Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Rektor univerzity Jaroslav Miller nebude zatím podnikat kroky v odvolání děkana přírodovědy

 
úterý, 10. září 2019, 12:00

Rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller zatím nebude podnikat kroky k odvolání děkana přírodovědecké fakulty Martina Kubaly, který minulý týden nevyslyšel jeho výzvu a nerezignoval. Vyplývá to z pondělního společného prohlášení Millera a Kubaly, které dnes poskytla mluvčí Univerzity Palackého Gabriela Sýkorová Dvorníková. Kubalu a ředitele Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Radka Zbořila rektor Miller vyzval k rezignaci kvůli vyhrocené situaci mezi oběma stranami, které přerostly ve vyhlášení stávkové pohotovosti v RCPTM.

Kubala se na pondělní schůzce s rektorem zavázal, že vedení přírodovědecké fakulty zajistí podmínky pro zdárné řešení grantů z Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání. Ponese také plnou odpovědnost za případné sankce spojené s jejich plněním. „Na základě této garance se rektor UP zavazuje neiniciovat odvolání Martina Kubaly z pozice děkana Přírodovědecké fakulty UP," stojí ve společném prohlášení.

Vedení univerzity minulý týden výzvu k rezignaci Kubaly a Zbořila zdůvodnilo neutuchajícími spory mezi přírodovědeckou fakultou a výzkumnými centry, které pod fakultu spadají. Situaci hodnotí vedení UP jako kritickou, zejména s ohledem na plnění vybraných projektů, stojí v prohlášení vedení univerzity z minulé středy.

Kubala poté oznámil, že na funkci děkana nerezignuje. Internetovou petici na jeho podporu od minulé středy podepsalo pět stovek lidí. „Obrovskou vlnu podpory, které se mi dostává od celého vedení fakulty i z akademické obce, vnímám jako závazek pracovat pro fakultu i v dalším období. Nevidím jediný věcný důvod, proč bych měl odstoupit," sdělil dnes Kubala. V prohlášení se minulý týden za Kubalu postavili i proděkani přírodovědecké fakulty.

Výzva k rezignaci mířila také na ředitele RCPTM Zbořila, který minulý týden vzkázal, že plně chápe snahu vedení univerzity i děkanů zklidnit situaci. Osobně prý tento krok učinil již 25. června, kdy Správní rada RCPTM schválila čerpání jeho tvůrčího volna od 1. září a pověřila jeho kolegu Michala Otyepku výkonem funkce generálního ředitele RCPTM, což stvrdil podpisem i děkan přírodovědecké fakulty. „Myslím si, že obdobně vstřícně by měl postupovat děkan a přenechat vedení fakulty pověřenému zástupci, tak jak to navrhuje pan rektor v dopise, který jsme od něj s panem děkanem obdrželi," uvedl ve středu Zbořil.

Spor mezi vědeckým centrem a fakultou trvá již rok. Počátek má v přípravách vzniku nového vysokoškolského ústavu, jehož má být RCPTM součástí. Fakulta má ke způsobu vzniku ústavu připomínky. Spor doprovázejí vzájemné invektivy, ale i anonymní udání. Podle Kubaly má vyhlášení stávkové pohotovosti jen odvést pozornost od kauzy falšování dat v odborné publikaci, která se týká šéfa RCPTM Zbořila. Ten naopak poukazuje na tlak ze strany vedení přírodovědecké fakulty včetně dehonestace předních vědců. Některé kroky děkana vůči jeho osobě hodlá řešit soudní cestou.

Napsal(a) ČTK | Foto By Josef T. Němec (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Kam dál?

Policie žádá o pomoc svědky dopravní nehody, při které řidič srazil...

úterý, 10. září 2019, 12:00

Policisté Dopravního inspektorátu Olomouc se obrací na širokou veřejnost se žádostí o pomoc při pátrání po autu a jeho řidiči a...

Africké trhy se v sobotu a neděli zase vrátí do Olomouce, tentokrát...

úterý, 10. září 2019, 11:00

Česko-ugandský projekt ovoce dovezeného přímo z Ugandy přijíždí tento víkend polechtat chuťové buňky všech olomouckých...

Muž udeřil svého syna pěstí do břicha a na tchýni vylil kbelík s...

úterý, 10. září 2019, 10:30

V sobotu před polednem došlo k incidentu v rodinném domě v obci na Prostějovsku. Sedmapadesátiletý muž zde verbálně a pak i...

Mladík popsal fixou sloup veřejného osvětlení, semafor i dopravní...

pondělí, 9. září 2019, 22:00

V neděli večer se do hledáčku mladého vandala dostal sloup veřejného osvětlení, semafor, dopravní značka a reklamní vitrína.

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

CK Neckermann má v cizině 1100 českých klientů, návrat zajistí

Cestovní kancelář Neckermann, která je v Česku součástí zkrachované britské kanceláře Thomas Cook, má v zahraničí k dnešnímu dni zhruba 1100 českých klientů. O tyto klienty se postará a zajistí jim bezpečný návrat do České republiky jejich plánovaným letem. V tiskovém prohlášení to dnes uvedl šéf marketingu CK Neckermann Jan Šrámek.

Začínají Dny českého piva. Po celé republice můžete ochutnat svatováclavské speciály

Povstaňte, jdeme na pivo! Tak zní heslo už sedmého ročníku Dnů českého piva. Slavnosti oblíbeného zlatavého moku se konají po celé republice a nabídnou bohatý program, ale i speciálně navařené svatováclavské pivo. Akce začíná 24. září a trvá až do 30. září.

Některé budovy v centru Prahy přes noc pokryly graffiti

Některé budovy v centru Prahy, například Tančící dům, Obchodní dům Kotva a Dům módy na Václavském náměstí pokrylo přes noc graffiti. Akce má upozornit na nedostatek legálních ploch pro street art. Zhruba 20 streetartovým umělcům dala k dispozici přes 190 metrů čtverečních plochy svých domů společnost Pražská správa nemovitostí (PSN). Většina maleb je dočasná, trvalý zásah do podoby historických či památkově chráněných budov je totiž omezený. Novinářům to v tiskové zprávě sdělila za PSN Tereza Pavézková.