Webové stránky používají k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Informace, jak tyto stránky používáte, sdílíme se svými partnery pro sociální média, inzerci a analýzy. Pro více informací o nastavení cookies najdete zde.

 

FOTO: Do věžičky olomoucké radnice zástupci města uložili aktuální dokumenty pro další generace

 
čtvrtek, 12. dubna 2018, 15:30

Do rekonstruované věžičky olomoucké radnice se dnes vrátil tubus s archivními materiály, který byl ve střešní konstrukci nad olomouckým orlojem uložen přes tři století. Původní kovovou schránku doplnili zástupci města dalšími dvěma, do nichž vložili aktuální dokumenty a pamětní mince. Mosazná schránka byla do pozlacené makovice pod korouhvičkou vložena při opravě střechy v roce 1962. Objevena byla loni na podzim při opravě věžičky.

První tubus obsahuje původní historické listiny, které prozkoumali a zdokumentovali olomoučtí archiváři. Druhá schránka obsahuje odkaz dnešní doby. „Uložena je v tubusu i bankovka v hodnotě 5000 korun, je tam i celá řada dokumentů včetně medaile připomínající zapsání Sloupu Nejsvětější Trojice do památek UNESCO, svatořečení Jana Sarkandra či medaile s vlastnoručním podpisem olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera," řekl dnes primátor Antonín Staněk (ČSSD).

Tubus obsahuje i statistické údaje o městě a přehled událostí od 60. let minulého století do dneška. Do třetího kovového pouzdra zástupci města vložili dokumenty a fotografie týkající se rekonstrukce radniční střechy a věžiček.

Zaprášený tubus nalezli stavbaři loni v září při rekonstrukci 13 věžiček a ozdobných vikýřů na severní straně střechy radnice, která navazuje na celkovou opravu střechy a krovů. Obsahoval vzácné archiválie, z nichž nejstarší se datují rokem 1704 a nejmladší pocházejí z 60. let minulého století. „Část těchto dokumentů si ponechal památkový ústav s tím, že budou konzervovány a uloženy. Místo nich se do tubusu vrátily téměř nerozpoznatelné faksimile," řekl primátor.

Schránka obsahovala noviny, plány a další dokumenty z doby kolem roku 1962 i starší archiválie týkající se řízení města, oprav v minulých staletích i významných politických událostí. K nejzajímavějším dokumentům patřil tisk oslavující jedno z vítězství vojevůdce prince Evžena Savojského, ve schránce byly i pamětní medaile z roku 1848 připomínající nástup Františka Josefa na císařský trůn, německy psané olomoucké noviny Neue Zeit z roku 1861 či stranický list Stráž lidu z roku 1962. Za trámy věžičky byly nalezeny také dva vzkazy pokrývačů.

Náročná rekonstrukce střechy začala loni v lednu a bude stát zhruba 24 milionů korun. V následujících letech má být opravena i fasáda radnice.

Napsal(a) ČTK | Foto Jan Andreáš

Kam dál?

Dívka se zkrášlovala mezi regály olomouckého Kauflandu, ostraha...

čtvrtek, 12. dubna 2018, 13:30

Strážníci Městské policie Olomouc byli ve středu 11. dubna zavoláni do Kauflandu na Štursově ulici, kde jim pracovník ostrahy...

Academia Film Olomouc poprvé cílí programem AFO junior i na děti

čtvrtek, 12. dubna 2018, 10:30

Vzdělávací show Agent v kapse od populární ČT Déčko, virtuální realita pro celou rodinu, rozhlasové pohádky a kreativní dílny...

Policie dnes zasahovala v Praze i v Olomouci, vyšetřování souvisí se...

středa, 11. dubna 2018, 21:00

Policie zasahuje na generálním ředitelství státního podniku Povodí Vltavy na pražském Smíchově a v Olomouci v jedné ze stavebních...

FOTO: V bytovce hořela kuchyňská linka, jedna osoba se nadýchala kouře

středa, 11. dubna 2018, 19:30

K požáru kuchyňské linky v bytě v Litovli na ulici Novosady vyjížděli hasiči z Litovle a Uničova ve středu 11. dubna dopoledne....

 

Komentáře

 
 

O čem píše Drbna.cz

Česká pošta potřebuje podle premiéra Babiše restrukturalizaci

Česká pošta potřebuje podle premiéra Andreje Babiše (ANO) restrukturalizaci, kterou by měli připravit kvalitní krizoví manažeři. Předseda vlády to dnes uvedl na facebooku. Dodal, že se očekává prodej nepotřebných nemovitostí České pošty. Z peněz, které za ně utrží, by měl podle Babiše vzniknout fond, který umožní nákup nových technologií.

Policie vyšetřuje poslankyni Maříkovou kvůli výrokům o migrantech

Policisté vyšetřují poslankyni SPD z Karlovarského kraje Karlu Maříkovou kvůli jejím výrokům o migrantech. Novinářům vyšetřování potvrdila krajská policejní mluvčí Kateřina Krejčí, jméno vyšetřované ženy neřekla. Maříková v lednu na svém profilu na sociální síti facebook přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Policie se věcí zabývá pro podezření z přečinu Podněcování k nenávisti.

Kvůli viru rybáři v Praze utratili na 120 tun ryb

Ve dvou pražských rybnících ve Vinoři se vyskytla kapří herpes viróza. Rybáři tak museli utratit na 120 tun ryb, aby zamezili další nákaze. Rybníky teď vypustí, vysypou vápnem a nechají šest týdnů ladem, řekl za Český rybářský svaz Pavel Vrána. Koi herpes viróza postihuje koi kapry, tedy ozdobné barevné druhy, i kapry obecné.