čtvrtek 25. dubna 2024 Marek

Dlouhé stráně se dočkaly své vlastní poštovní známky, autorem je Adolf Absolon

Česká pošta uvádí do oběhu ve středu 14. března 2018 novou příležitostnou poštovní známku z cyklu Krásy naší vlasti, která připomíná přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. Autorem příležitostné známky je Adolf Absolon a autorem liniových kreseb a rytcem obálky prvního dne vydání (FDC) je Martin Srb.

Na příležitostné poštovní známce je pohled na přečerpávací vodní elektrárnu Dlouhé Stráně. Na obálce prvního dne vydání (FDC) autor využil motivu Petrových kamenů. Do razítka autor zapracoval motiv přísně chráněného stenoendemitu Petrových kamenů – zvonku jesenického.

„Dlouhé stráně se po 20 letech od spuštění elektrárny staly legendou, takže si známku určitě zaslouží. Já to beru jako zadostiučinění pro všechny odborníky, kteří záměr postavit v podstatě podzemní elektrárnu uprostřed Jeseníků za minulého režimu prosadili a po roce 1989 obhájili, protože dnes je jasné, že je to energeticky, ekonomicky i ekologicky životaschopný projekt. Vydání známky je také poděkováním několika tisícovkám lidí, kteří se více než 20 let podíleli na výstavbě elektrárny v neuvěřitelně náročných podmínkách," řekl autor Adolf Absolon, řední český geolog, cestovatel a malíř, má za sebou mnoho výstav, ilustroval desítky knih odborné i krásné literatury. Od roku 1995 se věnuje také české známkové tvorbě – připravil návrhy pro 27 poštovních známek, které jsou výraznou a významnou součástí Absolonovy tvorby. Jeho známky vynikají nezaměnitelným rukopisem a u barevných prací citem pro ladící kompozici.

Výstavba elektrárny byla zahájena v květnu 1978. Na počátku osmdesátých let však byla z rozhodnutí centrálních orgánů převedena do útlumového programu. V roce 1985 došlo k modernizaci projektu a po roce 1989 bylo rozhodnuto stavbu dokončit. Do provozu byla elektrárna uvedena v roce 1996. Elektrárna Dlouhé stráně plní v elektrizační soustavě několik významných funkcí – statickou, dynamickou a kompenzační. Statickou funkcí se rozumí přeměna nadbytečné energie v soustavě na energii špičkovou - v době přebytku elektrické energie v síti (především v noci) se voda čerpá z dolní nádrže do horní a ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, se v turbínovém režimu vyrábí elektrický proud. Dynamickou funkcí přečerpávací vodní elektrárny se rozumí schopnost plnit funkci výkonové rezervy systému, vyrábět regulační výkon a energii a podílet se na řízení kmitočtu soustavy. Kompenzační provoz slouží k regulaci napětí v soustavě.

V roce 2005 Dlouhé stráně zvítězily v internetové anketě serveru iDNES o „div Česka“ poté, co ve finálovém kole získaly 13 555 z téměř 31 tisíc zaslaných hlasů. V rámci cyklu Krásy naší vlasti už byla vydána například v roce 2017 známka Porta Bohemica, v roce 2016 Hrad Buchlov, nebo v roce 2015 Největší hradní zřícenina v ČR – Rábí.

Známka byla vytvořena technikou plnobarevného ofsetu, obálka prvního dne vydání (FDC) pak ocelotiskem z ploché desky. Nominální hodnota známky činí 23 Kč, což odpovídá poštovnému v rámci České republiky pro obyčejné dopisy do 100 g. Vychází v nákladu 160 tisíc kusů a zájemci ji mohou zakoupit na všech filatelistických přepážkách (tedy tam, kde mají pošty svou specializovanou přepážku), na webových stránkách České pošty a dále na vybraných poštách.

 

Tisková zpráva

Komentáře

Pro přidání příspěvku se musíte nejdříve přihlásit / registrovat.

Přihlášení uživatele

Zapomenuté heslo

Na zadanou e-mailovou adresu bude zaslán e-mail s odkazem na změnu hesla.