Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

V nových volbách v Huzové budou o zastupitelská křesla opět usilovat lidé ze třech kandidátek

 
čtvrtek, 10. října 2019, 07:30

O hlasy voličů v nových volbách v Huzové na Olomoucku, které se musí opakovat po rozpadu tamního zastupitelstva, budou usilovat opět zástupci tří sdružení, která kandidovala v předchozích volbách. Kandidátní listinu předložili dnes do 16:00, kdy jim skončila lhůta, pověřenému úřadu ve Šternberku na Olomoucku. Zastupitelstvo se v obci rozpadlo v létě, kdy počet klesl pod zákonem daných nejméně pět členů. Volby v obci, kde žije téměř 600 obyvatel, se uskuteční 14. prosince.

„Byly podány tři kandidátní listiny a všechno jsou to sdružení nezávislých kandidátů. Kopíruje to kandidátky, které byly podány v minulých volbách," řekla vedoucí odboru vnitřních věcí šternberské radnice Martina Horáková.

O hlasy voličů se bude znovu ucházet sdružení SOVA, Huzová lepší a vstřícnější a sdružení Sportem k prosperitě obce. Loni sdružení SOVA získalo dva mandáty stejně jako sdružení Huzová lepší a vstřícnější. Tři mandáty v sedmičlenném zastupitelstvu získalo sdružení Sportem k prosperitě obce, které skončilo v opozici. Jeho členové však nakonec odstoupili, a zastupitelstvo se tak rozpadlo.

„Tři opoziční zastupitelé složili mandáty stejně jako všichni jejich náhradníci. Počet zastupitelů klesl pod zákonem daných pět a tím pádem se musí konat nové volby," uvedla dosavadní starostka Huzové Yvona Jirušová ze sdružení Huzová lepší a vstřícnější.

Podle starostky současná situace obci nesvědčí, téměř na půl roku byl omezen chod obce. „Není zastupitelstvo, které by mohlo cokoliv schválit. V tuto chvíli může schválit pouze rozpočtové opatření nebo rozpočtové provizorium, nic jiného. To, co se nestihlo do té doby, se nemůže vůbec realizovat. Jsme v takovém útlumu," doplnila starostka.

Nové volby se v prosinci uskuteční i na dalších místech republiky, a to v Nučicích u Prahy, Adamově na Kutnohorsku, v obci Chuderov na Ústecku, Nebanice na Chebsku, Korolupy na Znojemsku, Zelená Hora na Vyškovsku, Lesní Hluboké a Bukovice na Brněnsku. Opakované volby jsou plánovány ve Strakonicích.

Napsal(a) ČTK

Kam dál?

Revitalizace romského ghetta v Přerově spěje do finále, do dvou týdnů...

středa, 9. října 2019, 20:30

Lokalita, kde před dvěma lety opuštěné bytové domy srovnal se zemí demoliční bagr, má novou parkovou úpravu. Stavbaři ve Škodově...

Jak to bude s čipováním psů? Nevyhnou se mu ani psí senioři. O...

středa, 9. října 2019, 19:30

Bude se čipování vztahovat i na staré psy? Naočkuje vám veterinář neočipovaného psa? Takové otázky si nyní s blížícím se povinným...

Den lidí bez domova je opět tady. Výtěžek z prodeje polévky podpoří...

středa, 9. října 2019, 17:00

Ve čtvrtek 10. října proběhne od 11 hodin dopoledne na Horním náměstí v Olomouci tradiční akce v rámci Dne lidí bez domova. Koupí...

V Olomouci proběhne sbírka pro nevidomé s názvem Bílá pastelka

středa, 9. října 2019, 16:30

Ve středu 16. října proběhne u příležitosti Mezinárodního dne bílé hole již 20. ročník celonárodní veřejné sbírky Bílá pastelka....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

ČSSR tlakem na řešení emigrace z NDR uspíšila pád berlínské zdi

Československá vláda na podzim 1989 tlačila na Německou demokratickou republiku, aby vyřešila krizi na západoněmecké ambasádě v Praze, přes níž se od jara pokoušely dostat na Západ tisíce východních Němců. Podle historika Oldřicha Tůmy z Ústavu pro soudobé dějiny tím uspíšila pád berlínské zdi. Praha a východní Berlín byly přitom do poslední chvíle blízcí spojenci, kteří si přáli udržení statu quo.

PRŮZKUM: Češi nadále hodnotí kvalitu vzdělávání kladně

Více než polovina Čechů je nadále přesvědčena o tom, že kvalita výuky na českých školách je dobrá. Nejlépe z hodnocení vycházejí stejně jako v předchozích letech gymnázia a základní školy. Na opačném konci žebříčku jsou odborné školy, přesto se jejich hodnocení od loňského roku mírně zlepšilo. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), které jeho výsledky poskytlo.

Podvodné e-maily lákaly ze stovek lidí čísla platebních karet

Nejméně stovky lidí v Česku dostaly v tomto týdnu podvodné textové zprávy, které informují o výhrách u obchodníků nebo nabízejí výhodnou koupi zboží a od zákazníků se snaží vylákat čísla platebních karet a následně peníze. Novináře o tom dnes informovala mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá. Útok se podle ní týkal i dalších prodejců, třeba dm drogerie. Český rozhlas Radiožurnál uvedl, že podvodníci se vydávali také za zástupce řetězců Penny Market a Tesco.