Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Lidé v Rajnochovicích pracují na prodloužení lesní železnice. S nápadem vybudovat ji přišel kdysi olomoucký arcibiskup

 
neděle, 21. července 2019, 19:37

Skupinka nadšenců v čele s Tomášem Hegarem zahájila v Rajnochovicích na Kroměřížsku práce na prodloužení trati lesní železnice, která je velkým turistickým lákadlem. Zatímco dosud se mohli lidé projet vláčkem po zhruba 300 metrech kolejí, příští rok by mělo přibýt dalších 280 metrů k nedaleké restauraci. Náklady na prodloužení trati pravděpodobně přesáhnou půl milionu korun, řekl ČTK a Českému rozhlasu Hegar.

„Tento týden jsme dělali přejezd, což pro nás bylo nejsložitější místo. Takže to máme za sebou a z krku. Je to dobré předznamenání toho, že budeme mít volnou trať. Trošku jsme tady komplikovali dopravu v Rajnochovicích," uvedl Hegar.

Prodloužená trať povede podél hlavní silnice k restauraci Ve Dvoře, s jejím dokončením počítá spolek v druhé polovině roku 2020. „Na prodloužení budeme dělat asi jako vždycky ve čtyřech lidech. Možná nám občas přijedou pomoct kamarádi, nárazově třeba na dva dny," řekl Hegar, který je v civilním zaměstnání strojvedoucím nákladního vlaku.

První dvě lokomotivy koupili nadšenci v roce 2007. Byly to stroje z 50. let, které jezdily v cihelnách. Později k nim přibyly další čtyři mašinky, mimo jiné z dolů. Tři zrenovované lokomotivy nyní jezdí po trati, tři teprve budou dobrovolníci opravovat. Za mašinky zapřahají sedm vagonů, z toho tři kryté a čtyři otevřené.

Projížďku vláčky nabízí spolek zájemcům za dobrovolné vstupné několikrát do roka. Nejinak tomu bylo i o tomto víkendu, kdy si jízdu nenechaly ujít stovky lidí. Mezi nimi i Alena Vlková z Tlumačova na Zlínsku spolu se svou dcerou a dvěma vnoučaty. V neděli odpoledne je však z vláčku vyhnal prudký liják. „Jsme tady úplně poprvé a moc se nám to líbilo, i když počasí nás zklamalo. Vláčkem jsme se ale stihli dvakrát projet, jsme nadšení. Určitě se sem ještě vrátíme," řekla ČTK Vlková.

Spolek se svými aktivitami pokouší připomenout zaniklou Arcibiskupskou lesní železnici. Od roku 2010 začali jeho členové budovat nynější areál, kde kromě kolejí širokých 600 milimetrů, lokomotiv a vagonů nechybějí ani výhybky a nástupiště. Pozapomenutá železnice se tak začala měnit v nevšední a originální turistický cíl. Zájemci o svezení speciálním vláčkem mohou členy spolku kontaktovat na telefonních číslech na webu www.rajnochovicka.cz, případně na facebooku.

Původní Arcibiskupská lesní železnice sloužila v letech 1906 až 1921 k dopravě kulatiny z oblasti Kelčského Javorníku na parní pilu v Rajnochovicích. S nápadem vybudovat ji přišel olomoucký arcibiskup Theodor Kohn. Trať byla dlouhá 9,6 kilometru, překonávala potok a kvůli kopcům i značný sklon. Vagony nejdříve táhli koně, potom parní lokomotiva. Svršek trati ale dlouho nevydržel. Začaly přibývat nehody, vláček opakovaně vykolejil, což vedlo k jejímu uzavření.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook

Kam dál?

Víkendová koupačka na Poděbradech a Plumlově? Podle hygieniků je voda...

sobota, 20. července 2019, 18:00

Lidé se mohou stále bez obav koupat ve vodních plochách v Olomouckém kraji, které jsou pod dohledem hygieniků. Z rozboru vzorků...

Téměř čtyřicet procent Čechů letos nepojede na žádnou letní...

sobota, 20. července 2019, 13:00

Letní dovolenou letos nebude mít 39 procent lidí. Na delší dovolenou do zahraničí se chystá 23 procent Čechů. Kombinaci...

Strážníci kontrolovali stav poplatků za psy. Dvěma ženám hrozí pokuta...

pátek, 19. července 2019, 21:00

V pátek 12. července ráno prováděli prostějovští strážníci kontrolu zaměřenou na dodržování obecně závazné vyhlášky města o...

Konečné úpravy v sále ZŠ Komenium. Renovace čeká malované dveře i...

pátek, 19. července 2019, 19:30

Poslední dvě etapy restaurování slavnostního sálu Fakultní základní školy Komenium jsou připraveny. V rámci páté a osmé etapy se...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

Slovácký rok v Kyjově trhal návštěvnické rekordy. Příští ročník se bude konat už za dva roky

Více než 30 tisíc lidí dorazilo o víkendu na jubilejní dvacátý ročník folklorních slavností Slovácký rok do jihomoravského Kyjova. Neopakovatelná atmosféra, skvělý program i organizace, takové byly bezprostřední reakce návštěvníků na místě i na sociálních sítích. Organizátoři si však největší překvapení připravili až na závěr - na další ročník nemusí návštěvníci čekat čtyři roky, ale poprvé v historii pouhé dva.

Vládní protidrogová koordinátorka čelí podezření z plagiátorství

Vládní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová čelí podezření, že opsala část své bakalářské a diplomové práce. Podnět k prověření jejích prací z roku 2001 a 2005 podali Piráti. Třetina jich údajně obsahuje shodné pasáže s jinými zdroji. Vedralová to odmítla komentovat. Informoval o tom dnes server Seznam Zprávy. I kdyby se plagiátorství potvrdilo, o titul Vedralová přijít nemůže, protože řízení o vyslovení neplatnosti vysokoškolského diplomu lze podle zákona zahájit do tří let.

Po letech na útěku v českém vězení. Muž se skrýval ve Francii

Díky intenzivní mezinárodní policejní spolupráci byl muž vypátrán a na základě evropského zatýkacího rozkazu zatčen ve Francii. Po splnění všech formalit byl odsouzený koncem minulého týdne eskortován do České republiky.