středa 29. března 2023 Taťána

Přijďte odhalit tajemství nejvznešenější květiny na světě. Olomoucké Rozárium uspořádá oslavu růží

Za symbol půvabu a krásy je odjakživa považována růže. A právě této královně mezi květinami je věnována akce Vyznání růžím, která se uskuteční 10. - 12. července 2020 v Rozáriu v Olomouci. Návštěvníky čeká rozkvetlá podívaná v unikátní růžové zahradě s bohatým doprovodným programem v podobě floristických show, rostlinolékařských přednášek, okouzlujících květinových objektů a workshopů.

„Kvetoucí růžové keře, smyslné vůně a nespočet barevných odrůd. Víkendová akce v olomouckém Rozáriu nabízí program pro milovníky květin i celou rodinu. Návštěvníci se mohou těšit na floristické show od uznávaných floristů. Inspiraci pro slavnostní kytice předvede florista Milan Dopita, Ing. Klára Franc Vavříková zase ukáže vypichovanou dekoraci a florista Ing. Jaromír Kokeš oslní svatební květinovou výzdobou v podobě květinového šperku, netradičních klop, náramků a jiných svatební dekorací,” prozrazuje garantka akce Mgr. Vanda Prokešová.

Odborné přednášky a poradna

Návštěvníci si mohou z akce odnést pozoruhodné informace a rady od předních odborníků z oblasti botaniky, rostlinolékařství, ovocnářství, zahradnictví či floristiky. Zajímavosti ze světa růží, jejich původ, odrůdy a pěstování nám odhalí RNDr. Jiří Žlebčík, Ing. Renata Škapíková, RNDr. Václav Kouly či Ing. Bohumil Zavadil. O léčivých účincích růže se dozvíme z povídání Ing. Blanky Kocourkové, CSc., o fenoménu anglické růže se rozpovídá Ing. Ondřej Patera a nebude chybět ani přednáška RNDr. Josefa Thomase o Rosa klubu ČR.

Workshopy a doprovodný program

Krásu rostlin nemusíme vnímat pouze zrakem. V rámci workshopu Botanika všemi smysly se projdeme po hmatovém chodníku, naučíme se rozpoznávat čichem různé vůně rostlin a vyzkoušíme si také sluchové pexeso se semeny rostlin. Dílničky pro malé i velké si připravila korálkárna Qítko. Nebude chybět ani malování na sklo, stavění z kostek LEGO, ukázky tradičních řemesel, workshop výroba mastí či vyrábění z kukuřičného šustí. Pevnost poznání připraví výtvarný workshop pro všechny malé umělce.

Součástí akce budou také oblíbené zahradnické trhy s podtitulem “Léto na zahradě”, kde je pro návštěvníky připraven sortiment zahradního nábytku, grilovacích a zahradnických pomůcek a rostlin.

VSTUPNÉ:

Základní vstupné: 100 Kč
Senioři nad 65 let, studenti: 70 Kč
Děti 6-15 let: 30 Kč
Držitelé průkazu ZTP a ZTP/P: 50 Kč
Rodinné vstupné: 200 Kč

Zaparkujte a relaxujte s Univerzitou Palackého

Svůj stánek představí během Vyznání růžím i iniciativa Univerzity Palackého Zaparkuj – oživujeme veřejný prostor. Ta nabídne návštěvníkům akce odpočinkovou zónu, hudební program a další aktivity pro malé i velké. Zájemcům budou volně k dispozici deky, sedací vaky, půjčovna stolních a deskových her či drobné sportovní vybavení a program. „Na našem stánku bude připravena také výtvarná dílna pro děti nebo upomínkové předměty z produkce univerzity,“ dodává za Zaparkuj Ondřej Martínek.

Zábava a hudební vystoupení

Hudební doprovodný program započne již v pátek v 15. hodin koncertem Moravské filharmonie Olomouc. Sobotní program rozproudí iniciativa Zaparkuj Univerzity Palackého v podobě buskingového vystoupení hudebníka Vadim Windy od 14:00 do 15.00. Nabitý sobotní den zakončí v 17.30 hodin Petra Černocká s kytaristou Jiřím Pracným svým recitálem a v neděli v 15.00 hodin se můžete těšit na koncert skupiny Jamr’s.

Rozárium v Olomouci - unikátní architektonické dílo

Olomoucké Rozárium se bezesporu řadí mezi jedno z nejkrásnějších míst v Olomouci a mezi významná zahradní architektonická díla v celé České republice. Netradiční růžová zahrada se pyšní svou padesátiletou tradicí a s více než třemi tisíci keřů růží domácích i světových odrůd. Rozárium, které je součástí Botanické zahrady Výstaviště Flora Olomouc, bylo v roce 2016 zrekonstruováno a současná moderní podoba je dílem zahradního architekta Zdeňka Sendlera. Nejen pro olomoucké obyvatele nyní Rozárium představuje oázu klidu a prostor pro relaxaci.

Výstavu Vyznání růžím pořádá Výstaviště Flora Olomouc, a.s. za podpory Olomouckého kraje a statutárního města Olomouc. Podrobné informace návštěvníci naleznou na flora-ol.cz a sociálních sítích Výstaviště Flora Olomouc.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Tisková zpráva | Foto Výstaviště Flora Olomouc

Štítky flora, výstaviště, zahrada, botanická, rozárium, růže

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.