Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Olomouc kvůli velkým investicím plánuje téměř půlmiliardový úvěr

 
čtvrtek, 5. září 2019, 18:00

Olomoucká radnice plánuje, že si vezme nový dlouhodobý úvěr až 450 milionů korun, s jeho pomocí chce v příštích dvou letech spolufinancovat prodloužení tramvajové trati do Nových Sadů, nové odpadové centrum, rekonstrukci tramvajové trati v centru města i zlepšení průjezdu po Foerstrově ulici. Návrh na předběžné zařazení těchto investic a způsob jejich financování příští týden projedná olomoucké zastupitelstvo.

Čtyři velké investice si podle propočtů radnice vyžádají celkem 904 milionů korun, z toho dotace by měla pokrýt 464 milionů. Úvěr ve výši až 450 milionů korun by sloužil na dofinancování té části investičních projektů, kterou musí zaplatit město. „Při desetileté době splácení by splátka činila 45 milionů korun ročně," stojí ve zprávě po zastupitele. Na předfinancování dotací by město čerpalo až půlmiliardový úvěr. Tuto půjčku radnice zaplatí ihned poté, co dotace obdrží.

Vedení města v důvodové zprávě uvedlo, že přijetí nového úvěru na investice v srpnu doporučil finanční výbor zastupitelstva. Podmínkou ovšem je, že mezi lety 2018 a 2022 se zadlužení města sníží minimálně o 100 milionů korun.

Olomouc si v předchozích letech půjčovala peníze hlavně na velké investice do městské infrastruktury. V roce 2014 Olomouc dlužila 2,145 miliardy korun a o rok později se její zadluženost hlavně díky odkupu směnky v hodnotě 123 milion korun snížila na 1,918 miliardy korun. V roce 2016 se dluh Olomouce zvýšil na 1,935 miliardy korun a o rok později na 1,944 miliardy korun. Na konci loňského roku Olomouc dlužila 1,865 miliardy korun.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Opilý agresor s lahví v ruce vulgárně pokřikoval na pacienty před...

čtvrtek, 5. září 2019, 17:00

V těchto dnech si devětačtyřicetiletý muž z Hanušovicka vyslechl sdělení podezření ze spáchání trestných činů výtržnictví a...

Osmnáctiletý brigádník přišel o článek prstu při česání chmele

čtvrtek, 5. září 2019, 16:30

Včera po jedné hodině odpolední došlo na poli u obce Kokory k pracovnímu úrazu osmnáctiletého brigádníka.

Muž napomenul děti, které byly hlučné. Žena s mužem mu hrozili a...

čtvrtek, 5. září 2019, 15:30

V úterý po deváté hodině dopoledne došlo v ulici Hvězdní v Lipníku nad Bečvou k incidentu mezi třemi osobami.

Rektor Univerzity Palackého Miller vyzval děkana přírodovědy a...

čtvrtek, 5. září 2019, 10:30

Rektor olomoucké Univerzity Palackého Jaroslav Miller dnes vyzval děkana přírodovědecké fakulty Martina Kubalu a ředitele...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.