Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Mladí vlci v olomoucké zoo poprvé opustili noru. Podívejte se

 
úterý, 9. července 2019, 17:00

Ve smečce sněhobílých vlků Hudsonových v olomoucké zoo skotačí tři popelavě zbarvená mláďata. A nejedná se o žádné cizince. To jen noru opustily poslední přírůstky těchto nebývale vytrvalých šelem a ukázaly se tak i návštěvníkům. „Přibližně 6. května 2019 se narodila mláďata, která zpočátku matka pečlivě ukrývala v noře, ale dnes se už vypravila i na komentované krmení s ostatními vlky,“ nastiňuje zooložka Jitka Vokurková.

Mláďata se rodí v barvě mokré popelavé hlíny, s přibývajícím věkem jim srst bělá. Na daleké cesty za potravou se vypravit nemohou kvůli náročnosti, dospělí jedinci se vydávají na lov bez nich. A jelikož nemají jinu možnost, jak potomkům maso dopravit, nažerou se do syta a po návratu k vlčatům maso vyvrhují.

Olomoucká zahrada chová vlky Hudsonovy od roku 2007. Za celou dobu existence chovu se zde úspěšně odchovalo celkem 48 mláďat. V roce 2010 pro ně vznikl zcela nový velký výběh. Původním záměrem v něm bylo chovat tato zvířata společně s medvědy baribaly. S ohledem na obavy, že se medvědi k vlkům mohou chovat agresivně, byl vybudován tak, aby ze společného výběhu vlci měli možnost několika průlezy utéci do svého vlastního prostoru.

„Situace v praxi ale byla zcela opačná. Ti, kdo couvali a cítili se nekomfortně, byli medvědi, proto jsme počet vlků v tomto společném výběhu snížili a od myšlenky jejich poklidné společné domácnosti v plném počtu upustili," vysvětlila mluvčí zahrady Iveta Gronská.

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 
Foto Zoo Olomouc

Kam dál?

Rekonstrukce učebny na hejčínském gymnáziu odhalila přes šedesát let...

úterý, 9. července 2019, 15:30

Rekonstrukce jedné z IT učeben na olomouckém Gymnáziu Hejčín odhalila nečekané poselství či snad přání tehdejšího stavitele. Na...

Hlasitá hudba a smích po půlnoci rušily sousedy bytu v ulici Rožňavská

úterý, 9. července 2019, 13:30

Dnes hodinu po půlnoci řešili olomoučtí strážníci oznámení o sousedech, kteří v bytě v ulici Rožňavská rušili hlasitou hudbou.

ANKETA: Arionova kašna se zazelenala květinovou výzdobou

úterý, 9. července 2019, 10:30

V pátek 12. července začne město žít oslavami s názvem Barok Olomouc. Festival, který souvisí s Olomouckými barokními slavnostmi...

Padesát dřevin bude v Přerově zavlažováno vaky. Pomohou jim přežít...

úterý, 9. července 2019, 09:00

Zavlažovací vaky jsou novinkou, která od včerejšího dne pomáhá udržovat zeleň v Přerově. Zatím byly dva vaky instalovány ke dvěma...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Odbory a nemocnice: Stát dluží nemocnicím stovky milionů

Stát prostřednictvím zdravotních pojišťoven dluží podle zdravotnických odborů, asociace nemocnic a dalších organizací nemocnicím za poskytnutou péči stovky milionů korun. Zástupci devíti organizací vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby problém s nedostatečným financováním nemocnic řešil. Už na konci června žádali, aby byly k narovnání situace využity rezervy z účtů zdravotních pojišťoven. O výzvě dnes informovali v tiskové zprávě. Premiér i ministerstvo zdravotnictví označili jejich vyjádření za poplašnou zprávu, do zdravotnictví jdou podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) v posledních letech rekordně vysoké částky.

Ústavní žalobu na Zemana projedná Senát ve středu odpoledne

Návrh ústavní žaloby na prezidenta Miloše Zemana projedná Senát zřejmě ve středu v podvečer. Rozhodl o tom dnes organizační výbor horní komory, která to oznámila na svém twitterovém účtu. Potvrdil to také senátor Václav Láska (Senátor 21), který žalobu připravil.

Česko čekají velká vedra, ve středu bude až 35 stupňů

Většinu území ČR čekají v následujících dnech tropické teploty, které postupně porostou. Dnes odpoledne místy překročí 31 stupňů Celsia, od středy může být až 35 stupňů. Výstraha meteorologů platí od dnešních 13:00.