pátek 1. prosince 2023 Iva

Od pátečního večera mohou v celé zemi namrzat silnice a chodníky

V pátek večer a v noci na sobotu se může na území celé republiky při poklesu teplot pod bod mrazu tvořit náledí nebo zmrazky. Řidiči i chodci by měli dávat pozor na namrzlé silnice a chodníky. Aktuální výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) začne platit ve všech krajích na Boží hod vánoční v 18:00 a skončí v sobotu na svatého Štěpána v 10:00. Během vánočních svátků se výrazně ochladí a začne sněžit, a to nejenom na horách.

Meteorologové upozornili, že kvůli zrádnému náledí hrozí při uklouznutí nebezpečí úrazů. Na neošetřených komunikacích mohou vznikat problémy v dopravě a je vyšší riziko nehod. "Při pohybu venku je třeba chodit velmi opatrně, starší nebo méně mobilní lidé by měli omezit vycházení ven. Řidičům se doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a jezdit velmi opatrně," uvádí výstraha.

Ve středu zažilo Česko mimořádně teplý den, zhruba tři desítky stanic měřících déle než 30 let přepsaly teplotní rekordy pro 23. prosinec. Nejvyšší teplotu měli v Dyjákovicích 14,4 stupně Celsia a v Kuchařovicích 13,7 stupně Celsia, uvedl dnes ČHMÚ na facebooku. Během dnešního Štědrého dne už tak vysoké teploty nebudou, odpoledne se bude dál ochlazovat. Déšť bude nejprve na horách a během pátku postupně i v nížinách přecházet do sněžení. Později bude sněžení ustávat a mraků ubývat, dodali meteorologové. Týdenní předpověď na webu ČHMÚ přepokládá, že maximální teploty v následujících dnech nepřekročí pět stupňů Celsia, někdy se dostanou i pod nulu, v noci bude mrznout.

I když konec roku bude přát zimním sportům, lyžařské areály musí v neděli 27. prosince kvůli zpřísnění opatření na pátý stupeň opatření zastavit vleky a lanovky. Pokud bude dostatek přírodního sněhu, mohli by lidé vyrazit aspoň na běžky nebo skialpy.

Hodnocení článku je 100 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Pixabay.com

Štítky námrazy, silnice, chodníky

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.