hejčínském gymnáziu odhalila přes šedesát let staré poselství

 
úterý, 9. července 2019, 15:30

Rekonstrukce jedné z IT učeben na olomouckém Gymnáziu Hejčín odhalila nečekané poselství či snad přání tehdejšího stavitele. Na jednom z trámů byl totiž odhalen nápis "Smrt komunismu 1955", což je rok předtím, než se v této budově začalo učit.

Stavitel zřejmě nebyl spokojený s nápisem, který byl napsán na dřevě hned vedle. Tam totiž stojí podle informací na facebokových stránkách Hejčín „Za Stalina".  „Neznámý stavitel zřejmě neustál původní nápis na trámu a doplnil ho o svůj. Na tu dobu to bylo velmi odvážným činem, protože při odhalení by pro něj následky byly fatální," píše se na facebokovém profilu.

V roce 1956 se v budově začalo učit. Začala v učebnách, kterým  ještě hodně chybělo k dokonalosti. Také na úpravě okolí školy se ještě dlouho podíleli první učitelé a studenti.

Vizitka autora

 

Jakub Wittka

šéfredaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: sefredaktor@olomouckadrbna.cz

 
Foto Facebook Hejčín

Kam dál?

Hlasitá hudba a smích po půlnoci rušily sousedy bytu v ulici Rožňavská

úterý, 9. července 2019, 13:30

Dnes hodinu po půlnoci řešili olomoučtí strážníci oznámení o sousedech, kteří v bytě v ulici Rožňavská rušili hlasitou hudbou.

ANKETA: Arionova kašna se zazelenala květinovou výzdobou

úterý, 9. července 2019, 10:30

V pátek 12. července začne město žít oslavami s názvem Barok Olomouc. Festival, který souvisí s Olomouckými barokními slavnostmi...

Padesát dřevin bude v Přerově zavlažováno vaky. Pomohou jim přežít...

úterý, 9. července 2019, 09:00

Zavlažovací vaky jsou novinkou, která od včerejšího dne pomáhá udržovat zeleň v Přerově. Zatím byly dva vaky instalovány ke dvěma...

VIDEO: Čtyři desítky hasičů likvidovaly požár lesní paseky

úterý, 9. července 2019, 07:30

Paseku o rozměrech 60 krát 70 metrů u Veselíčka na Přerovsku včera zasáhl požár. Oheň likvidovalo devět jednotek hasičů, nikdo...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Ústavní žalobu na Zemana projedná Senát ve středu odpoledne

Návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana projedná Senát zřejmě ve středu v podvečer. Rozhodl o tom dnes organizační výbor horní komory, která to oznámila na svém twitterovém účtu. Potvrdil to také senátor Václav Láska (Senátor 21), který žalobu připravil.

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes odpoledne místy překročí 31 stupňů Celsia, od středy může být až 35 stupňů. Výstraha meteorologů platí od dnešních 13:00.

Dva koncerty kapely Rammstein neměly podle Prahy 10 povolení

Sinobo Stadium v pražských Vršovicích neměl podle prvního místostarosty Prahy 10 Filipa Humplíka (ODS) potřebné povolení pro dva koncerty německé skupiny Rammstein, které se uskutečnily minulý týden. Uvedla to Česká televize, podle které kvůli tomu chce radnice s provozovatelem stadionu zahájit správní řízení. Stadion podle městské části nemůže koncerty pořádat vůbec. Vlastníci tvrdí, že pravidla neporušili.