Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO/VIDEO: U Bristolu probíhají unikátní práce. Celý most se musí vybetonovat za jediný den

 
pátek, 19. července 2019, 11:00

Dnes probíhá v Komenského ulici v Olomouci jeden z nejdůležitějších dnů výstavby protipovodňové ochrany. Stavaři v šest hodin ráno zahájili betonování nosné konstrukce mostu u Bristolu. Most musí být vybetonovaný bez přerušení najednou. Akci předcházely velmi náročné přípravy.

Stavaři dnes použijí na nosnou konstrukci mostu u Bristolu v Olomouci asi 1400 metrů krychlových betonu. Celou konstrukci musí zvládnout vybetonovat za jeden den, protože most není možné betonovat po částech, konstrukce musí tvořit jeden celek.

K mostu budou jezdí domíchávací vozy jak od Bristolu, tak od Gorazdova náměstí, aby betonování probíhalo co nejrychleji. Betonování probíhá od středu mostu směrem ke krajům a práce se nemůže přerušit. „Beton musí být dokonale propojený a v konstrukci nesmí vzniknout žádná spára," popsal průběh stavební akce generální ředitel Povodí Moravy, s. p. Václav Gargulák.

Technicky náročná II. B etapa ochrany Olomouce před povodněmi zahrnuje rozsáhlé úpravy koryta řeky Moravy v délce 1,9 km od ústí střední Moravy k mostu v Komenského ulici. Stavba za 730 milionů korun navazuje na již dokončené etapy I. a II. A. Jejím cílem je zvýšit kapacitu řeky v centrální části města na úroveň 650 m3/s, která odpovídá 380leté povodni. Protipovodňový systém ochrání před velkou vodou 20 tisíc obyvatel Olomouce a majetek v hodnotě 3 miliard korun.

Dnešní den byl k realizaci práce zvolen vzhledem k dobrým klimatickým podmínkám, které meteorologové předpověděli už ve středu. Akci předcházelo náročné plánování. Připravena jsou i záložní řešení. Beton, který je prováděný stejnou recepturou, míchají dvě betonárny a třetí je v záloze.

Připraveny jsou záložní stroje a na stavbě pracuje dostatek zkušených lidí, kteří se budou střídat ve dvou směnách. „Naše firma má s podobnými akcemi bohaté zkušenosti,“ uvedl Jakub Vlk, vedoucí střediska HSV divize Speciální stavby ze společnosti SILNICE GROUP.

Práce budou probíhat až do noci a během betonování se na stavbě ve směnách vystřídá šedesát lidí. V bednění bude beton zpracováván za pomoci ponorných vibrátorů tak, aby bylo dosaženo požadované kvality betonované konstrukce. Po dokončení náročné akce bude beton tvrdnout a zrát. Během této doby dojde k předepnutí nosné konstrukce uloženými lany. Ihned poté začnou stavaři překládat inženýrské sítě a provádět práce na předpolích mostu.

Vizitka autora

 

Ivo Spisar

Redaktor portálu Olomoucká Drbna
kontakt: redakce@olomouckadrbna.cz

 

Kam dál?

Podle hygieniků se lidé mohou stále bez obav koupat na Poděbradech a...

pátek, 19. července 2019, 07:30

Lidé se mohou stále bez obav koupat ve vodních plochách v Olomouckém kraji, které jsou pod dohledem hygieniků. Z rozboru vzorků...

VIDEO: Zloděj kradl kola na hlavním nádraží. Když uviděl strážníky,...

čtvrtek, 18. července 2019, 16:30

Obsluha kamerového systému si v úterý půl hodiny před půlnocí všimla nezvyklého pohybu u stojanu pro jízdní kola na hlavním...

Muž převracel popelnice v Kateřinské ulici. Nepořádek musel uklidit

čtvrtek, 18. července 2019, 10:00

V Kateřinské ulici dnes hodinu po půlnoci spatřila hlídka muže, který znečišťoval veřejné prostranství tím, že převracel...

Parta dětí odpalovala hokejkami kamínky na projíždějící auta a...

čtvrtek, 18. července 2019, 09:00

Operační středisko Městské policie Olomouc včera po půl osmé večer přijalo oznámení od ženy, která uvedla, že na náměstí...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.