středa 19. června 2024 Leoš

Evropský projekt vyvíjí nové odrůdy ječmene s vylepšenou fotosyntézou a přizpůsobenou slámou pro cirkulární ekonomiku

Projekt BEST-CROP je financován Evropskou unií a zaměřuje se na výzkum ječmene. Jeho hlavním cílem je vyvinout nové druhy ječmene, které budou mít lepší schopnost zpracovat škodliviny ve vzduchu a poskytovat vyšší sklizeň.

Projekt BEST CROP (Boosting photosynthESis To deliver novel CROPs for the circular bioeconomy), financovaný z programu Evropské unie Horizon Europe, má za cíl získat pomocí průlomových technologií nové linie ječmene s vylepšenými fotosyntetickými vlastnostmi. Tyto linie budou schopny asimilovat ozon z ovzduší, což povede k vyšším výnosům a poskytne upravenou slámu pro průmyslové využití. Projektem se zabývá multioborové konsorcium vedené Univerzitou v Miláně, které zahrnuje 18 evropských výzkumných institucí, šlechtitelské firmy a průmyslové partnery. Český institut výzkumu a pokročilých technologií – CATRIN Univerzity Palackého v Olomouci je jediným českým akademickým účastníkem tohoto projektu.

Projekt BEST-CROP, zaměřený na ječmen, který je významnou plodinou po celém světě, se soustředí na oblast Evropské unie, která je jeho největším producentem. Pěstování ječmene pokrývá přibližně 10 % orné půdy EU a ročně se zde získává téměř 55 milionů tun zrna a stejné množství slámy.

"Hlavním cílem našeho úkolu je spolupracovat s partnery z projektového konsorcia a využít nové metody šlechtění k přípravě modifikovaných linií ječmene. Dále budeme zodpovědní za akreditace a koordinaci polních pokusů, které se budou konat ve společnosti Úsovsko," uvedl Ivo Frébort z CATRIN.

Projekt má následující hlavní cíle:

  • Zmírnit extrémní znečištění ovzduší přízemním ozonem během sucha pomocí kontrolovaného otevírání průduchů na listech. Tento postup by měl minimalizovat negativní dopady na odolnost vůči suchu a zajišťovat vyšší výnosy.
  • Přispět k řešení globální potravinové krize prostřednictvím vysoce produktivních šlechtitelských linií ječmene, které budou mít optimalizovanou fotosyntézu. Ječmen bude sloužit jako modelový druh pro další obiloviny.
  • Podpořit rozvoj cirkulární ekonomiky transformací složení ječmenové slámy s cílem efektivně využít ji jako vstupní materiál pro výrobu vysoce hodnotných produktů. Tímto způsobem se sníží závislost na neobnovitelných energetických zdrojích ve stavebnictví a výrobě krmiv.

Projekt BEST-CROP, s ohledem na aktuální postoj legislativy EU k geneticky modifikovaným plodinám, přistupuje k tématu s využitím osvědčených technik, které se opírají o přirozenou genetickou variabilitu a indukovanou náhodnou mutagenezi. Projekt se však také zaměřuje na využití technik editace genů, které umožní získání genetického materiálu ječmene. Tento materiál by mohl být v budoucnu přímo využit ve šlechtitelských programech nebo sloužit jako důkaz funkčnosti genů.

Projekt BEST-CROP, financovaný prostřednictvím programu Evropské unie Horizon Europe, který se zaměřuje na výzkum a inovace v rámci výzvy HORIZON-CL6-2022-CIRCBIO-02-02-two-stage, má plánovaný start v červenci 2023 a ukončení v červnu 2028. Celková finanční podpora tohoto projektu dosahuje téměř 6 milionů eur.

Hodnocení článku je 20 %. Ohodnoť článek i Ty!

Autoři | Foto Viktor Čáp | Zdroj UPOL

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.