Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Do věžičky olomoucké radnice zástupci města uložili aktuální dokumenty pro další generace

 
čtvrtek, 12. dubna 2018, 15:30

Do rekonstruované věžičky olomoucké radnice se dnes vrátil tubus s archivními materiály, který byl ve střešní konstrukci nad olomouckým orlojem uložen přes tři století. Původní kovovou schránku doplnili zástupci města dalšími dvěma, do nichž vložili aktuální dokumenty a pamětní mince. Mosazná schránka byla do pozlacené makovice pod korouhvičkou vložena při opravě střechy v roce 1962. Objevena byla loni na podzim při opravě věžičky.

První tubus obsahuje původní historické listiny, které prozkoumali a zdokumentovali olomoučtí archiváři. Druhá schránka obsahuje odkaz dnešní doby. „Uložena je v tubusu i bankovka v hodnotě 5000 korun, je tam i celá řada dokumentů včetně medaile připomínající zapsání Sloupu Nejsvětější Trojice do památek UNESCO, svatořečení Jana Sarkandra či medaile s vlastnoručním podpisem olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera," řekl dnes primátor Antonín Staněk (ČSSD).

Tubus obsahuje i statistické údaje o městě a přehled událostí od 60. let minulého století do dneška. Do třetího kovového pouzdra zástupci města vložili dokumenty a fotografie týkající se rekonstrukce radniční střechy a věžiček.

Zaprášený tubus nalezli stavbaři loni v září při rekonstrukci 13 věžiček a ozdobných vikýřů na severní straně střechy radnice, která navazuje na celkovou opravu střechy a krovů. Obsahoval vzácné archiválie, z nichž nejstarší se datují rokem 1704 a nejmladší pocházejí z 60. let minulého století. „Část těchto dokumentů si ponechal památkový ústav s tím, že budou konzervovány a uloženy. Místo nich se do tubusu vrátily téměř nerozpoznatelné faksimile," řekl primátor.

Schránka obsahovala noviny, plány a další dokumenty z doby kolem roku 1962 i starší archiválie týkající se řízení města, oprav v minulých staletích i významných politických událostí. K nejzajímavějším dokumentům patřil tisk oslavující jedno z vítězství vojevůdce prince Evžena Savojského, ve schránce byly i pamětní medaile z roku 1848 připomínající nástup Františka Josefa na císařský trůn, německy psané olomoucké noviny Neue Zeit z roku 1861 či stranický list Stráž lidu z roku 1962. Za trámy věžičky byly nalezeny také dva vzkazy pokrývačů.

Náročná rekonstrukce střechy začala loni v lednu a bude stát zhruba 24 milionů korun. V následujících letech má být opravena i fasáda radnice.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Andreáš

Kam dál?

Dívka se zkrášlovala mezi regály olomouckého Kauflandu, ostraha...

čtvrtek, 12. dubna 2018, 13:30

Strážníci Městské policie Olomouc byli ve středu 11. dubna zavoláni do Kauflandu na Štursově ulici, kde jim pracovník ostrahy...

Academia Film Olomouc poprvé cílí programem AFO junior i na děti

čtvrtek, 12. dubna 2018, 10:30

Vzdělávací show Agent v kapse od populární ČT Déčko, virtuální realita pro celou rodinu, rozhlasové pohádky a kreativní dílny...

Policie dnes zasahovala v Praze i v Olomouci, vyšetřování souvisí se...

středa, 11. dubna 2018, 21:00

Policie zasahuje na generálním ředitelství státního podniku Povodí Vltavy na pražském Smíchově a v Olomouci v jedné ze stavebních...

FOTO: V bytovce hořela kuchyňská linka, jedna osoba se nadýchala kouře

středa, 11. dubna 2018, 19:30

K požáru kuchyňské linky v bytě v Litovli na ulici Novosady vyjížděli hasiči z Litovle a Uničova ve středu 11. dubna dopoledne....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

VIDEO: "Čističi" Facebooku se musejí dívat na zabíjení zvířat i dětí

Nekonečný přísun videí zobrazujících násilí na lidech i na zvířatech, katastrofální pracovní podmínky i trvalý tlak ze strany nadřízených. S tím vším se podle reportáže webu The Verge potýkají pracovníci amerických center pro odstraňování zakázaného obsahu z facebooku. Náplň práce se zjevně podepisuje na psychice "moderátorů", u kterých se objevují deprese nebo post-traumatická stresová porucha (PTSD).

Čaputová chce na Slovensku korespondenční volbu prezidenta

Slovensko by ještě letos mohlo schválit zavedení korespondenční volby prezidenta pro Slováky žijící v zahraničí. Dnes to při návštěvě Prahy řekla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Slováci nyní mohou korespondenčně hlasovat v parlamentních volbách, hlavu státu dosud mohli vybírat pouze ve volebních místnostech na Slovensku nebo na zastupitelských úřadech.

Češi nevěří institucím, EU není výjimkou

Češi mají obecně malou důvěru v instituce – ať už se jedná o ty národní nebo o Evropskou unii. Plyne to z exkluzivního průzkumu agentury Median pro projekt Moje Evropa.