Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Na olomoucké univerzitě skončila kontrola diplomových prací, všechny byly v pořádku

 
středa, 4. září 2019, 16:30

Na Univerzitě Palackého (UP) v Olomouci skončil proces kontroly stovky namátkově vybraných diplomových prací kvůli možnému plagiátorství. Všechny práce byly v pořádku, řekla dnes ČTK mluvčí univerzity Gabriela Sýkorová Dvorníková. Kontrolou prošly práce, které absolventi z osmi fakult univerzity obhajovali v letech 2004 až 2017. S kontrolami univerzita začala koncem loňského roku.

„Avizovaných sto náhodně vybraných prací již prošlo kontrolou. Jednalo se o poměrně náročný proces, neboť část z nich se musela digitalizovat, pouze 30 procent prací bylo dostupných v tištěné papírové podobě," uvedla mluvčí univerzity. Namátkový výběr prací byl podle ní ohraničen lety 2004 až 2017. „Práce se kontrolovaly vkládáním do systému Theses. Všechny prošly s negativním výsledkem mimo jedné, u které se ale dodatečným zkoumáním potvrdilo, že šlo o navazující práce jedné studentky, kde je dle předpisů UP možná shoda až 50 procent, což nebyla," dodala mluvčí.

„UP namátkově zkontrolovala 100 diplomových prací z minulosti a touto kontrolou prošly všechny práce. To samozřejmě nemusí znamenat úplnou absenci plagiátů, avšak naznačuje to, že jejich procento bude zřejmě nízké a že kontrolní mechanismy univerzity nejsou nastaveny špatně," řekl rektor univerzity Jaroslav Miller. Další náhodné testování univerzita prozatím nechystá, dodala mluvčí.

Práce vybrané metodou náhodných čísel začala univerzita kontrolovat loni v prosinci. Chtěla si tak podle Millera ověřit, zda byly její kontrolní mechanismy i v minulosti dostatečné. Zároveň chce vyslat signál veřejnosti, že se univerzita snaží být transparentní, uvedl už dříve rektor.

Debatu o kvalitě závěrečných prací otevřela loni v červenci kauza plagiátorství některých politiků. Naposledy odebrala titul kvůli plagiátorství loni v listopadu Univerzita Karlova. O dva magisterské tituly přišel absolvent Husitské teologické fakulty UK. Na stejné univerzitě se řešil i případ plagiátorství bývalého prorektora Martina Kováře. Letos v únoru etická komise UK potvrdila, že se ho dopustil. Kovář v souvislosti s případem v prosinci rezignoval na funkci prorektora. Ke konci roku odešel i z filozofické fakulty, kde 15 let vedl Ústav světových dějin.

Problém řeší také Masarykova univerzita. Její rektor Mikuláš Bek na konci srpna uvedl, že zahájil deset řízení o případném odebrání vysokoškolského titulu kvůli plagiátorství v diplomové práci. Případy nyní posoudí komise expertů. Rozhodnutí by mohlo padnout do konce roku.

O odebrání vysokoškolského titulu rozhodují vysoké školy v Česku zřídka. Od roku 2016 jim to umožňuje vysokoškolský zákon.

Napsal(a) ČTK | Foto Facebook Univerzity Palackého

Kam dál?

V Informačním středisku CHKO Litovelské Pomoraví Šargoun se odehraje...

středa, 4. září 2019, 15:30

V neděli 8. září od desáté hodiny dopolední do půl páté odpoledne proběhne v Informačním středisku CHKO Litovelské Pomoraví...

FOTO: V olomoucké zoo se narodila dvě mláďata binturonga

středa, 4. září 2019, 13:40

Nezvykle divoká jsou dvě mláďata binturonga, která se narodila v zoologické zahradě na Svatém Kopečku u Olomouce. V posledních...

Optici z Přírodovědecké fakulty uspěli se čtyřmi projekty v...

středa, 4. září 2019, 07:30

Na kvantovou metrologii, propojení kvantových procesorů, kvantovou tomografii a provázání atomárních a světelných kvantových bitů...

Olomoučtí vědci pomohli po šesti letech rozluštit dědičnou informaci...

úterý, 3. září 2019, 20:30

Po šesti letech se podařilo vědcům z mezinárodního týmu, ve kterém byli i olomoučtí odborníci, rozluštit dědičnou informaci...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Provozovatelé restaurací na letišti diskriminovali cizince

Většina obchodů a restaurací, které kontrolovala Česká obchodní inspekce na pražském letišti v Ruzyni, diskriminovala zákazníky mluvící jiným jazykem než česky a neinformovala spotřebitele o ceně výrobků. Vedle toho ani u jednoho ze šesti kontrolovaných prodejních automatů v odletových halách terminálů 1 a 2 inspektoři nezjistili žádné porušení zákona. Novinářům to dnes sdělil mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.

Varnsdorf ukládá řidičům pokuty nezákonně, míní ombudsman

Ústecký krajský úřad toleruje protiprávní jednání Městského úřadu Varnsdorf. Alespoň to konstatuje ombudsman Anna Šabatová. Úřad totiž ukládá pokuty za překročení rychlosti na základě nezákonných důkazů od soukromého provozovatele radarů.

VIZUALIZACE: Jak bude vypadat Václavák po rekonstrukci? Vrátí se tramvaje a přibydou stromy

Radní pražského magistrátu během včerejšího jednání schválili návrh proměny Václavského náměstí. Aktuální návrh umožní vést tramvajovou trať horní částí náměstí a ve středu vytvořit promenádu pro pěší. Naopak v plánu zůstává rozšíření chodníků, nové stromořadí, samostatný pruh pro cyklisty a snížení počtu parkovacích míst.