Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Filozof Edmund Husserl bude mít pomník na náměstí v rodném Prostějově

 
úterý, 16. července 2019, 21:00

Významný německý filozof Edmund Husserl bude mít pomník v Prostějově, kde se 8. dubna 1859 narodil. Záměr už schválila městská rada. Pomník bude instalován na prostějovském náměstí, které nese filozofovo jméno. Řekla to mluvčí radnice Jana Gáborová.

Město podle Gáborové vypíše soutěž, ze které by měl vzejít vítězný návrh podoby pomníku věnovaném slavnému rodákovi. „Hodnocení návrhů v této soutěži proběhne na základě jediného hodnoticího kritéria, kterým je komplexní umělecká, architektonická a urbanistická úroveň řešení," uvedla Gáborová.

Prostějovský rodák Edmund Husserl je zakladatelem filozofického směru fenomenologie. Husserl ovlivnil mnoho známých filozofů 20. století, mimo jiné Martina Heideggera, Jeana-Paula Sartra či Jana Patočku. Husserl zemřel ve Freiburgu 27. dubna 1938 v 79 letech.

Předci filozofa Husserla jsou pochováni na bývalém starém židovském hřbitově v Prostějově, který byl založen v roce 1801 a v roce 1943 na popud německého starosty zrušen.

Někdejší židovský hřbitov v Prostějově zařadilo ministerstvo kultury na seznam kulturních památek. Nadace Kolel Damesek Eliezer s radnicí jedná o pietní úpravě místa bývalého hřbitova, kde je nyní park a parkoviště. Podle nadace tam stále leží ostatky 1924 židovských občanů Prostějova.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Město Prostějov; Unknown (Mondadori Publishers) [Public domain]

Kam dál?

Noční zatmění měsíce připomene padesátileté výročí startu Apolla 11,...

úterý, 16. července 2019, 13:30

Dnes půl hodiny před půlnocí nastane hlavní fáze částečného zatmění Měsíce, který v tu chvíli bude zhruba ze dvou třetin ponořen...

Průměrné náklady na jedno dítě vychází o prázdninách na 12 tisíc korun

pondělí, 15. července 2019, 21:00

Průměrné náklady na jedno dítě o letních prázdninách vycházejí rodičům na 11.585 korun. Zatímco u 13 procent dětí rodiče...

Funkci důležitého genu u rostlin rozluštili olomoučtí vědci

pondělí, 15. července 2019, 17:00

Rostlinní genetici z olomoucké laboratoře Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR (ÚEB AV ČR) popsali jako první na světě...

FOTO/VIDEO: Výlety s Holbou k pramenům Jeseníků jsou zpět. V sobotu...

pondělí, 15. července 2019, 16:30

Pivovar Holba chystá pro milovníky přírody a výletů už pátý ročník seriálu s názvem Z pramenů Jeseníků. Cílem prvního z letošních...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.