Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

Revitalizace romského ghetta v Přerově spěje do finále, do dvou týdnů by měla být hotova

 
středa, 9. října 2019, 20:30

Lokalita, kde před dvěma lety opuštěné bytové domy srovnal se zemí demoliční bagr, má novou parkovou úpravu. Stavbaři ve Škodově ulici vybudovali nové chodníky, upravili terén a oseli ho trávou. Za revitalizaci území zaplatilo město téměř tři miliony korun, proměnu lokality plánovalo město řadu let. Informace byla získána od mluvčí radnice Lenky Chalupové.

„Revitalizace byla zahájena v polovině července letošního roku a bude dokončena v termínu podle smlouvy do 24. října. Celkové náklady dosáhly částky 2,65 milionu korun. Investice je hrazena z prostředků města Přerova,“ uvedla Chalupová.

Škodovu ulici označovali zástupci radnice několik let za ostudu města. V cihlových domech původně žili železničáři, později se do lokality začali stěhovat problémoví nájemníci a neplatiči. V 90. letech minulého století se už mluvilo o Škodově ulici jako o romském ghettu, bylo zde 80 bytů a v nich až 500 sociálně slabých lidí.

Území o rozloze 5 000 metrů čtverečních v dosud zanedbané a nevzhledné lokalitě bylo vyčištěno od suti, terén byl srovnán a dosypán novou zeminou. Dělníci předláždili 84 metrů chodníku, u sousedící bývalé továrny je nové oplocení. Hlavní plocha je upravená a zatravněná a stromy jsou prořezané. „Osazen byl také nový mobiliář,“ doplnila mluvčí.

Vybydlené domy nedaleko přerovského nádraží byly srovnány se zemí na konci roku 2017, za což město zaplatilo tři a půl milionu korun. Dva a půl milionu dostal Přerov ze státní dotace. Jednou z podmínek pro její získání bylo, že do tří let bude území revitalizováno.

První snaha o přeměnu lokality skončila fiaskem. Území s osmi bytovými domy město prodalo v roce 2007 za jeden a půl milionu korun společnosti Immofin, která slibovala do pěti let výstavbu nové čtvrti, podmínky kupní smlouvy však nesplnila. Část domů byla zbourána, poslední rodiny se z bytových domů vystěhovaly v roce 2013. Firma nakonec skončila v konkurzu a radnice musela pozemky s ruinami domů vykoupit za více než dvojnásobek původní ceny zpět. O dalším využití plochy město zatím nerozhodlo.

Napsal(a) ČTK | Foto pixabay.com

Kam dál?

Jak to bude s čipováním psů? Nevyhnou se mu ani psí senioři. O...

středa, 9. října 2019, 19:30

Bude se čipování vztahovat i na staré psy? Naočkuje vám veterinář neočipovaného psa? Takové otázky si nyní s blížícím se povinným...

Den lidí bez domova je opět tady. Výtěžek z prodeje polévky podpoří...

středa, 9. října 2019, 17:00

Ve čtvrtek 10. října proběhne od 11 hodin dopoledne na Horním náměstí v Olomouci tradiční akce v rámci Dne lidí bez domova. Koupí...

V Olomouci proběhne sbírka pro nevidomé s názvem Bílá pastelka

středa, 9. října 2019, 16:30

Ve středu 16. října proběhne u příležitosti Mezinárodního dne bílé hole již 20. ročník celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka....

Olomoučané si mohou zarezervovat termín svatby on-line, novinka...

středa, 9. října 2019, 15:30

Snoubenci, kteří se plánují v příštím roce vzít mimo obřadní síň olomoucké radnice, mají nově možnost předběžné rezervace termínu...

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.