Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V Olomouci proběhne sbírka pro nevidomé s názvem Bílá pastelka

 
středa, 9. října 2019, 16:30

Ve středu 16. října proběhne u příležitosti Mezinárodního dne bílé hole již 20. ročník celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka. Samotná pastelka připomíná svou barvou bílou hůl a život zrakově postižených. Symbolizuje odvahu překonávat překážky spojené se ztrátou zraku.

Olomoučané stejně jako obyvatelé po celé republice budou mít příležitost koupit si bílou pastelku a podpořit služby pro zrakově postižené, které poskytuje společnost Tyfloservis a spolek Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Regionální střediska obou organizací sídlí v Olomouci na ulici I. P. Pavlova. Bezplatné služby jsou dostupné všem, kteří mají v dospělém věku vážné potíže s viděním.

Lidé si budou moci od dobrovolníků koupit za 30 Kč bílou pastelku. Každá dvojice bude vybavena zapečetěnou kasičkou, jmenovkami s plnou mocí a na požádání předloží osvědčení o konání sbírky. Výtežěk poputuje na podporu služeb pro zrakově postižené v celém Olomouckém kraji, ale i mimo něj.

V minulém roce činil výtěžek sbírky v celé republice 2 941 173 Kč. 

Tyfloservis dlouhodobě pomáhá nevidomým a těžce slabozrakým nacvičit nezbytné dovednosti pro plnohodnotný život - například různé sebeobslužné dovedností, orientaci v prostoru, čtení a psaní Braillovým písmem, a tak dále. Výuka často probíhá u klienta v domácím prostředí. 

Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR v Olomouci nabízí zrakově postiženým služby v podobě sociálně právního poradenství a volnočasových aktivit. Výtěžek sbírky se využije také na výcvik vodicích psů, odstraňování orientačních bariér a při vydávání časopisů pro zrakově postižené.

Napsal Radek Ševčík | Foto archiv Tyfloservis

Kam dál?

Olomoučané si mohou zarezervovat termín svatby on-line, novinka...

středa, 9. října 2019, 15:30

Snoubenci, kteří se plánují v příštím roce vzít mimo obřadní síň olomoucké radnice, mají nově možnost předběžné rezervace termínu...

V Přichystalově ulici strážnici nalezli krabičky s léky, předali je k...

středa, 9. října 2019, 13:30

V trávě před prodejnou potravin v ulici Přichystalova byly včera ráno nalezeny desítky krabiček s léky a zdravotnickým...

Informace o ovzduší v Olomouci nabídne nová interaktivní mapa. Ukáže...

středa, 9. října 2019, 10:00

Aktuální i historické informace o kvalitě ovzduší v různých částech Olomouce nově nabízí lidem interaktivní mapa, kterou na svých...

Olomouc chystá elektronickou encyklopedii o historii města

úterý, 8. října 2019, 22:00

Olomoucká radnice chce vytvořit nástroj pro snažší vyhledávání historických reálií pro laiky i odbornou veřejnost. V encyklopedii...

 
 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.