úterý 25. června 2024 Ivan

Jedná se o PR článek. Více info k PR článkům můžete najít ZDE.

Chcete poznat nejjedovatější druhy štírů na světě? Přijďte na akci Odpudiví nebo kouzelní do Pevnosti poznání

PR článek

V Pevnosti poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci se o víkendu 1. a 2. dubna zabydlí na 60 druhů zvířat. Koná se tam tradiční akce Odpudiví nebo kouzelní?, která přiblíží svět plazů, obojživelníků a bezobratlých.

V programu budou nově aktivity týkající se ochrany netopýrů nebo téma první pomoci při setkání s nebezpečným zvířetem. Pevnost poznání ukáže živá zvířata, která se dají chovat doma. Návštěvníci se ale také dozví, jak se v přírodě tradičně sbírá hmyz. Na vlastní oči uvidí šváby, strašilky, brouky, kudlanky, suchozemské plže, hady, želvy, netopýry.

„Přivezeme i dva nejjedovatější druhy štírů. Plus další druhy bezobratlých či největší ještěrku kontinentální Evropy – ještěrku perlovou,“ pozval na program zoolog Pavel Javůrek. Velkým lákadlem budou chovné kolonie světlušky větší, na kterých organizátoři provádějí odborný výzkum. Zvířata pod termokamerou Zájemci si budou moci vyzkoušet termokamery. Ty jim pomohou porovnat a změřit teplotu přítomných tvorů. Účastnit se budou i členové České společnosti pro ochranu netopýrů s ukázkou handicapovaných netopýrů nebo studenti medicíny se svým programem.

„Budeme se věnovat i tématu první pomoci při kontaktu s nebezpečnými tvory v přírodě. Zaměříme se na hady, štíry, pavouky, medúzy a bodavý hmyz,“ doplnila koordinátorka akce Alena Vláčilová. Na místě budou chovatelé, kteří rádi zodpoví na zvídavé dotazy návštěvníků. Návštěvníci se podívají také do historie. Poznají stvoření z časů mýtů a legend, kdy antičtí bohové byli malicherní a krutí a stíhali lidstvo útrapami. „I taková stvoření musela být v minulosti popsána a zaznamenána do knih. V expozici Do historie! se podíváme nejenom na konkrétní zvířata z bestiářů, ale také si zkusíme vlastní odpudivá nebo kouzelná stvoření vytvořit,“ řekla Alena Vláčilová. Vědecké dílny – Poklady ze světa hmyzu Ve vědeckých dílnách budou představeny produkty, které vyrábí hmyz, jako např. med nebo vlákna hedvábí. Pomocí zajímavých pokusů si malí i velcí zkusí provést základní potravinářské analýzy nebo si vytvoří vlákna podobající se těm, které v přírodě produkují pavouci. V kreativní dílně si pro drobný hmyz mohou vyrobit útulné útočiště – hmyzí hotel. V programu se objeví také dvě přednášky: Černá Hora 2022 aneb strastiplná cesta tam a zase zpátky (sobota/neděle od14h). Přednášející Pavel Javůrek a Miroslav Vaverka budou povídat o všech úskalích, která mohou nastat, když se s přáteli vydáte na jarní cestu za obojživelníky a plazy na Balkán. „Název přednášky je zcela příznačný, protože budeme

Egon Havrlant I tiskový mluvčí Univerzita Palackého v Olomouci | oddělení komunikace E: egon.havrlant@upol.cz | M: 606 607 687 www.upol.cz mluvit i o věcech, které mohou na takové cestě zkřížit plány a zkomplikovat život všem účastníkům a samozřejmě si představíme zvířata, která jsme potkali. Vhodné to bude pro všechny věkové skupiny,“ doplnil Pavel Javůrek. Druhá přednáška bioložky Heleny Petrové bude na téma Tulení s tuleni (sobota/neděle od 16h). Je pro všechny, které zajímá, jak vypadá každodenní život na záchranné stanici pro tuleně na Baltském pobřeží nebo jestli se dá potulit s tuleněm. Centrum popularizace Pevnost poznání Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci sídlí v unikátně zrekonstruované, památkově chráněné budově velkého dělostřeleckého skladu z roku 1857. Prostřednictvím expozic, dílen, laboratoře a digitálního planetária zde zaměstnanci a studenti univerzity zábavnou a hravou formou přibližují dětem i dospělým vědecké poznatky i historická fakta. Více o programu na www.pevnostpoznani.cz.

Ohodnoť článek

Autoři | Zdroj UPOL

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.